Kultowa seria przygodowo-logicznych gier Myst. - Opis. Kolejność. Fabuła. Która najlepsza? Dodatki

lubiegrac publicystyka Kultowa seria przygodowo-logicznych gier Myst. - Opis. Kolejność
Kultowa seria przygodowo-logicznych gier Myst. - Opis. Kolejność. Fabuła. Która najlepsza? Dodatki



Agata Dudek | 21 października 2021, 18:00

Dziś zapraszamy do artykułu o jednej z najbardziej rozpoznawalnych serii przygodowo-logicznych o tytule Myst. Przyglądamy się jej, opisujemy, porównujemy!

Myst - przegląd wszystkich przygodówek z serii

Seria Myst, jedna z najbardziej rozpoznawalnych przygodowych marek, jakie pojawiły się w świecie gier, rozpoczęła się w roku w latach 90-tych ubiegłego wieku, a dokładnie w roku 1993 od gry o tytule Myst, zaprojektowanej przez braci Robyna i Randa Millerów, wyprodukowanej przez Cyan Worlds. Była to gra, która jednych zachwycała, jednocześnie prostotą, klimatem odosobnienie, jak i mnogością, często dość trudnych zagadek logicznych, innych nieco denerwowała, przesadnie komplikując zadania. Nie mniej jednak była i jest to gra bardzo wyrazista w swojej formie, można powiedzieć...niepowtarzalna. 

Na kolejny tytuł z niesamowitej serii, gracze czekali kilka lat. W roku 1997 pojawiło się Riven, a dokładniej - Riven: The Sequel to Myst, czyli druga część serii, która ponownie została wydana przez Cyan Worlds. Gra, która początkowo pojawiła się na aż pięciu płytach CD, dzięki Brøderbund Software, wkrótce zadebiutowała na pojedynczej płycie, w której poprawiono grafikę. Pojawiły się także dłuższe i lepsze animację. Jednocześnie rozgrywka stała się pełniejsza, sama gra bardziej przyjazna graczowi, bo mniej odludna, zachowując jednak klimat i trudność zagadek swojej poprzedniczki. 

Następna przygodówka z serii Myst zadebiutowała w roku 2001. Gra nosiła tytuł Myst III: Exile. Trzecia odsłona serii została stworzona przez Presto Studios i wydany przez Ubisoft i zapoczątkowała nieco inny styl w cyklu Myst. Już nie było w niej tak pusto, fabuła stała się mocno zarysowana, a gra miała, podobnie jak druga i pierwsza odsłona, bardzo rozbudowane lokacje i mnóstwo łamigłówek. Wyraźnie poprawiła się także jej jakość graficzna.

Dwa lata później, czyli w roku 2003, na półkach sklepowych pojawiło się Uru: Ages Beyond Myst, które przy okazji zaoferowało dwa dodatki w postaci gier zatytułowanych: Uru: To D'ni oraz Uru: The Path of the Shell. Gry zostały stworzone przez Cyan Worlds i wydane dzięki Ubisoft. Zarówno podstawa, jak i dwa oficjalne dodatki nie były w żadnym stopniu powiązane z wcześniejszymi grami z serii, przenosząc nas w znajome miejsca, dając przy okazji możliwość zmierzenia się z klasycznymi łamigłówkami wpisanymi w tę wyjątkową serię. 

Rok później pojawiła się wykonana w podobnej formie, także nie związana z trzema pierwszymi odsłonami przygodowo-logicznego cyklu Myst, przygodówka Myst Online: Uru Live. Wydana w roku 2004 produkcja różniła się tym w stosunku do swojej poprzedniczki tym, że można z nią było grać z innymi użytkownikami na serwerze online. 

Rok 2004 przyniósł kolejną, już odwołującą się do oryginalnego Myst grę, o tytule Myst IV: Objawienie. Była to gra w pełni stworzona i wyprodukowana przez francuskiego dewelopera, studio Ubisoft. Przez wielu graczy (również przeze mnie), uważana za jedną z najlepszych gier z serii Myst i nie tylko, miała do zaoferowania wszystko to co najlepsze w dotąd wydanej serii, plus wiele więcej, w tym niesamowity klimat. Oczywiście gra została wypełniona masą łamigłówek, o bardzo różnym stopniu trudności. 

Przeczytaj również: Obduction, duchowy następna Myst od Cyan zadebiutował na Xbox One

Cykl, przynajmniej ten podstawowy zakończył się w roku 2005, wraz z wydaniem Myst V: Koniec wieków, gry stworzonej przez Cyan Worlds i wydana przez Ubisoft. Koniec dla wielu przyniósł lekkie rozczarowanie, szczególnie zważywszy na formę prowadzenia gry jej mechanikę i zamianę aktorów na ich komputerowych zamienników. Pojawiły się także dużo łatwiejsze zagadki. 

Myst - dodatkowo wydane gry 

Myst doczekało się także dodatkowych gier z serii, które choć nie były związane z ich podstawą, miały na celu rozbudowanie serii, dając jednocześnie fanom tego, co tu kryć, podgatunku przygodowego, okazję do ponownego zatopienia się w urokliwym klimacie Wieków Mysta.

I tak w roku 1996 pojawiła się gra Myst Masterpiece Edition, która zawierała wszystko co jej poprzedniczka, ale w ulepszonej formie. W tej grze poprawiono między innymi 24-bitową grafikę. Rok 2000 przyniósł zaś pierwszą część Mysta, ale na silniku graficznym 3D. Gra nosiła tytuł realMYST. W dziesiątą rocznicę debiutu na growym rynku gry Myst, twórcy postanowili podarować graczom ciekawy zestaw przygodowy. W roku 2003 pojawiła się bowiem specjalna kolekcja gier z serii, zatytułowana Myst 10th Anniversary Collection. Wydanie zawierało: Myst Masterpiece, Riven oraz Myst III: Exile.

Rok 2005 to premiera specjalnego wydania Uru - Uru Complete Collection, w którym znalazły się takie gry jak: Uru: Ages Beyond Myst oraz dwa dodatki: Uru: To D'ni i Uru: The Path of the Shell. Ulepszona graficznie wersja realMYST, o tytule realMyst: Masterpiece Edition, zadebiutowała zaś w roku 2014. W 2020 roku, z okazji 25-lecia serii firma Cyan wydała zaś całą kolekcję gier w ulepszonej formie - Myst 25th Anniversary Colletion. W zestawie znalazły się: Myst: Masterpiece Edition, realMyst: Masterpiece Edition, Riven: The Sequel to MYST, Myst III: Exile, Myst IV: Revelation, URU: Complete Chronicles. Jednocześnie Myst zadebiutowało na wirtualnej rzeczywistości, przenosząc rozgrywkę na zupełnie inny poziom. 

Myst - fabuła, mniej lub bardziej rozbudowana 

Wszystkie gry, wchodzące w skład serii, zarówno te znane, jak i te mniej popularne to historie, które rozgrywają się świecie nazwanym Myst, w kolejnych Wiekach Mysta. Pierwsza gra z serii to opowieść bezimiennego bohatera, który dzięki tajemniczej księdze przenosi się do świata Myst, gdzie mierzy się z wieloma zagadkami. Kolejna odsłona serii Riven: The Sequel to Myst, zaczyna  się tam, gdzie kończy się Myst, czyli część pierwsza. Wcielamy się w Atrusa, który prosi nas o uratowanie swojej żony. Wędrujemy tym razem po wieku Riven, do którego przybywamy.

Trzecia część, o tytule Myst III: Exile to ponownie historia bezimiennego bohatera, który na prośbę przyjaciele o imieniu Atrus, dziesięć lat po wydarzeniach z Riven, przybywa na miejsce, by dowiedzieć się, że księga, dzięki której pisane były Wieki, została skradziona przez niejakiego Saavedro. Zupełnie inny rodzaj rozgrywki, i fabułę nie związaną z poprzednimi częściami niesie z sobą Uru: Ages Beyond Myst oraz jego dwa dodatki. Tu tworząc swego własnego avatara, wędrujemy po Wiekach nie związanych z warstwą fabularną i skupiamy się na rozwiązywaniu zagadek , rozbudowując nieco fabułę Mysta o kolejne szczegóły. 

Przeczytaj również: Myst w odnowionej wersji z przeznaczeniem na PC oraz VR prezentuje się wyśmienicie. Remake gry przygodowo-logicznej nadchodzi!

Bardziej rozbudowaną opowieść ma natomiast Myst IV: Objawienie, w której to ponownie zostajemy wezwani przez Atrusa, który pisze księgi zwane Wiekami. Dwadzieścia lat temu zostają one zniszczone przez jego dwóch synów, Sirrusa i Achenara, a oni sami uwięzieni. Wkrótce podstępem, poprzez specjalny Wiek stworzony przez ich ojca, znikają, a niebawem porwana zostaje córka Atrusa, Yeesha. Udajemy się zatem po Wiekach, w których przebywali synowie by odnaleźć i uratować dziewczynę. 

Ostatnia odsłona opowieści, której tytuł brzmi Myst V: Koniec wieków to przygodówka, której akcja rozgrywa się w środowisku D'ni, które miało się prężnie rozwijać, wróżono owej cywilizacji świetlaną przyszłość, ale została zniszczona przez wielką katastrofę. Wcielamy się w kolejną, nieznaną nam postać bez imienia, która stara się dogłębienie poznać i odbudować ową cywilizację. 

Myst - która najlepsza, czy da się to ocenić?

Pozwolę sobie od razu odpowiedzieć na pytanie, które sama zadałam. Nie, nie da się! To jaka i dlaczego właśnie ta przygodówka z niesamowitej serii Myst jest tą najlepszą, a jaka najgorszą, to wybór bardzo indywidualny i mocno subiektywny.

Ja przyznaję się, źle zniosłam pierwszego Mysta i dla mnie ta gra jest tą najgorszą, choćby ze względu na mocno przesadzoną trudność zagadek i nieco depresyjny klimat. Znam jednak osoby, które dosłownie zakochane są właśnie w pierwszym Myście i moje marudzenia na jej temat, wydaje się im niedorzeczne. Wiele osób narzekało także na Myst numer pięć, szczególnie ze względu na zmiany jakie twórcy zechcieli do gry wprowadzić. Zmianie uległ nie tylko wygląd gry, ale i sterowania, a aktorów zamieniono postaciami komputerowymi. 

Z mojego punku widzenia (zaznaczam, mojego), najlepszą grą z serii jest Myst IV, które urzekło mnie niemal wszystkim. Właściwie nie ma w tej grze czegoś do czego mogłabym się przeczepić, co by mi się nie spodobała. Piękna grafika, niesamowite, logiczne zagadki, cudowna muzyka i przepiękne animacje, których jest w grze naprawdę sporo. Równie dobrze wspominam Myst III, z sentymentem patrzę także na serię Uru, do której podchodziłam kilka razy.

Przeczytaj również: Schizm - seria gier przygodowo-logicznych, opis, kolejność, najlepsza gra z serii. Rozgrywka pełna wyzwań

To jednak Wam zostawiam ocenę która przygodówka z serii najbardziej się Wam podoba. To Wy będziecie w nie grać, Wy będziecie je oceniać i Wam one będą się podobać, lub też nie. 

Myst - podsumowanie

Myst to seria gier, którą kochamy, albo nienawidzimy. W latach 90-tych, wraz z pojawieniem się pierwszej odsłony serii na growym rynku zrodził się wraz z Myst, zupełnie nowy rodzaj przygodówek, który przewartościował świat growy i pozwolił zaistnieć podgatunkowi, który wielu nazywa grami mystopodobnymi. Jeśli kochacie rozgrywkę nastawioną na zagadki, na mnóstwo łamigłówek, kochacie prowadzić notatki, kombinować i sporo myśleć, to jest to seria przeznaczona właśnie dla Was. Dodatkowo zanurzy Was ona w przepiękne, choć często pozbawione ludzi światy. Znajdziecie w nich piękną, przedziwną roślinność, niesamowite urządzenia i maszyny, i wiele tajemnic, które stopniowo krok, po kroku będziecie odkrywać. Lubicie stawiać na wyzwania? Mierzyć się ze swoimi słabościami? Jeśli tak, to koniecznie sprawdźcie, jeśli tego jeszcze tego nie robiliście, serią Myst, bo zdecydowanie warto. 

Myst - jakie gry wchodzą w skład serii? 

Myst - 1993 (PC), 2006 (PSP), 2007 (NDS), 2009 (iOS), 2012 (3DS);

Riven: The Sequel to Myst - 1997 (PC), 2010 (iOS);

Myst III: Exile - 2001 (PC), 2018 (wersja cyfrowa Steam);

Uru: Ages Beyond Myst - 2003 (PC), 2004 (pudełko PL);

Uru: To D'ni – pierwszy oficjalny dodatek - jak wyżej;

Uru: The Path of the Shell – drugi oficjalny dodatek - jak wyżej;

Myst Online: Uru Live - 2004 – gra online

Myst IV: Objawienie - 2004 (PC), 2018 (wersja cyfrowa Steam);

Myst V: Koniec Wieków  - 2005 (PC), (PC pudełko)

Dodatkowo wydane:

Myst Masterpiece Edition - 1996 (PC)

realMYST - 2000 (PC)

Myst 10th Anniversary Collection - 2003 (PC)

Uru Complete Collection - 2005 (PC)

realMyst: Masterpiece Edition - 2014 (PC)

Śledź nas na google news - Obserwuj to, co ważne w świecie gier!

Komentarze [0]:

Inne newsy

Polecane teksty

Powiązane teksty

Copyright © lubiegrac.pl.

Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu
Lubiegrac.pl

reklama

redakcja

regulamin

rss

SocialMedia

Partners