dodano: 2021-02-23 21:15:01

Recenzja AOC AGON AG493UCX - Wielka i przemyślana konstrukcja prezentująca rozwój AOC jako producenta

Recenzja AOC AGON AG493UCX - Wielka i przemyślana konstrukcja prezentująca rozwój AOC jako producenta
71°
0

Jacy gracze mogą docenić granie w 32:9? Co oferuje taki monitor? Co trzeba wiedzieć i mieć? Odpowiedzi zawiera nasza recenzja AOC AGON AG493UCX!

Niedawno w moje ręce wpadł niezwykły monitor - AOC AGON AG493UCX, monstrum dysponujące 49 calami przekątnej w kosmicznych wręcz proporcjach 32:9! Tak to sprzęt skierowany do graczy dysponujących odpowiednią przestrzenią na potężną i naturalnie ciężką konstrukcję. Ta zapewnia graczom wyjątkowe doznania. gigantyczną przestrzeń do wykorzystania. Dla jakiej grupy graczy będzie to urządzenie świetne? Kto powinien sobie odpuścić zainteresowanie tym modelem? Co należy brać pod uwagę? Odpowiedzi staram się Wam zapewnić w poniższej recenzji AOC AGON AG493UCX, do której gorąco zapraszam!

AOC AGON AG493UCX - gigant, to prawdziwy gigant...

Jeżeli powiem Wam, że kurier miał problem, aby zabrać ten monitor i wnieść go na pierwsze piętro to będziecie zdziwieni? Tak, to sprzęt duży oraz ciężki (wymiary samego opakowania - 1308 x 553 x 420 mm), karton z zapakowanym monitorem zajmował… na oko około półtora metra (dokładnie 1,3 m). Stojąc obok kanapy niemalże ją zasłaniał, po otwarciu obserwujemy jednak jak dokładnie i szczelnie zamknięto oraz zabezpieczono sprzęt, który powinny wyciągnąć dwie osoby. Jedna też zapewne sobie poradzi, jednakże wraz z inną osobą będzie nam łatwiej, a i obszerna przekątna będzie bezpieczniej przenoszona na nasze biurko.

AOC_AGON_AG493UCX_13__P 

AOC_AGON_AG493UCX_16__P 

Urządzenie od razu budzi w nas szacunek, jest obszerne, szerokie (1194,4 x 369,4 x 153,24 mm), to taki mały krok w nową generację grania. Otaczająca nas przestrzeń faktycznie zapewnia możliwość lepszego wsiąknięcia w zabawę, choćby z tego powodu, że ekran pokrywa się z zakresem naszego wzroku. Sprzęt wymaga od nas odpowiednio dużej przestrzeni biurkowej, gdyż nawet same podstawki utrzymujące sprzęt wymagają dodatkowego miejsca. Niemniej sprytnie rozwiązano tę kwestię poprzez podniesienie bazy, wymagana siła i stabilność zostały uzyskane, jednocześnie nie strasząc nas zbyt długimi nogami. Konstrukcja jest regulowana i to w szerokim zakresie, zapewniając możliwość optymalnego dostosowania sobie pozycji i nachylenia pionowo i poziomo.

AGON AG493UCX kontynuuje generalną stylistykę serii, stawiając na gamingową agresywną obudowę ze srebrną podstawą oraz minimalistycznym frontem z wąskimi, ale zauważalnymi ramkami. Te jednak w nocy całkowicie znikają, a my możemy wskoczyć do kosmicznej zabawy w chociażby w cyberpunkowym Night City. Przy braku kolorowego podświetlania efekt ten wypada wyśmienicie, dostarczając nam to co najważniejsze. W ramach zestawu otrzymujemy także mały, elegancki pilocik, za sprawą którego będziemy mogli wygodnie oraz szybko zmienić ustawienia.

AOC_AGON_AG493UCX_12__P

AOC_AGON_AG493UCX_17__P  

Jak przebiega praca z AOC AGON AG493UCX?

Przy tak dużej przekątnej możemy być pewni, że obsługa wielu aplikacji będzie niezwykle atrakcyjna i satysfakcjonująca. Możemy kilka kart otworzyć bez żadnego problemu, mogąc się skupić na najważniejszych zagadnieniach. Przestrzeń do pracy, otwiera przed nami możliwość delektowania się dwoma pełnymi oknami lub kilkoma mniejszymi. Przy 49 calach i rozdzielczości DQHD z zakrzywieniem  dostarcza nam to pakiet różnych wariantów do wyboru. Pamiętać musimy o tym, że nasz wzrok pomimo rozwiązań o niego dbających (Flicker Free, zmniejszenie wpływ światła niebieskiego) wciąż “mierzy się” z wielką podświetlaną i dość jasną (550 typowo) przekątną, która może powodować u nas zmęczenie. Koniecznie musimy dobrze umiejscowić ten monitor, który możemy w razie co podłączyć poprzez VESA 100 x 100. Musimy także pamięć o wadze, osiągającej niemalże 14,5 kilogramów, to wartość przy której nasza ściana musi być odpowiednio mocna, aby unieść takiego giganta!

AOC_AGON_AG493UCX_6__P 

Przy proporcjach 32:9 wiele filmów prezentuje się świetnie, czujemy taki filmowy klimat, niekiedy mogąc się delektować pełnym zakresem piękna specjalnie opracowanych grafik, szkiców czy filmów. Ma to swój kinowy klimat, z takim ekranem możemy myśleć o kinowych doświadczeniach i wrażeniach, choć z pewnością zaimplementowane głośniki wymagać będą następstwa. Do prostych rozmów, nagrań czy programów w sieci jest to poziom wystarczający, ale do wykreowania sobie kina w mieszkaniu, potrzebować będziemy wyraźnie lepszego sprzętu. Niemniej już teraz w sieci znajdziemy wiele produkcji filmowo-serialowych, doskonale radzących sobie w takich warunkach. Dla wielu osób szczególnie obecnie przydatną opcją okaże się KVM, czyli przełącznik z pomocą którego będziemy mogli korzystać z pojedynczego ekranu, klawiatury oraz myszy, jednocześnie korzystając na przykład z komputera do grania oraz drugiego do pracy, na przykład obróbki materiałów wideo.

Inżynierzy umieścili w sprzęcie hub USB z trzema złączami USB 3.2. (Gen 1), pojedyncze złącze USB-C, dwa HDMI 23.0 oraz dwa DisplayPort 1.4, dzięki którym korzystać będziemy mogli wygodnie z nowoczesnych kart graficznych, jednocześnie mogąc korzystać z pełnych możliwości z użyciem pojedynczego kabla.

pilot_AOC_AGON_AG493UCX_9__P 

AOC AGON AG493UCX w grach

Monitory 32:9 to konstrukcje wciąż mocno specyficzne, mające swoje określone potrzeby oraz charakterystykę, której nie uświadczymy standardowo. Z tego względu na pamiętać musimy o tym, że nie wszystkie gry oficjalnie wspierają taki obraz, co bezpośrednio przekłada się na gorszą prezencję oraz nasze niższe doświadczenia. Gdy jednak deweloperzy o to zadbają, zapewniają nam porcję niezwykle atrakcyjnych doświadczeń oraz wrażeń. 

Doskonałym tego przykładem jest Cyberpunk 2077, który nie korzysta w pełni z tych proporcji, a mimo to potrafi zaoferować nam szerokie piękne krajobrazy oraz podgląd wydarzeń, których dotychczas nie mogliśmy tak obserwować w klasyczne 16:9. Różnice pomiędzy 32:9, a 16:9 znajdziecie w naszym osobnym tekście. Wspomnę tutaj tylko o tym że, aby cieszyć się pełnym pięknem gry, koniecznie musimy posiadać odpowiedni zasób mocy obliczeniowych, a co za tym idzie posiadać także odpowiednio wydajny komputer. Za tym idzie także spory koszt, ponieważ granie w  rozdzielczości wynoszącej niemal 4K to także istotny koszt dla domowego budżetu. Tak samo prezentuje się sytuacja w przypadku Control, które jako pierwsze w tak efektowny sposób zaprezentowało nam zalety technologii ray tracingu, wymagającego jednak sporo od naszych kart graficznych. Dzięki jednak dobremu pokryciu barw (121% sRGB, 16,7 milionów kolorów) i jasności 550 z Vesa Certified DisplayHDR 400 dostrzeżemy jak wiele wykonano, aby zagwarantować nam świetne i realistyczne odwzorowanie rzeczywistości.

Cyberpunk_2077_C_2020_by_CD_Projekt_RED_19.01.2021_02_01_51_P 

Control_0.0.344.1879_FINAL_release_19.01.2021_01_21_00_P_P 

Control_0.0.344.1879_FINAL_release_19.01.2021_01_09_59_P_P 

Fani gier wieloosobowych będą się mogli delektować dobrą rozdzielczością (5120 x 1440p) wraz z odświeżaniem na poziomie 120 Hz oraz czasem reakcji 4 ms (GtG)/ 1 ms (MPRT) w panelu VA, który dostarcza nam zadowalające doznania oraz wrażenia, kształtujące naszą rywalizację. Jeżeli chcemy dobrze spędzić czas z Fortnite’em, Apex Legends czy też Call of Duty Warzone są to parametry odpowiednie i atrakcyjne, jeżeli chcemy go jednak wykorzystać do półzawodowego czy też zawodowego grania to bez dwóch zdań powinniśmy poszukać czegoś innego. Nawet wsparcia dla AMD FreeSync Premium Pro.

Fortnite_19.01.2021_00_38_12_P_P

Cyberpunk_2077_C_2020_by_CD_Projekt_RED_19.01.2021_01_40_12_P_P 

Mniejsze projekty również potrafią sporo zyskać, czego świetnym przykładem są Wasteland 3 czy Iron Harvest, gdzie będziemy mogli przy dobrym dobraniu parametrów czy też odpowiednim procesorze, zapewnić sobie piękną grafikę oraz bardzo dobre parametry odświeżania, uzyskując także poziom 120 Hz. Problemy pojawiają się jednak przy totalnych “Indykach” takich jak Noita, gdzie możemy liczyć maksymalnie na 21:9, a niekiedy maksimum to jednak tradycyjne 16:9.

ih_AOC_AGON_AG493UCX_P 

 wod_AOC_AGON_AG493UCX_P 

w3_AOC_AGON_AG493UCX_P 

AOC AGON AG493UCX - interfejs

Producent po raz kolejny postawił na swój własny, autorski interfejs, który tak jak wspomniałem możemy obsłużyć poprzez wygodny (choć trudny do pierwszego otwarcia skrytki na baterie) pilot. Bez niego także będziemy mogli zmienić ustawienia, dobrać optymalne dla nas ustawienia czy też pobawić się opcjami, dostępnymi również w języku polskim. G-menu robi swoją robotę należycie, dostarczając nam szybkich dostęp do najważniejszych spraw dla graczy.

pilot_AOC_AGON_AG493UCX_3__P 

Recenzja AOC AGON AG493UCX - Efektowna monitorowa propozycja w niezłej cenie?

Jeżeli spojrzymy na parametry na papierze otrzymujemy tutaj nawet cenowo atrakcyjną propozycję dysponującą nie tylko bardzo dobrymi parametrami, ale także zestawem cennych złącz oraz rozwiązań. Monitor zapewnia nam dostęp do imponującej przekątnej w niezłej rozdzielczości DQHD wraz z bardzo dobrymi parametrami, możliwymi do wykorzystania przez wiele grup graczy. Z jednej strony fani gier fabularnych będą mogli podziwiać jeszcze piękniejszy obszar piękna najlepszych gier AAA, niekiedy i w niższym segmencie mogą delektować się pięknymi scenami, zmienieniem odbioru niektórych scen oraz ujęć, dostarczając niedostępne doznania. Te pojawiają się także przy okazji odbioru wybranych filmów czy seriali, zbliżając nas do wizji reżyserów.

Konstrukcja pomimo swojej charakterystycznej, wyjątkowej szerokokątnej, doskonale została osadzona i zbalansowana, zapewniając nam stabilnie stojący sprzęt, nie drgający nawet podczas naszych szalonych akcji oraz reakcji. Obudowa wbrew pozorom nie jest duża, jest dość wąska, oferuje wiele cennych złącz oraz zapewnia nam także takie pomniejsze rozwiązania, jak mini wieszak na słuchawki, za sprawą którego zwiększymy porządek na naszym stanowisku pracy czy rozrywki.

AOC_AGON_AG493UCX_15__P 

Nie jest to najbardziej dopakowany w technologie sprzęt AOC, ale urządzenie to korzysta w dużej mierze z wielkiego doświadczenia producenta, oferując rozwiązania z różnych segmentów. W ten sposób otrzymujemy atrakcyjny i przydatny sprzęt, który zadowoli nie tylko graczy. Fani tytułów wieloosobowych mogą nieco narzekać na odświeżenie czy też opóźnienie, ale w przypadku wielbicieli symulatorów jazdy będzie to małe domowe marzenie. Fani gier dla pojedynczego gracza będą mogli zadowolić się obszernym wyświetlaczem z bardzo dobrym zakresem barw i szczegółowością. Pamiętajmy jednak, że koniecznie musimy posiadać odpowiednio wydajny komputer, bez którego niestety nie będziemy mogli delektować się tym urządzeniem. Korzystania z takiego komputera wymaga posiadania odpowiednio wydajnych podzespołów, bez których... co najwyżej pulpit będziemy mieli szerokokątny.

Dziękujemy AOC za udostępnienie modelu AGON AG493UCX do testów!

Strona AOC AGON

Śledź nas na google news - Obserwuj to, co ważne w świecie gier!


Galeria:

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32

Komentarze (0):
Reklama