redakcja | 28 listopada 2024, 10:00
Firma Lenovo, światowy lider w branży technologicznej, podjęła współpracę z grupą studentów Silesian Phoenix z Politechniki Śląskiej. Studenci realizują projekt budowy innowacyjnego łazika marsjańskiego o nazwie Phoenix III. W ramach tej współpracy Lenovo dostarczyło zaawansowane urządzenia i narzędzia technologiczne, które przyczyniły się do sukcesu projektu.
Przeczytaj także:
Podczas realizacji projektu studenci korzystali z laptopów serii ThinkPad, w tym mobilnych stacji roboczych ThinkPad P, oraz monitorów ThinkVision. Do sterowania łazikiem wykorzystano konsolę Lenovo Legion Go, która oferuje mobilność i wydajność idealną do zaawansowanych zadań inżynierskich. Takie wsparcie pozwoliło grupie Silesian Phoenix zająć 8. miejsce w Canadian International Rover Challenge, konkurując z drużynami z Kanady i USA.
Łazik Phoenix III, rozwijany przez Międzywydziałowe Studenckie Koło Naukowe Zastosowania Metod Sztucznej Inteligencji AI-METH, wyróżnia się wykorzystaniem nowoczesnych materiałów, takich jak włókno węglowe. Materiał ten, stosowany również w laptopach Lenovo ThinkPad, zapewnia lekkość i wytrzymałość konstrukcji. Projekt jest kontynuacją pracy zespołu, który już wcześniej odnosił sukcesy w European Rover Challenge.
Grupę Silesian Phoenix tworzą: Jakub Gargul, Patryk Stawczyk, Szymon Bogacki, Jakub Bręczewski, Witold Krafczyk, Rafał Zientek, Radosław Kępa, Jerzy Bieniek, Bartosz Bdzionek, Wojciech Łoziński, Oskar Górka, Jakub Grabowski oraz opiekunowie: Andrzej Jałowiecki, prof. dr hab. Wojciech Moczulski, dr hab. inż. Piotr Przystałka, prof. PŚ, i dr inż. Wawrzyniec Panfil.
„Dzięki wsparciu Lenovo mogliśmy przenieść nasze pomysły na zupełnie nowy poziom – od projektowania po praktyczną realizację. Współpraca z tak zaawansowanym technologicznie partnerem była dla nas wielkim krokiem naprzód” – powiedział inż. Jakub Gurgul, Kierownik Projektu.
Seria ThinkPad jest znana z trwałości, wydajności i ergonomii. Mobilne stacje robocze ThinkPad P, wykorzystywane w projekcie, oferują moc porównywalną z tradycyjnymi stacjami roboczymi oraz certyfikaty ISV dla kluczowych aplikacji. Z kolei Lenovo Legion Go to urządzenie handheld, które zapewnia wydajność w mobilnym gamingu, a także w zadaniach inżynierskich.
Rezultaty tej wyjątkowej kooperacji zostały zaprezentowane podczas wydarzenia w przestrzeni ArtIntell, będącej częścią wystawy sztuki generatywnej i regeneratywnej. W trakcie wydarzenia zaprezentowano również innowacyjne laptopy Lenovo, takie jak ThinkPad T14s 6. generacji, Yoga Slim 7i 9. generacji Aura Edition oraz ThinkPad X1 2-in-1 9. generacji, wyposażone w funkcje oparte na sztucznej inteligencji.
Jak podsumował Wojciech Zaskórski, General Manager Lenovo Polska:
„Pasja i kreatywność zespołu Silesian Phoenix są dowodem na potencjał młodego pokolenia. Cieszymy się, że nasze technologie stały się częścią ich inspirującego projektu.”
Śledź nas na google news - Obserwuj to, co ważne w świecie gier!
źródło: informacje prasowe
Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu