Planeta Małp - seria nie tylko filmów fabularnych. Fabuła, kolejność oraz kontynuacja

lubiegrac publicystyka Planeta Małp - seria nie tylko filmów fabularnych. Fabuła, kolejność oraz kontynuacja
Planeta Małp - seria nie tylko filmów fabularnych. Fabuła, kolejność oraz kontynuacjaAgata Dudek | 26 października 2022, 19:00

Planeta Małp powróci w nowej odsłonie. Dlatego też postanowiliśmy przyjrzeć się wszystkim produkcjom z tej serii nieco bardziej dokładnie. Co o niej wiemy?

Planeta małp to bardzo rozbudowana seria filmowa, która doczekała się nie tylko filmów, ale i seriali, w tym animowanych. Ponieważ zapowiedziano nową odsłonę opowieści, o której mieliśmy okazję wspominać, warto przyjrzeć się cyklowi filmowemu i serialowemu nieco bliżej. A jest o czym pisać!

Zapoznaj się także z: Kiedy powróci 6. sezon Ricka & Morty? Doczekaliśmy się daty oraz zwiastuna!

Planeta Małp - nieco o tym filmowym gatunku

Planeta Małp to zapewne wszystkim znana seria filmowa, która miała swój początek w latach 60-tych ubiegłego wieku, i na przestrzeni lat doczekała się naprawdę pokaźnej ilości tytułów. Wśród nich znalazły się te, które są bezpośrednimi kontynuacjami poprzedniczek, ale i te, która na opowieści bazują. Są wśród nich filmy fabularne, seriale, także animowane.

Ilość produkcji bazującej na historii małp, które podległy tak dużej ewolucji, że stały się istotami mądrzejszymi od ludzi, jest imponująca. Wszystkie te filmy fabularne wpisują się w gatunek pomiędzy akcją, przygodą a klasycznym science - fiction. Wszystkie mają do opowiedzenia trzymającą w napięciu, fantastyczną opowieść o ewolucji, znaczeniu człowieka na Ziemi i bazują na powieści fantastyczno-naukowej autorstwa Pierre'a Boulle'a, wydanej w roku 1963, o tytule "Planeta małp". 

Planeta Małp - opis filmów fabularnych

Opowieści, choć bardzo różne koncentrują się na tej samej formie, podobnych motywach i znanym stylu, który zapoczątkowany został w roku 1968, wraz z pierwszym filmem z serii. Film nosił tytuł Planeta Małp i przedstawiał opowieść, której bohaterami była grupka astronomów. Pewnego dnia podczas swojej misji wylądowali oni na nieznanej im planecie, która okazała się być bardzo zbliżona wyglądem do Ziemi, z tą różnicą, że zamiast ludzi, mieszkały tam bardzo inteligentne małpy. Szybko okazało się, że sytuacja astronautów stała się dość trudna, a mieszkańcy planety, niezbyt przychylni....z małymi wyjątkami. 

Na kolejny film czekaliśmy do roku 1970, kiedy to zadebiutowała produkcja o tytule W podziemiach Planety Małp. Była to kolejna produkcja z kilku części stworzonych przez jednego reżysera, który cyklicznie, co kilka lat wracał z kolejną opowieścią. Druga odsłona skupiała się na historii Brenta, który w poszukiwaniu komandora Taylora, udał się na Planetę Małp. Ten ukrywał się tam przed buntownika.

Kolejny film tego samego reżysera zadebiutował rok później, czyli w roku 1971, kiedy to pojawiła się filmowa produkcja o tytule Ucieczka z Planety Małp. W trzeciej odsłonie serii poznaliśmy szympansa-naukowca, który wraz z ukochaną sobie szympansicą znajdują kawałki statku kosmicznego. Budują z niego statek kosmiczny, który zabiera ich na Ziemię. Niestety trafiwszy do Los Angeles trafiają również na kłopoty. Oboje zostają zamknięcie z ZOO. 

Przeczytaj również: Seria horrorów w uniwersum Obecność, zestaw filmów grozy oparty na faktach z życia małżeństwa Warrenów

Podbój Planety Małp to już czwarta odsłona opowieści tego samego twórcy, która miała swoją premierę w roku 1972. Tym razem historia skupiała się wokół udomowionych, ale źle traktowanych małp, które pracują w domach jako służba, jak poprzednio inni ludzie. Bohaterem filmu stała się inteligentna małpa imieniem Cezar, który postanawia sam sprzedać się jako niewolnik, a następnie rozpocząć małpi bunt.

Ostatnia, piąta część filmowa tego samego reżysera zadebiutowała w roku 1973 i nosiła tytuł Bitwa o Planetę Małp. Była to bezpośrednia kontynuacja historii opowiedzianej w poprzednim filmie. Ponownie spotkaliśmy w niej Cezara, małpę, która nie chce doprowadzić do wojny między małpami i ludźmi. Szympans staje przeciwko Alfas gorylowi i generałowi, który chce walczyć przeciwko ludziom. 

Na kolejny film, tym razem już zupełnie innego reżysera czekaliśmy do roku 2001. Wtedy to zadebiutowała produkcja filmowa o tytule Planeta Małp, które przedstawiała bardzo podobną fabułę jak pierwsza opowieść, koncentrując się na astronaucie, który ląduje na planecie zamieszkałej przez małpy, bardzo podobne do ludzi. Niebawem przystępuję do buntowników. 

Geneza planety małp to film, jakie swoją premierę miał w roku w 2011 roku. Fabuła skupiała się na eksperymentach genetycznych, którego skutkiem były narodziny niezwykle inteligentnego szympansa, małpy o imieniu Cezar. Małpę przyjmuje do domu jeden z naukowców, stając się na niej rodziną i przyjacielem. 

Ewolucja planety małp pojawiała się w kinach w roku 2014. Opowieść przybliżała apokaliptyczną historię ludzi, których na Ziemi zostało już bardzo niedużo. Pewnego dnia garstka ludzi spotka niezwykle inteligentne małpy, którym dowodzi Cezar, znany z poprzedniej odsłony opowieści. Pokój między nimi niestety wkrótce zostaje zagrożony. 

Przeczytaj również: Seria Naznaczony, cykl filmów grozy o zjawiskach nadprzyrodzonych, duchach i nawiedzeniach

Wojna o planetę małp zadebiutowała w roku 2017. Jak z tytułu wynika opowieść skupiała się na wojnie, a właściwie na zbliżającej się wielkiej bitwie między ludźmi, a inteligentnymi małpami. Stawką było przetrwanie gatunków. 

Na kolejny film, który został niedawno zapowiedziany, który posiada jak na razie angielski tytuł Kingdom of the Planet of the Apes poczekamy do roku 2024. Nie znamy także żadnych szczegółów dotyczących fabuły tejże opowieści. 

Planeta Małp - seriale, w tym animacje

Planeta Małp to nie tylko filmy fabularne, ale także seriale. Jednym  nich jest produkcja o tytule Planeta Małp, która zadebiutowała w roku 1974. Doczekała się ona także przeróbki na filmy. Nastąpiło to w roku 1981. W ten sposób otrzymaliśmy aż pięć filmów telewizyjnych. Nie wszystkie jednak miały premiery także w polskiej telewizji. W skład owych filmów wchodzą:

  • Powrót na Planetę Małp; 
  • Wymarłe miasto Planety Małp;
  • Upadek obyczajów na Planecie Małp; 
  • Życie, wolność i pościg na Planecie Małp
  • Pożegnanie z Planetą Małp 

Opowieść serialowa Planeta Małp z roku 1974 zawierała podobną fabułę jak pierwszy film fabularny, czyli skupiała się na historii astronautów, który pewnego dnia lądują na planecie zamieszkałej przez rozumne małpy.

Wśród tytułów koncentrujących się na historii o inteligentnych małpach znalazł się także serial animowany. Nosił o tytuł Powrót na Planetę Małp. Jego premiera, niestety nie w Polsce, miała miejsce w roku 1975, a tytuł serialowy liczył sobie 13 odcinków. Opowieść skupiała się również na astronautach, ale tym razem wpadających w dziurę czasoprzestrzenną, która przeniosła ich w miejsce, gdzie zamiast ludzi żyły małpy i to tak rozumne, jak ludzie. 

Planeta Małp - twórcy i aktorzy

Na przestrzeni lat, a przypominamy, że opowieść miała swój początek w latach 60-tych ubiegłego wieku, a ostatnia część zadebiutuje dopiero w roku 2024, wszystkie produkcje miały różnych twórców, reżyserów i scenarzystów. Pięć następujących po sobie filmów, od roku 1968 do 1973 to dzieła, nad którymi pracował i przed kamerą stał Franklin J. Schaffner. W obsadach tych filmów znalazły się takie gwiazdy kina jak Charlton Heston, Kim Hunter, Maurice Evans, Roddy McDowall czy Natalie Trundy.

Przeczytaj również: Produkcje oparte na prozie Kinga jakie już możemy i niebawem będziemy oglądać na Netflix

Za kamerami kolejnych produkcji stanęli tacy reżyserowie jak Tim Burton, Rupert Wyatt, Matt Reeves oraz Wes Ball. W obsadzie w tych kilku produkcjach, pominąwszy zapowiedzianą, ostatnią, zagrały takie filmowe gwiazdy jak: Mark Wahlberg, Tim Roth, Helena Bonham Carter, Michael Clarke Duncan i Paul Giamatti, James Franco, Freida Pinto, John Lithgow, Brian Cox, Tom Felton, Andy Serkis, Jason Clarke, Gary Oldman czy Woody Harrelson.

Planeta Małp - która najlepsza/podsumowanie

Planeta Małp to cykl filmów przygodowych akcji, w klimacie sci-fi, w której odnajdą się zarówno widzowie lubiący klasykę, czyli stare filmy, ale i kino nowocześniejsze, bardziej bogate w efekty specjalne, wizualne, na jakie pozwala współczesna technika. Trudno powiedzieć, który z tych filmów może się najbardziej podobać, a który przypada do gustu mniej. 

Jeśli patrzeć na osiągnięcia pierwszego filmu z serii, czyli Planeta Małp z roku 1968, który to film ma na swoim koncie kilka nagród i wyróżnień, należy sądzić, że to właśnie ten film jest najbardziej godny naszej uwagi. Niemniej jednak wszystkie one zasługują na uwagę. Pierwsze ze względu na wkład w kinematografię, kolejne, nowsze, ze względu na efekty i trzymającą w napięciu fabułę. To po prostu dobre kino sci-fi, które powróci w kolejnej osłonie, być może w nowej, jeszcze bardziej wyjątkowo wizualnej formie. 

Śledź nas na google news - Obserwuj to, co ważne w świecie gier!

Komentarze [0]:
Copyright © lubiegrac.pl.

Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu
Lubiegrac.pl

reklama

redakcja

regulamin

rss

SocialMedia

Partners