Czym jest i jak działa Aberracja chromatyczna w grach? - Kilka słów o znanej opcji graficznej

lubiegrac newsy hardware Czym jest i jak działa Aberracja chromatyczna w grach? - Kilka słów o znanej opcji graficznej
Czym jest i jak działa Aberracja chromatyczna w grach? - Kilka słów o znanej opcji graficznejTamer Adas | 7 czerwca 2022, 07:10

Jeżeli w dalszym ciągu nie wiecie, czym jest znana z ustawień graficznych aberracja chromatyczna, postaramy się w poniższym wpisie wyjaśnić, o co chodzi.

Aberracja chromatyczna w grach - Co to?

Aberracja chromatyczna w grach to występujące w rzeczywistości zjawisko fizyczny, występujące w teleskopach, soczewkach czy lornetkach. Zapewne wielu z Was kojarzyć je może z fotografii oraz... właśnie z gier komputerowych. Efekt ten wynika z ogniskowania się soczewki, a jego cyfrowe wydanie stanowi symulację tego efektu, przeniesioną do poszczególnych tytułów.

Jak funkcjonuje Aberracja chromatyczna w grach?

W realnej rzeczywistości dochodzi do miejscowego rozszczepienia się światła, co dostrzec możemy poprzez specyficzną, charakterystyczną, tęczową postać. Te najczęściej z przyczyn oczywistych występuje w formie okręgu lub jego fragmentu, przesuwając się w określonym zakresie, zgodnie z podjętymi działaniami człowieka. Odsunięcie się, zmiana miejsca czy przesunięcie soczewki, może przenieść ten efekt na nieco inną przestrzeń wizualną. Swego rodzaju zaburzenie występuje punktowo i jest w zasadzie efektem dodatkowym. 

Opcję tę możemy wyłączyć i pozbawić się tego dodatkowego postprocesowego efektu, który... nie musi nam przeszkadzać jedynie z powodu próby zwiększenia liczny klatek na sekundę. Zwyczajnie obecność tego typu zaburzenia może nam przeszkadzać w rozgrywce. Poprzez aberrację chromatyczną, liczne studia próbują zwiększyć poziom przywiązania gracza do wydarzeń i świata przedstawionego, odchodząc nieco od zbyt sztucznie prezentujących się scenerii czy całości odbioru oprawy graficznej.

Czy warto włączyć Aberracja chromatyczna w grach?

Jeżeli dysponujecie wypasionym sprzętem i nie musiecie się przejmować małą ilością klatek na sekundę, aktywacja tej opcji graficznej dorzuci Wam mały, niekiedy przyjemny akcencik wizualny. W niektórych strzelankach takich jak chociażby Cyberpunk 2077 może się zdarzyć, że... uznacie ten efekt za denerwujący. Niekiedy zwyczajnie może on Wam zasłonić przeciwnika, co jest już swego rodzaju dyskomfortem. Przy słabszych urządzeniach bez dwóch zdań, możecie spokojnie ten efekt wyłączyć. Weźcie jednak pod uwagę, że nie jest to niezwykle wymagająca wydajnościowo opcja. Nie zyskamy na aberracji chromatycznej wiele, ale ustabilizowanie "klatkarza" może faktycznie nastąpić i to w dodatku bardzo małym kosztem.

 

Śledź nas na google news - Obserwuj to, co ważne w świecie gier!

Komentarze [0]:

Inne newsy

Polecane teksty

Powiązane teksty

Copyright © lubiegrac.pl.

Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu
Lubiegrac.pl

reklama

redakcja

regulamin

rss

SocialMedia

Partners