Recenzja Cezar - Szybkiej, strategicznej planszówki

lubiegrac publicystyka Recenzja Cezar - Szybkiej, strategicznej planszówki
Recenzja Cezar - Szybkiej, strategicznej planszówki



Tamer Adas | 9 grudnia 2024, 06:15

Jeżeli nieco brakuje Wam planszówek, które w starym dobrym stylu umożliwiają stoczenie pojedynku jeden na jeden, to jedna z takich gier niedawno zadebiutowała. Już teraz możecie pozyskać “Cezara”, nową propozycję z portfolio wydawnictwa Nasza Księgarnia. Nadszedł czas na wojnę legionów, która w wersji na planszy może nieco inaczej potoczyć losy największego imperium starożytnego. W ciągu 30 minut będziecie mogli stoczyć spore i ciekawe starcie w atrakcyjnym, taktycznym stylu…

Zarys fabularny i tło historyczne planszówki Cezar

Twórcy zdecydowali się osadzić swoją planszówkę w okresie wojny domowej oraz rywalizacji o władzę pomiędzy Cezarem i Pompejuszem. Rzym został podzielony pomiędzy dwiema potężnymi stronnictwami, które zapragnęły uzyskać pełnię władzy nad starożytnym mocarstwem. Wbrew tytułowi gry Cezar, możemy nieco nagiąć przebieg historii z lat 49-45 p.n.e. Jeden z graczy może wcielić się w tytułowego Gajusza Juliusza, natomiast drugi może wcielić się w konsula Gnejusza Pompejusza Wielkiego.

Na mapie prowincji zaczynają się pojawiać pierwsze żetony legionów, które wkrótce staną do bezpośredniego starcia. Przyszłość potężnego państwa znajduje się w naszych dłoniach, zatem historia wcale nie musi się potoczyć tak, jak spisane to zostało w doskonale nam znanych podręcznikach.

Sporym i zapewne dla wielu zaskakującym aspektem instrukcji jest mini wykład z historii! Wydawnictwo Nasza Księgarnia w ramach polskiego wydania nawiązało współpracę z Imperium Romanum. W ten sposób ostatnia sekcja to pakiet cennych informacji o wydarzeniach, przystępnie i szczegółowo przedstawionych przez pana Jakuba Jasińskiego. Tego typu prezent to miły bonus dodający do zabawy także sporą i cenną warstwę edukacyjną.

IMG_1693_con 

IMG_1696_con 

Zasady i rozgrywka Cezara

Wielokrotnie nagradzana gra skupia się na samodzielnym oraz dwuosobowym modelu zabawy, oferując kilka trybów rozgrywki. Autorzy zupełnie nie kryją się z tym, że ich celem było zaoferowanie atrakcyjnego, strategicznego doświadczenia, zamkniętego w krótkich, intensywnych potyczek. Aby to uzyskać, zdecydowano się postawić na prostotę zasad, którym towarzyszy jednak długa droga do mistrzowskiego poziomu skuteczności na planszy.

Paolo Mari w swoim pomyśle bazuje na planszy, żetonach oraz dodatkach, które mają umożliwić wygraną poprzez poparcie senatu lub przejęcie władzy nad jak największą liczbą prowincji. Zakończenie się sesji odbywa się poprzez brak możliwości posłania nowego legionu na pole gry lub poprzez zużycie wszystkich znaczników władzy. Tereny imperium zostały podzielone na obszary, których pozyskanie daje korzyści. Pomiędzy nimi dostrzegalne są granice, stanowiące jednocześnie przestrzeń do walki pomiędzy frakcjami.

Cezar, wykorzystując zasłonki (i załączone w nich mini instrukcje) oraz woreczki z legionami dostarcza podstawę do rywalizacji na mapie o władzę. Krok po kroku obie strony starają się posyłać własne legiony, dołączać nowe prowincje, wzmacniać wpływy, zyskiwać bonusy oraz zdominować Cesarstwo. Taki cykl doprowadza naturalnie do konfliktu, stoczenia bitew oraz całych wojen. W zależności od tego jak umieszczamy i przesuwamy jednostki, jesteśmy w stanie zyskiwać przewagę lub przechytrzymy przeciwnika.

