redakcja | 22 listopada 2024, 20:00
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) zaprezentowało projekt rozporządzenia, którego celem jest wprowadzenie obowiązku instalacji autonomicznych czujników dymu i tlenku węgla w budynkach mieszkalnych. Ma to na celu poprawę bezpieczeństwa i zmniejszenie liczby ofiar śmiertelnych pożarów, która, mimo spadku ogólnej liczby pożarów, od 2018 roku utrzymuje się na stabilnym poziomie.
W projekcie rozporządzenia MSWiA przywołuje dane Państwowej Straży Pożarnej, z których wynika, że większość ofiar pożarów (około 80%) ginie w wyniku zdarzeń w budynkach mieszkalnych. W grupie ofiar dominują osoby powyżej 55. roku życia, które stanowią około 50% wszystkich ofiar. Co ważne, najwięcej tragicznych incydentów odnotowuje się w okresie grzewczym.
Jeśli chodzi o zatrucia tlenkiem węgla, w latach 2013-2023 średnio 1387 osób rocznie padało ofiarami tego gazu, z czego średnio 36 osób traciło życie. Zatrucie najczęściej było wynikiem nieprawidłowego działania urządzeń grzewczych lub niesprawności przewodów kominowych. Warto zwrócić uwagę, że dzieci stanowiły 6% ofiar śmiertelnych, natomiast wśród osób poszkodowanych było ich aż 27%.
Analiza Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej wskazuje, że w 2022 roku Polska charakteryzowała się jednym z najwyższych wskaźników śmiertelności pożarowej w Europie. W Polsce odnotowano 363 ofiary śmiertelne pożarów, co w przeliczeniu na milion mieszkańców daje wynik 9,9. Z danych wynika, że tylko Francja miała wyższy absolutny wynik (400 ofiar), jednak jej wskaźnik na milion mieszkańców był niższy (5,9). Z kolei Estonia miała najwyższy wskaźnik na milion mieszkańców (28,6).
Instalacja inteligentnych czujników dymu i tlenku węgla to nie tylko kwestia bezpieczeństwa, ale także wygody i nowoczesności. Dzięki tym urządzeniom użytkownicy otrzymują powiadomienia na swoje urządzenia mobilne, informujące o potencjalnym zagrożeniu, nawet gdy nie znajdują się w domu. Takie rozwiązanie pozwala na szybszą reakcję w przypadku zagrożenia, a także zmniejsza ryzyko strat materialnych. W sytuacji, gdy użytkownicy śpią, czujniki emitują głośny sygnał dźwiękowy, który ma na celu obudzenie mieszkańców, dając im szansę na szybką ewakuację.
"Inteligentny czujnik dymu oraz czujnik tlenku węgla powiadomi właścicieli o zagrożeniu, nawet gdy są poza domem, co może znacząco wpłynąć na bezpieczeństwo i minimalizację strat materialnych." – Michał Sroka, Netatmo
Zgodnie z projektem ustawy, obowiązek instalacji czujnika dymu dotyczy przede wszystkim pomieszczeń, w których świadczone są usługi hotelowe oraz lokali mieszkalnych. Właściciele tych nieruchomości będą zobowiązani do zamontowania co najmniej jednego autonomicznego czujnika dymu, spełniającego wymagania Polskiej Normy. Wyjątek stanowią pomieszczenia, które są już objęte systemem sygnalizacji pożarowej.
W przypadku instalacji czujników tlenku węgla, obowiązek ten dotyczy pomieszczeń, w których spala się paliwo, takich jak kuchnie czy kotłownie, a także lokali mieszkalnych i użytkowych w strefach zagrożenia życia. Wyjątkiem są urządzenia z zamkniętą komorą spalania oraz urządzenia gazowe przeznaczone do przygotowywania posiłków, w których nie ma obowiązku instalowania czujników tlenku węgla.
Obowiązujące przepisy wejdą w życie 14 dni po ogłoszeniu rozporządzenia, jednak data ta nie jest jeszcze określona. Właściciele nieruchomości powstałych przed wejściem w życie rozporządzenia będą mieli czas na montaż czujnika dymu do 30 czerwca 2026 roku. Z kolei osoby odpowiedzialne za instalację czujników tlenku węgla w budynkach, gdzie odbywa się spalanie paliwa, będą miały czas do 1 stycznia 2030 roku. Projekt rozporządzenia wymaga jeszcze doprecyzowania, szczególnie w zakresie definicji "jednostki mieszkalnej".
Śledź nas na google news - Obserwuj to, co ważne w świecie gier!
źródło: informacje prasowe
Komentarze [0]:Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu