Tamer Adas | 30 listopada 2022, 07:10
W ostatnim czasie mieliśmy przyjemność zapoznać się z e-sportowym monitorem AOC AGON AG274QS, jednostką pod wieloma względami i parametrami, dostosowaną pod kątem fanów zaciętej rywalizacji na najwyższym poziomie. Przytaczany model koncentruje się na szybkości oraz przejrzystości obrazu, zapewniając znakomitą płynność oraz możliwość wychwycenia wszystkich najistotniejszych detali, mogących stanowić przewagę względem przeciwników na serwerze. 300 Hz odświeżania, 0,5 ms czasu reakcji, wsparcie FreeSync Premium oraz efektowny IPS z HDR-em 600 tworzą wyśmienitą całość, wybijającą się szczególnie właśnie pod kątem rywalizacji w sieci. To jednak jedynie część zalet tego flagowego modelu, który może nie raz i nie dwa zaskoczyć swojego posiadacza. Co jeszcze charakteryzuje ten model? Co może nam w nim nie grać? Parę takich elementów znalazłem…
Z racji, że mamy w tym przypadku do czynienia z modelem z linii AGON Pro, monitor melduje się we fioletowym kartonie, wewnątrz którego odnajdziemy dobrze paskowany monitor AOC AGON AG274QS. Wszystko tutaj zostało wykonane w klasyczny sposób, nie zabrakło plastikowego paska zabezpieczającego cały system zabezpieczeń oraz szerokiego zestawu akcesoriów, umożliwiających szybkie przejście do zabawy. Każdy element doczekał się swojej wnęki oraz dodatkowego wypełnienia, dzięki czemu po transporcie otrzymujemy sprzęty bez żadnego zarysowania i z możliwością ponownego przeprowadzenia tego typu zabiegu. Całość sporządzona została jednak naprawdę ładnie, a powracający kartonik sprawia, że wszyscy posiadacze tego modelu będą zadowoleni z wykonanie przez producenta pracy.
AGON by AOC dalej rozwija własny styl projektowania monitorów, w przypadku AG274QS stawiając na nieco inne rozwiązania. Najwięcej zmieniło się w przypadku nóg, które stały się znacznie węższe, wyższe oraz doczekały się sporego, gumowego wykończenia. Z jego pomocą wyraźnie poprawiono stabilność 27-calowej konstrukcji, która ani przez chwilę nie drgnęła na moim biurku. Całość jednocześnie można sprawnie przestawić, choć wąskość może powodować u niektórych graczy małe poczucie niepewności. Nie zabrakło na górnej części małego rzutnika z logiem AGON w dwóch wersjach. W tym przypadku mamy także do czynienia z ładnie prezentującymi się czerwonymi wstawkami oraz nietypowymi połączeniami, bazującymi na różnego typy trójkątach i wielokątach. Całość w ten sposób prezentuje się naprawdę efekciarsko i przede wszystkim należycie realizuje swoje zadania.
Główna, frontowa część wyświetlacza prezentuje się naprawdę nieźle pod względem konstrukcyjnym, oferując ładnie zaoblone narożniki, wąskie ramki na bokach oraz górze oraz większy segment na spodzie. W tym miejscu pojawiło się kilka ładnych zagrań. Na środku umieszczono czerwone logo AGON, po prawej stronie nieźle prezentuje się dioda stanu działania, natomiast od dołu umieszczono pasek z podświetleniem RGB, który… w niektórych ustawieniach nie jest nawet widoczny. Ten pojawia się przy odpowiednim nachyleniu lub naszej wysokości siedzenia. Rozwiązanie to mogą sobie dostosować zarówno Ci poszukujący tego typu aspektów, jak i osoby unikające takich rozwiązań i to bez względu na to, jaką wysokość chcemy mieć.