Projektantów należy dodatkowo docenić za fakt, że udało im się w ramach tego samego pomysłu wykreować aż 4 różne warianty rozgrywki! Każdy z nich oferuje odmienne zasady oraz specyfikę osiągania zwycięstwa. W ten sposób możemy spędzić z planszówką więcej czasu, weryfikując inne umiejętności. Różnice nie są fundamentalne, ale dostrzegalnie zmieniają sposób, w jaki toczy się walka o wygraną. Polskie wydanie dostarcza także dodatkowy tryb jednoosobowy (stworzony przez Davida Turczi i Nicka Shawa), dzięki czemu nawet samodzielnie będziemy się mogli bawić omawianą planszówką.

IMG_1691_con 

Zawartość Cezar

  • plansza
  • 2 x zasłonki
  • 2 x woreczek
  • 32 legiony 
  • 16 legionów Cezara
  • 16 legionów Pompejusza
  • 18 żetonów korzyści
  • 4 x taktyka
  • 4 x bogactwo
  • 4 x siła
  • 6 x senat
  • 24 znaczniki władzy
  • 12 x znaczników władzy Cezara
  • 12 x znaczników władzy Pompejusza
  • 6 żetonów korzyści
  • Trucizna
  • Wsparcie
  • 6 legionów wsparcia
  • 3 legiony wsparcia Cezara
  • 3 legiony wsparcia Pompejusza
  • 10 płytek rozkazów
  • instrukcja

 

Wykonanie gry Cezar

Wydawcy w Polsce Cezar od pierwszych chwil przekonuje nas do siebie między innymi jakością wykonania. Do dyspozycji otrzymujemy szeroki zakres przedmiotów oraz akcesoria pokroju dwóch woreczków i zasłonek. Wszystko reprezentuje dobry poziom oraz możliwość sprawnego przechowania czy przetransportowania. Nie jest to poziom flagowych planszówek, ale za oczekiwane przez wydawcę pieniądze nie poczujemy zawodu.

Każdy ze wspomnianych elementów w sferze wizualnej próbuje jak najwierniej odwzorować kulturę starożytnego Rzymu. Monety, symbole na żetonach czy mapa są przez nas natychmiast rozpoznawane i jednoznacznie kojarzone, z czym problemy mają nawet tak spore produkcje jak nadchodzący Assassin’s Creed Shadows.

Dla kogo jest planszówka Cezar?

Cezar reprezentuje grupę tytułów do rywalizacji jeden na jednego, z nastawieniem na taktyczne zmagania. Fani pojedynków mogą zapoznać się z tytułem gwarantującym dość szybkie starcia z odmienną od klasyki szachowo-warcabowej. Szybkość sesji to spora zaleta tytułu, który niemalże z miejsca oferuje główne doświadczenie. Przejrzystość zawartości wpływa pozytywnie na odbiór rozgrywki, czyniąc ją atrakcyjniejszą dla wielu graczy.

IMG_1695_con 

Podsumowanie recenzji Cezar - Świetna planszówka dla fanów pojedynków?

W poszukiwaniu jakościowej produkcji, skupiającej się na rywalizacji dwóch osób, warto pod uwagę wziąć Cezara Naszej Księgarni. Wydawca zapewnia naprawdę solidny tytuł, zapewniający przyjemną rozrywkę, krótki czas sesji, oraz dobry klimat. Zestaw stoi na wysokim poziomie, oferując w ramach rozsądnej wyceny udanie spędzony czas. Przemyślana konstrukcja spowodowała, że skutecznie zamknięto atrakcyjne doświadczenie strategiczne, w kompaktowej formie. Nie jest to formuła, która nigdy się nie znudzi, ale ot czasu do czasu da nam sporo satysfakcji.

Dziękujemy Wydawnictwu Nasza Księgarnia za dostarczenie egzemplarza recenzenckiego planszówki Cezar!

 

Śledź nas na google news - Obserwuj to, co ważne w świecie gier!

123456789
Komentarze [0]:
Copyright © lubiegrac.pl.

Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu
Lubiegrac.pl

reklama

redakcja

regulamin

rss

SocialMedia

Partners