AOC od wielu lat tworzy jedne z najlepszych monitorów na rynku, tym razem firma postanowiła pomóc graczom dostarczając wiedzę i pomoc przy wyborze sprzętu.
Twórcy zdecydowali się podzielić swoje urządzenia na trzy segmenty - dla profesjonalistów, dla użytkowników domowych oraz dla gracza. Do każdego z nich dopasowana został seria urządzeń, które charakteryzują się odrębną specyfiką oraz zaletami wspomagającymi nasze zajęcia.
Na początku zajmiemy się kwestią związaną z pracą przy najbardziej wymagających operacjach np. graficznych. AOC przygotowuje do tych zadań urządzenia wyposażone w 27 i 32 cale i rozdzielczości QHD (2560X1440) i 4K (3840x2016), co zapewnia dużą szczegółowość oraz przejrzystość, co jest szczególnie istotne przy pracy nad kilkoma rzeczami na raz.
Potrzebne będzie nam także bardzo dobre odwzorowanie kolorów i bardzo szerokich kątach widzenia, w tej kwestii najlepiej spiszą się matryce IPS, AMVA, PLS. Dla muzyków bardzo dobry rozwiązaniem będą konstrukcje ze stosunkiem boków 21:9, które lepiej spisują się na obróbki ścieżek dźwiękowych, gdy dodamy do tego odświeżanie 60 Hz to otrzymujemy zestaw idealny.
Przykładem takiego urządzenia jest AOC U3277PWQU, posiadającą przekątną 32 cale, rozdzielczość 4K, matryca AMVA, tryb pivot i hub USB 3.0
Gracze są bardzo wymagającymi ludźmi, w związku z czym potrzebują naprawdę potężne urządzenia pod względem wydajności. Nie może zatem nikogo dziwić, że tutaj dostrzeżemy takie rzeczy jak odświeżanie na poziomie 120 Hz (i więcej, nawet 240!) wsparcie technologii takich jak NVIDIA G-SYNC czy AMD FreeSync, zapewniające stuprocentową pracę karty graficznej i monitora.
Mały czas reakcji wspierany przez matryce TN również spisze się jako realny zysk dla naszego sprzętu. Faktem jest, że IPSy i MVA prezentują lepszy obraz, lecz przewaga w kwestii szybkości i odwzorowania czerni.
AOC zakłada, że zbyt wysoka rozdzielczość przy komputerach osobistych jest zwyczajnie nieopłacalna, ze względu na tradycyjny sposób korzystania z takiego urządzenia (w przeciwieństwie do konsol). Wydajność spisze się lepiej od zawyżonej rozdzielczości.
Ponadto warto zaznaczyć, że obecnie pojawiają się takie elementy jak wieszaki na słuchawki czy gogle VR oraz specjalne piloty pozwalająca na szybkie zmiany profili monitora.
Przykładem takiego urządzenia jest AOC AG352QCX – przekątna 34 cale, zakrzywiona matryca 21:9, odświeżanie 200 Hz oraz wsparcie dla AMD Free Sync
Przy domowych czy biurowych rozwiązaniach zazwyczaj ograniczamy się do podstawowych parametrów, które mają jedynie polepszać wygodę, która jest tak istotna przy wielu godzinach spędzanych przed monitorem. 24 czy 27 cali oraz rozdzielczość Full HD (1080p) czy QHD (1440p) są wystarczające do codziennych obowiązków. W razie problemów z budżetem może zdecydować się na matrycę TN, lecz zainwestowanie trochę większych środków w VA i IPS zagwarantują nam ładniejszy obraz.
Z pewnością w tym przypadku należy ograniczyć emisję niebieskiego światła, która nie wpływa pozytywnie na ludzki wzrok przy długim korzystaniu z monitora. Ponadto technologie takie jak Flicker Free zapewniają ograniczenie migotania obrazu, co wraz z odśweiżaniem na standardowym poziomie 60 Hz wystarczy nawet do wielogodzinnych sesji.
Oglądanie filmów może okazać się jeszcze lepsze dzięki zakrzywionym ekranom czy modelom o kinowych proporcjach ekranu - 21:9. Rzecz jasna liczne wejścia obrazu okażą się bardzo przydatne przy połączaniu kilku urządzeń.
Przykładem takiego urządzenia jest AOC Q2781PQ – charakterystyczna metalowa stopa, 1 cm grubości panelu, przekątna 27 cali, rozdzielczość QHD i matryca IPS (obrazek główny)
Sądzę, że takie zestawienie z pewnością okaże się dla Was bardzo przydatne przy wyborze najlepszego urządzenia dla siebie. Te trzy segmenty obejmują obszerne zastosowania w naszym życiu, co jest szczególnie istotne dla naszego wzorku.
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu