Recenzja AMD Ryzen 7 7700X - Procesora, który po dwóch latach stał się lepszy

lubiegrac recenzje sprzetu Recenzja AMD Ryzen 7 7700X - Procesora, który po dwóch latach stał się lepszy
Recenzja AMD Ryzen 7 7700X - Procesora, który po dwóch latach stał się lepszy



Tamer Adas | 21 marca 2024, 23:55

2024 rok był dla mnie momentem, gdy dokonałem odświeżenia swojego PC-ta, a ze względu na posiadanie części dobrych i wciąż nowych podzespołów dokonałem ulepszenia, a nie całkowitej budy. Z tego powodu oraz chęci sprawdzenia co do zaoferowania w dziedzinie procesorów ma obecnie AMD, zdecydowałem się na zakup recenzowanego w tym tekście AMD Ryzen 7 7700X. Wydajnej jednostki z wyższego segmentu średniego, która ma potencjał do walki o miano jednego z najbardziej opłacalnych modeli w swoim segmencie.

Design i montaż AMD Ryzen 7 7700X

Pod względem designu procesor AMD Ryzen 7 7700X jest zabezpieczony i zaprojektowany w tradycyjny sposób. Pozyskując ten model nie będziecie niczym zaskoczeni. W tym miejscu warto jednak docenić AMD, że pomimo przejścia na platformy AM5, zachowywana kompatybilność z poprzedniczką jest pełna. W ten sposób posiadacze chłodzeń pod jednostkę poprzedniej generacji mogą z niej skorzystać także po wymianie swojego komputerowego “serca”. 

Tak też było w moim wypadku, dzięki czemu zamontowanie do Ryzena chłodzenia Fractal Design Celsius+ S24 Prisma, wymagało wymiany jedynie nakładki. Montaż był błyskawiczny oraz znacznie przyjemniejszy niż w przypadku jednostek intelowych. W tej sferze “Czerwoni” wykonali świetną robotę, gdyż uzyskujemy spory komfort oraz szansę na zaoszczędzenie na podzespołach, które nie są współcześnie tanie.

AMD_Ryzen_7_7700X_recenzja_7_ 

AMD_Ryzen_7_7700X_recenzja_5_ 

Specyfikacja AMD Ryzen 7 7700X

  • Rodzina procesorów: AMD Ryzen 7 
  • Model: 7700X
  • Gniazdo procesora (socket): AM5
  • Obsługiwany chipset: 
    • X670
    • X670E
    • B650E
    • B650
  • Architektura: Zen 4
  • Taktowanie rdzenia: 4.5 GHz (5.4 GHz w trybie turbo)
  • Liczba rdzeni fizycznych: 8 rdzeni
  • Liczba wątków: 16 wątków
  • Odblokowany mnożnik
  • Pamięć podręczna: 40 MB
  • Zintegrowany układ graficzny: Radeon Graphics
  • Rodzaj obsługiwanej pamięci: DDR5-5200
  • Pobór mocy (TDP): 105 W
  • Zastosowane technologie: AMD EXPO
  • Obsługa pamięci ECC
  • Gwarancja: 36 miesięcy

 

AMD_Ryzen_7_7700X_recenzja_9_ 

Użytkowanie AMD Ryzen 7 7700X

Jeżeli zdecydujemy się na użytkowanie AMD Ryzen 7 7700X bez żadnych modyfikacji ustawień, podczas codziennego użytkowania w postaci przeglądania sieci, pracy nad dokumentami czy nie wymagających aplikacjach, liczyć możemy na pracę przy temperaturze 70 stopni Celsjusza. Gdy przechodzimy ze starszej jednostki do jednej z nowszych, możemy odczuć spore niezadowolenie, gdyż są to wysokie temperatury. Niestety współczesne procesory mają ewidentne problemy, aby zaoferować naprawdę atrakcyjny, czyli dość niski poziom nagrzewania się oraz zapotrzebowania na energię elektryczną. W przypadku mojej platformy testowej zużycie na poziomie około 130-140 W, przy temperaturach z przedziału 55 - 65 stopni Celsjusza to standard. Podczas zwykłego przeglądania sieci, pracy oraz załatwianiu poszczególnych spraw przekonujemy się, że użytkowanie negatywnie odciśnie się na naszych rachunkach.

7700X był pierwszym procesorem pełnoprawnie wspierającym pamięci DDR5, które poprzez technologię AMD EXPO możemy podkręcić, aby uzyskać wyższy poziom wydajności. Moduły z radiatorami bez dwóch zdań poradzą sobie z odblokowaniem, które odbywa się poprzez naciśnięcie przycisku w ramach AMD Ryzen Master. Fani użytkowania komputera z bezprzewodowym połączeniem internetowym, z pewnością docenią wsparcie dla Wi-Fi 6E, gwarantujące lepszą wydajnością i skuteczniejsze radzenie sobie z obciążeniem sieci przez wiele różnych urządzeń.

Dla wielu problemem, a w zasadzie dość irytującym aspektem będzie słabe tempo uruchamiania się platformy. Niestety to naprawdę chwilę zajmuje, co w przypadku poprzednich generacji procesorów występowało rzadko. Nie zawsze próby działań overclokingowych przebiegają równie sprawne, gdyż momentami dostrzec można, że nie zawsze wszystkie ustawienia się zapisały.