Widoczne usprawnienia być może nie wpływają specjalnie na użyteczność, ale mimo wszystko całość wypada atrakcyjniej i jest nieco lżejsza. Widać ulepszenia w dziedzinie stabilności czy “odblokowanie” dodatkowych przestrzeni na biurku, co bez dwóch zdań należy docenić. Poza tym jednak ponownie AGON pokazuje efektowność, nie specjalnie odstraszając LED-ami, które zwyczajnie nie są zbyt widoczne i nie dezorientują grającego To zwyczajnie miły akcent, ale podczas codziennego użytkowania, nie będą nas straszyć zbytnim podświetleniem przestrzeni za wyświetlaczem, co można uznać za plus lub minus. Opcji dostosowania nie brakuje, zatem w razie co i tak możemy jeszcze podziałać w tej kwestii.
Świetnie wypada za to sekwencja zarządzania wysokością, która stała się jeszcze większa, otwiera przed graczami nowe pole do zabawy oraz zapewnia podstawowo także ramię, za które będziemy mogli całą konstrukcję podnieść i przenieść czy poprawić na biurku, bez ryzyka uderzenia w inne przedmioty na nim się znajdujące.
O ile pod kątem rozrywki 16,7 milionów kolorów oraz jasność podświetlenia 400 nitów są wystarczające, o tyle jednak monitor AOC AGON AG274QS pod tym względem solidnie spisuje się podczas pracy związanej z pisaniem oraz programowaniem. Spora uniwersalność wyświetlacza zapewnia niezłe możliwości dostosowania urządzenia do tego typu obowiązków. Zdecydowanie gorzej jest pod względem obróbki graficznej oraz materiałów wideo, gdzie 10-bitowa matryca z lepszym HDR-em i jasnością, spisałyby się o niebo lepiej. W przypadku tego monitora mamy do czynienia z jednostką klasyczną, z niezłym balansem pomiędzy bielą i czernią oraz maksymalnymi punktami jasnymi i ciemnymi.
Świetnym rozwiązaniem w kwestii obsługi okazuje się dołączony w zestawie pilot. Ten co prawda jest na przewodzie, ale pomimo wszystko z jego pomocą możemy swobodnie i komfortowo zająć się zmianą poszczególnych ustawień. Do dyspozycji otrzymujemy także dość wysoko położoną gałkę, jednakże pojawia się tutaj takie małe, ale. Otóż użytkownicy na przykład dwóch monitorów, będą mieli problem, aby odpowiednio wsunąć rękę od dołu, by móc poprawić konkretny parametr czy funkcję. Z tego też względu od razu pierwsze z rozwiązań wypada lepiej, choć nie prezentuje się aż tak estetycznie.
AOC po raz kolejny postawiło na własny, jasny i przejrzysty interfejs, z którego pomocą możemy zmienić szereg pomniejszych parametrów czy tryb wyświetlacza, zgodny z naszymi indywidualnymi potrzebami czy aktualnym zajęciem. Nie zabrakło także cennego przy określonych zdaniach trybu pivot, dzięki któremu po obrocie o 180 możemy liczyć na bardziej przydatne proporcje podczas pracy czy dodatkowych aktywności.
Podwójne głośniki 5 W spisały się naprawdę solidnie podczas oglądania spotkań Mistrzostw Świata, nadrabiania zaległości filmowo-serialowych czy podczas szybkiego przesłuchiwania podcastów lub nagranych dla nas wcześniej wiadomości. Postawienie na wsparcie systemu DTS spowodowało, że wszystko dysponuje niezłą czystością oraz jakością, choć rzecz jasna to za mało, by zapewnić więcej głębi oraz szczegółowości.
AGON AG274QS został od samego początku zaprojektowany i dostosowany pod kątem e-sportowej rywalizacji lokalnej oraz przez sieć. To widać na przytaczanych wcześniej i później parametrach oraz odczuwalne jest podczas zabawy z tego typu tytułami wieloosobowymi, w trakcie których uzyskujemy największą przyjemność. Podczas rozgrywki w Counter Strike’a Global Offensive liczyć możemy na świetne wykorzystanie dużej ilości klatek na sekundę, generowanej przez naszą kartę. 300 Hz z synchronizacją od razu rzucają się w oczy, zapewniając jeszcze lepszą płynność oraz szybszy dostęp do informacji o działaniach naszego rywala, mając do dyspozycji pięć razy lepsze odświeżanie, niż w klasycznych 60 klatkach na sekundę. Identycznie sytuacja prezentuje się w przypadku propozycji typu League of Legends, gdzie przychodzi nam łatwo wychwytywanie detali, które potrafią zrobić różnice także w szerszym kontekście rywalizacji. Czasem jedna z informacji, okazuje się kluczem do dobrej zmiany strategii zespołowej. Podczas rywalizacji w Battle Royale’ach typu Apex Legends, przydatne okaże się rozwiązanie Shadow Control oraz Game Control, za pomocą których uzyskamy więcej detali w ciemnych przestrzeniach, co może uratować nas przed zasadzką przeciwników.
Dzięki rozdzielczości 2560 x 1440 px będziemy mogli wykonać kolejny generacyjny krok do przodu, mogąc skorzystać z szerszego pakietu szczegółów. Za sprawą wsparcia HDR-u 600 potwierdzonej certyfikatem, uzyskujemy jeszcze lepszy kontrast oraz odwzorowanie barw, co docenią zarówno fani gier akcji typu Evil West, jak również wielbiciele filmowych opowieści pokroju The Quarry. W każdym z tych tytułów efektowna kolorystyka i poszczególne ujęcia prezentują się jeszcze ciekawiej. W tym segmencie jednak fani samodzielnie bawiący się z tytułami fabularnymi bez dwóch zdań znajdą monitory, które dysponować będą, chociażby 10-bitową matrycą z wyraźnie wyższymi parametrami pokrycie popularnych palet barw.
Producenci zdecydowali się zaoferować graczom także rozbudowane oprogramowanie AOC G-Menu, z którego pomocą jesteśmy w stanie rozwinąć sześć domyślnie zaoferowanych przez projektantów trybów gry, ale także zaoferuje nam to możliwość indywidualnego dostosowania monitora do potrzeb. Zadbano o możliwość synchronizowana działania do poszczególnych gier czy aplikacji czy chęci rozświetlenia stanowiska. Klasycznie zaoferowano także tryb LowBlue, osobny dedykowany ekologii i oszczędności oraz specjalne związane z oglądaniem filmów czy przeglądaniem sieci. Jednocześnie możemy pobawić się podświetleniem czy określoną specyfiką funkcjonowania urządzenia.
Co prawda AOC AGON AG274QS nie był projektowany dokładnie do mojego typu i preferencji dotyczących gier, niemniej nie mogę nie docenić tego modelu. Znakomicie szybkie i płynne 300 Hz robią swoją robotę, poprawiając nie tylko e-sportową zabawę, ale także komfort codziennego użytkowania licznych programów. Mając takie parametry, większość przeciwników w sieci nie może liczyć na taką przewagę, przekładającą się także na poprawę naszej przyjemności z delektowania się licznymi tytułami. Gdy tylko mamy odpowiednie moce obliczeniowe, liczyć możemy na przepysznie prezentujące się wydarzenia, mogąc jeszcze precyzyjniej reagować na to, co się aktualnie dzieje w grze. To wszystko razem funkcjonuje doskonale, gdy łączy się z jedynie 0,5 milisekundowym czasem reakcji i wsparciem AMD FreeSync Premium, na samym Adaptive Syncu, efekt nie robi takiego wrażenia.
Świetne specyfikacja powoduje, że nie tylko e-sportowcy zawodowi czy amatorzy powinni się zainteresować tę propozycją, jeżeli poszukujecie modelu z 16 milionami kolorów oraz HDR-em 600, to również nie zawiedziecie się. Osoby celujące w model z lepszymi kolorami, w tym budżecie znajdą modele dysponujące atrakcyjniejszymi parametrami, znacznie szerszym pokryciem znanych palet oraz doznaniami, których tu nie uświadczymy.
Śledź nas na google news - Obserwuj to, co ważne w świecie gier!
Komentarze [0]:Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu