Agata Dudek | 4 października 2021, 18:00
Schizm, zestaw trzech gier przygodowo-logicznych stworzonych przez Detalion, porównywanych do kultowego już Myst. Przyglądamy się serii, klimatowi gier.
Seria Schizm, zestaw jedynie trzech gier stworzonych przez rodzime studio Detalion Games S.A., na czele z pomysłodawcą, Rolandem Pantołą, to gry z pewnością nie dla każdego, a przynajmniej nie dla tych graczy, którzy nie lubią umysłowych wyzwań w tytułach, czy to przygodowych, czy w ogóle. Ale są to przygodówki, które powinien sprawdzić każdy miłośnik wyzwań, mierzenia się z logicznymi łamigłówkami, a także taki, który miał już przyjemność poznać inne gry przygodowo-logiczne, nastawiona na zagadki, jak choćby serię Myst, którą niebawem postaramy się Wam przybliżyć. Tymczasem przyjrzymy się polskiemu odpowiednikowi Mysta. Oto on!
Seria Schizm miała swój początek we wrześniu 2001 roku, od gry, która nosi tytuł Schizm: Mysterious Journey (Schizm: Prawdziwe wyzwanie). Jak widać ma na swoim karku już 20 lat, ale nie zdążyła się zestarzeć. Mało tego, przygodówka trafiła do październikowych premier przygodowych. Będzie ją można zatem ograć na platformie Steam, w dopasowanej do wymogów obecnych komputerów, formie.
Dwa lata później, w listopadzie 2003 roku swój debiut miała kolejna część Schizm, która tym razem została zatytułowana Mysterious Journey II: Chameleon (Schizm II: Kameleon). Ta gra otrzymała nieco zmieniony wygląd, została mocno ulepszona, a udział w niej nie brali już, tak jak w przypadku pierwszego tytułu, aktorzy. Przygodówka wpisywała się w klimat klasycznych gier, w których świat widzimy oczami bohatera, ale jej atmosfera, wymagania umysłowe i styl zostały zachowane.
Przeczytaj również: Wyzwania umysłowe w niezwykle wymagających i pięknych przygodówkach
Na ostatnią grę, z bardzo krótkiej serii, czekaliśmy naprawdę długo. Została zapowiedziana dość niespodziewanie, a w sprzedaży pojawiła się w lipcu 2021 roku, czyli stosunkowo niedawno. Tym razem została zatytułowana nieco inaczej, niż dwie poprzednie jej odsłony, bo Nemezis: Mysterious Journey III. Gra choć nie zachowała tytułu, który wpisuje się w serię, pozostała wierna stylowi dwóch swoich poprzedniczek, stawiając na wyzwania, zagadki i klimat.
Wszystkie gry z całej, składającej się jedynie z trzech części serii to przygodówki logiczne, w których podstawą jest rozwiązywanie zagadek i mierzenia się z wyzwaniami natury logicznej. Każda z nich przenosi gracza w bardzo wyjątkowy świat, w którym napotyka niecodzienne urządzenia i równie wyjątkowe postaci.
Pierwsza przygodowa opowieść z serii, Schizm: Prawdziwe Wyzwanie to historia rozgrywająca się w świecie wpisanym do klasycznego science-fiction. Przenosimy się w niej do roku 2083, dziesięć miesięcy po tym, jak pierwsi ludzie wylądowali na Argilusie. Odkryli tam działające maszyny, ślady cywilizacji, ale nie znaleźli ludzi. Wcielając się w członka wyprawy. Musimy opuścić statek i udać się na odkrywanie, poznawanie i mierzenie się z zagadkami owej planety.
Kolejna gra, która swoją premierę miała dwa lata później, o tytule Mysterious Journey II: Chameleon (Schizm II: Kameleon) to historia młodego mężczyzny o imieniu Sen, który pewnego dnia budzi się z kriogenicznego snu, na pewnym statku kosmicznym, który dryfuje wokół opuszczonej planety Sarpedon. Mężczyzna nie pamięta kim jest, ile tu przebywał i dlaczego tu trafił. Dowiaduje się o swojej przeszłości z nagrania, które informuje go, że to on jest winien zagłady tego miejsca i właśnie ponosi za to karę. Jego przyszłość nie jest świetlana, bowiem za szesnaście lat stacja spadnie, a on zwyczajnie zginie. W wyniszczonym Sarpedon, tylko jedno miejsce oparło się wojnie. To właśnie je będzie odwiedzać, poznawać jego zagadki i prawdę o sobie.
Ostatnia gra z serii to zupełna nowość, która miała swoją premierę w tym roku. Gra o tytule Nemezis: Mysterious Journey III, którą możemy ograć w pełnej krasie, albo w darmowym wstępie do gry, o tytule Nemezis: Mysterious Journey III: Prologue to tym razem opowieść skupiona na dwóch bohaterach. Udajemy się w niej na tajemniczą planetę Regilus, która zachwyca swoim pięknem, egzotyką i wielopoziomowością. Przez lata toczyły się tu walki kolonizatorów i zwykłych ludzi, którzy między innymi wydobywali złoża naturalne i minerały. Gdy okazały się zbyt małe, walki ustały, a na planecie powstały różne Teleportacyjne Biura Podróży. Regilus stał się atrakcję turystyczną. Wcielamy się w dwójkę turystów, którzy przybyli do tego miejsca, Amię i Bogarda. Pewnego dnia w niewyjaśnionych okolicznościach Amii znika. Gracz będzie poznawał to co się na planecie wydarzyło.