IMG_20240321_153051_con 

AMD_Ryzen_7_7700X_recenzja_16_ 

Test AMD Ryzen 7 7700X w grach

W trakcie przeprowadzonych testów możemy się przekonać, że AMD Ryzen 7 7700X to procesor, który potrafi doskonale poradzić sobie ze wszystkimi nowymi tytułami, choć odbywać się to będzie przy okazji bardzo wysokich temperatur. Przy użyciu chłodzenia wodnego z radiatorem i dwoma wentylatorami 120 mm możemy się przekonać, że nawet podczas ogrywania małych propozycji niezależnych jest ciężko. To nie jest tak, że mamy do czynienia z throttlingiem, ale mimo wszystko nie jest to komfortowe, a przecież mówimy też o okresie zimowo-wiosennym, zatem temperatury w pokoju oraz na zewnątrz do największych nie należą. Przy ustawieniach Eco spokojnie będziemy mogli delektować się największymi hitami ze sporym zapasem mocy, szczególnie z uwagi na mocne podzespoły nam towarzyszące.

W przypadku takich propozycji jak Death Stranding czy Cyberpunk 2077 na maksymalnych ustawieniach w trakcie rozgrywki w 1080p uzyskujemy spokojnie odpowiednio ponad 150 i 100 klatek na sekundę. W trackie ogrywania świeżo wydanego i niezbyt imponująco zoptymalizowanego Alone in the Dark na domyślnych ustawieniach uzyskałem w QHD przeszło 170 klatek na sekundę, natomiast na najwyższych mowa była o stabilnych 120 bez dodatkowych rozwiązań technologicznych.

Podczas zabawy z polskim Inkulinati mogłem liczyć na stałe około 700 klatek na sekundę przy rozdzielczości 1440p, co tylko obrazuje gigantyczny zasób mocy w trackie zabawy z mniejszymi propozycjami.

W trakcie grania musimy przywyknąć do nagrzewania się do około 80-95 stopni ze sporym zużyciem energii na poziomie od 160 do 180 W, w zależności od tego, jaki tytuł aktualnie ogrywamy, na co postawiono akcent przy okazji optymalizacji oraz specyfiki technicznej poszczególnych tytułów.

AMD_Ryzen_7_7700X_recenzja_17_ 

Platforma testowa:

  • Testowany procesor: AMD Ryzen 7 7700X
  • Płyta główna: MSI MPG B650 CARBON WIFI
  • Karta graficzna: MSI GeForce RTX 3060 ti gaming Z-Trio (LHR)
  • Pamięć RAM: XPG Lancer Blade DDR5 RGB 2 x 16GB 6000MT/s
  • Chłodzenie: Fractal Design Celsius+ S24 Prisma
  • Dysk twardy: Hiksemi Future PRO 1TB 

Oprogramowanie AMD Ryzen 7 7700X

Najskuteczniejszą metodą wykorzystania w pełni potencjału AMD Ryzen 7 7700X jest zarówno bezpośrednia zabawa w BIOS-ie, jak i wykorzystanie aplikacji AMD Ryzen Master. Z jej pomocą jesteśmy w stanie wybrać, dostosować oraz przetestować wiele ustawień. W zależności od tego jak skutecznym chłodzeniem dysponujemy, możemy liczyć na wyższe rezultaty. Pamiętajmy jednak o tym, że musimy w tym przypadku dysponować odpowiednim zasobem mocy, aby nie wpakować się w kiepskie ustawienia oraz ewentualne problemy z całościowym obrazem naszego komputera. Oferowane rozwiązania dostarczają nam szereg cennych informacji, które mówią nam naprawdę wiele o tym, na co możemy sobie pozwolić.

AMD_Ryzen_7_7700X_recenzja_13_ 

Recenzja AMD Ryzen 7 7700X - Świetny w wyższym średnim budżecie?

Spoglądając na oferowane możliwości oraz wydajność bez dwóch zdań AMD Ryzen 7 7700X jest znacznie lepszą propozycją aniżeli odpowiednik bez literki i możliwości overclockingowych. Nie zajmując się podkręcaniem i tak mamy do czynienia z naprawdę mocną jednostką, która przy odpowiednich ustawieniach nie musi być mocno energożerna. Jednocześnie nie musimy wiele stracić na wydajności, dostarczając graczom znakomite rezultaty, które w 2024 roku są dostępne za naprawdę atrakcyjne pieniądze. Niestety spore koszty płyt głównych są obecnie dodatkowym obciążeniem, które zwyczajnie trzeba uwzględnić, tak samo jak przejście na standard pamięci RAM DDR5.

Niemniej to wciąż zauważalnie mniejszy koszt, aniżeli jeszcze dobre trzy czy cztery lata temu, gdy zaczął się problem z półprzewodnikami. Osoby pragnące postawić na uzyskanie jak najbardziej opłacalnej platformy z najwyższą możliwą wydajnością powinny wziąć pod uwagę tę jednostkę, choć potrzebuje ona odpowiedniego wsparcia na kilku polach. W 2024 roku ceny są w przypadku tej jednostki znacznie atrakcyjniejsze, zatem to może być dobry okres, aby postawić właśnie na tę propozycję ośmiordzeniową.

 

Śledź nas na google news - Obserwuj to, co ważne w świecie gier!

123456789101112131415161718
Komentarze [0]:
Copyright © lubiegrac.pl.

Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu
Lubiegrac.pl

reklama

redakcja

regulamin

rss

SocialMedia

Partners