Seria Schzim nie jest najłatwiejszą, w jaką kiedykolwiek graliście. Jeśli nie przepadacie za łamigłówkami, nie lubicie samotności w grach i nie cierpicie robienia notatek podczas growej zabawy, to z pewnością nie jest to propozycja dla Was. Ale jeśli uwielbiacie się mierzyć sami ze sobą, nie straszne są Wam wyzwania natury czysto logicznej, czasami niezwykle trudne, to propozycje od Detalion, z pewnością przypadną Wam do gustu.
Przeczytaj również: Nemezis: Mysterious Journey III ma już swoją datę premiery. Zagramy już w przyszłym miesiącu
Nie będę się w tym miejscu zagłębiać jakie zagadki i o co w nich chodzi, jeśli spojrzymy całościowo na serię. Pozwolę sobie zarysować Wam jedynie jaki rodzaj rozgrywki, i jakie zadania będą na Was w niej czekać. Przede wszystkim są to klasyczne przygodówki, pozbawione walki, przemocy i wyzwań natury zręcznościowej. Po drugie gry przygodowo-logiczne, czyli fabuła schodzi w nich na nieco dalszy plan. Po trzecie, w każdej z nich zmierzycie się z mnóstwem zagadek, łamigłówek, a nawet złożonych, wieloetapowych zadań.
Charakterystycznym elementem każdej z tych gier jest to, że podczas eksploracji przepięknych graficznie okolic (każda gra ma nieco podobny klimat), natkniemy się na dziwne urządzenia, maszyny, nie działające systemy i tym podobne przedmioty. W każdej z tych gier wędrując po przeróżnych lokacjach odnajdywać będziemy symbole, notatki, zapiski, dzienniki. To wszystko stanowić będzie dla nas podpowiedź, pewne ułatwienie. Nigdy jednak....powtarzam...nigdy, nie otrzymamy gotowej podpowiedzi, nie będziemy prowadzeni za rękę. Jedno mogę obiecać. Łatwo z pewnością nie będzie.
W Schizm: Prawdziwe wyzwanie czeka nas nieliniowa rozgrywka, wypełniona po brzegi zadaniami, przy których będziemy męczyć swoje szare komórki do granic możliwości. Będą to zagadki oparte na mechanice, logice, przedmiotach, a nawet łamigłówki dźwiękowe. Testować będą zatem niemal każdą dziedzinę naukową.
Mysterious Journey II: Chameleon (Schizm II: Kameleon) to pełna swoboda w poruszaniu się, także nielinearna niezwykle rozbudowana fabuła, w której znajdziemy nawet sporo i ponad 30 rożnych zagadek, o bardzo złożonej strukturze. Będą tam nieco łatwiejsze zadania, ale i takie, nad którymi będzie się bardzo mocno zastanawiać.
Ostatnia gra z serii, o tytule Nemezis: Mysterious Journey III to klimat podobny do dwóch poprzedniczek, więc wyzwania....wyzwania....i jeszcze raz wyzwania. Tym razem twórcy postawili na umiejętność szybkiego kojarzenia faktów, bardzo mocno stawiając na abstrakcyjne myślenie.
Seria Schizm to zestaw przygodowy, który nie jest dla każdego. Z tytułami nie polubią się gracze nie cierpiący umysłowych wyzwań i poczucia osamotnienia, jaki towarzyszy nam podczas rozgrywki. Nie jest to gra dla fanów szybkiej rozgrywki. Nie jest to także do końca klasyczna przygodówka "wskaż i kliknij", a raczej, logiczna rozgrywka eksploracyjna.
Przeczytaj również: Powracamy do świata łamigłówek. Schizm 3 z nowym filmowym zwiastunem
Ale ci gracze, którzy uwielbiają klimat Myst, znają poprzednie produkcje tegoż studia i kochają się mierzyć z wyzwaniami, wiedzą, że Schizm to jest to coś, co powoduje growe "wow". Trudno powiedzieć, która gra z serii jest tą najlepszą. Pierwszą odsłonę, Schizm: Prawdziwe Wyzwanie, już za cztery dni będziecie mogli sprawdzić sami, bowiem zostanie udostępniona na platformie Steam.
Ja w pełni przeszłam jedynie drugą odsłonę, która sprawiła mi zarówno tyle samo przyjemności, jak i zszarpanych nerwów i nie przespanych nocy, kiedy to myślałam o możliwości rozwiązania zagadki. Ileż satysfakcji przynosiło wtedy zmierzenie się z nią bez pomocy poradnika.
Trzecia część, Nemezis: Mysterious Journey III, dalej nie została przeze mnie sprawdzona. Zbiera ona wprawdzie na Steam zarówno pozytywne, jak i negatywne opinie. Pozwolicie jednak, że nie będą się do nich przyłączać, bo wiem, że grę należy ocenić po jej przejściu, a nie przed. Więc powstrzymam się od komentarza.
Schizm: Prawdziwe wyzwanie - 2001 (PC pudełko), 2021 (wersja cyfrowa Steam);
Schizm II: Kameleon - 2003 (PC), 2004 (pudełko PC);
Nemezis: Mysterious Journey III 2021 (PC)
Śledź nas na google news - Obserwuj to, co ważne w świecie gier!
Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu