Tamer Adas | 24 stycznia 2022, 23:59
W ostatnim czasie w naszym "warsztacie" tymczasowo zagościł monitor AOC AGON PD 27, propozycja opracowana przez AOC oraz Porshe Design, nastawiona na szybkość oraz niemalże wyścigowe doznania! Dla kogo jest to model?
AOC od bardzo dawna eksperymentuje na kilku poziomach ze swoimi konstrukcjami, kształtując szereg interesujących czy specjalistycznych modeli, dla określonych grup graczy. Firmie zdarzało się współpracować z zewnętrznymi partnerami pokroju Porsche Design, z którym zrealizowano najnowszy, niezwykle efektowny model. AGON i PD opracowały model znany jako AOC AGON PD27. Model z segmentu AGON PRO stawia na świetną szybkość, matrycę VA oraz 240 Hz z opóźnieniem na poziomie jedynie 0,5 ms. Jednocześnie projektanci zdecydowali się postawić na intrygujący styl obudowy, który może się wielu z Wam spodobać….
Producenci postawili w tym modelu na zabezpieczenie 2 częściowe monitora, uzupełnione o specjalny kartonik z najważniejszymi dodatkowymi elementami zestawu pokroju pilocika czy okablowania. Sporą zmianą w ofercie AOC w tym modelu zdecydowanie jest… stałe połączenie zasadniczego monitora z jego nogą oraz podstawą. Błyszcząca, srebrna konstrukcja jest stale podłączona do obudowy, co od razu poczujemy przy okazji wyciągnięcia monitora. Ma to swoją sporą wygodę wyciągnięcia urządzenia, ale zdecydowanie gorzej sytuacja wygląda w chwili spakowania go. Zdarza się, że automatyczny mechanizm podnoszenia w takich warunkach aktywuje się, przez co nie możemy sprawnie propozycji zabrać ze sobą w inne miejsce. Zabrakło jakieś typu zabezpieczenia, które na czas spakowania, ograniczałoby błyskawiczne wysunięcie się.
Poza tym jednak wszystko nawet pomimo sporego wysunięcia jest komfortowe, jednocześnie zapewniając nam możliwość szybkiego wskoczenia do pracy, zabawy czy rywalizacji. Wewnątrz wspomnianego kartonu znajdziemy szereg skrytek, z których możemy zabrać poszczególne elementy zestawu, zachowując stały porządek. Szkoda, że nikt nie zdecydował się jednak zadbać o małą grafikę czy podpis, co się kryje w poszczególnym malutkim kartoniku. Niektóre przedmioty jak zasilacz czy pilocik możemy kształtem rozpoznać, ale okablowanie czy inne dodatki stanowią zdecydowanie większy problem.
Połączenie szaroczarnej obudowy z efektownym srebrnym szkieletem samo w sobie tworzy dobrze prezentującą się całość, którą w razie zainteresowania możemy uzupełnić poprzez wyświetlane logo AOC oraz dodatkowego światła ambientowe w jeden z wielu kolorów, z różnymi odcieniami oraz efektami iluminacji. Z jednej strony teoretycznie mamy do czynienia z klasycznym stylem projektowania urządzenia, a z drugiej zmiana koncepcji i szkieletowy model nie tylko wygląda świetnie, ale także oferuje nam sporo miejsca na biurku. Wąskie nóżki sprawiają, że z miejsca o wiele łatwiej precyzyjniej możemy umiejscowić swoją podkładkę. 27-calowa matryca w proporcjach 16:9 nie jest bardzo szeroka oraz obszerna, niemniej zastosowane rozwiązania spowodowały, że “kręgosłup” zagwarantował mi stabilność. Podczas kilku sesji w różnych miejscach sprawiło to, że jest to chyba obecnie moje ulubione rozwiązane tego typu. Jest jednak pewien istotny problem w postaci jednej z zalet. Zastosowany metal gwarantuje świetną wytrzymałość i efektowny wygląd, przy czym jest mocno niezgrywający się z wieloma biurkami. Brak zabezpieczenia w postaci na przykład gumy u spodu spowodował, że bardzo szybko dostrzegalne było zrywanie farby wieńczącej drewno. W efekcie postawiłem na… prowizorkę w postaci chusteczek, które przyjęły na siebie siłę nacisku. Nie wyglądało to dobrze, ale przynajmniej uratowało to taflę przed mocnymi wgłębieniami czy zarysowaniami.
Zakrzywiona matryca z dobranym systemem przesunięć i odchyleń stała się o wiele bardziej komfortowa w obsłudze. Płynne ruchy zapewniły mi satysfakcję z nawet małych zmian położenia, umożliwiając wygodne dostosowanie precyzji położenia czy odchylenia. Zaimplementowany system podświetlenia, bazujący na obrączce z tyłu gwarantował delikatne, kolorowe wykończenie, nieźle się prezentujące. Jeżeli jednak będziemy chcieli pozbyć się poświaty, możemy to ustawić za pośrednictwem oprogramowania.
Konstrukcja w zasadniczym sensie składa się z trzech części, front jest efektowny i zarazem minimalistyczny. Wyświetlacz, nieco grubszy pasek ramki u spodu z efektownym logo “Porsche Design” oraz szczotkowe aluminium doskonale spisują się razem. Z tyłu znajdziemy pełny zakres obudowy w jasnym, szaroczarnym kolorze uzupełnionym o błyszczące, czarne logo, symbol czy matowe elementy, takie jak oznakowania, joystick i wnęki na odprowadzanie ciepła. Ostatnim elementem jest połączenie w postaci omawianego szkieletu. Całość to sztuka sama w sobie, wyróżniająca się na tle konkurencji swoim pięknem i intrygującym pomysłem. Niektórzy mogą ujrzeć tu także podobieństwa do samochodów sportowych, a w szczególności wnętrza wyścigowych modeli. Taka inspiracja posłużyła doskonale na poziomie efektowności i efektywności, co zdecydowanie warto docenić.
Urządzenie ze swoimi 240 Hz oraz czasem reakcji wynoszącym jedynie 0,5 ms gwarantował mi wybitnie efektowne doznania związane z animacjami. Wiele programów czy gier zdecydowanie zyskiwało przy bardzo wysokich parametrach odświeżenia, z jednoczesną błyskawiczną reakcją na moje interakcje. To jeden z tych przypadków, gdzie nawet najmniejsze ulepszenia zapewniają większą satysfakcję z prostych aktywności. Nawet ten nieszczęsny Windows prezentuje się nieco atrakcyjniej oraz przyjaźniej ;)
Podobnie kwestia ma się z licznymi aplikacjami, gdzie momentalnie pojawiają się różnorakie treści. Praca z monitorem 240 Hz/0,5 ms przebiega atrakcyjnie, oferując nam błyskawiczną reakcję na nasze najmniejsze kliknięcia czy żądania. Produktywności to nie zmieni, ale jest to swego rodzaju przyjemność. Rozdzielczość 1440 px prezentuje się naprawdę dobrze przy tej przekątnej, oferując wysokiej jakości obraz, z bardzo dużą ilością szczegółów. Znajdą się jednak osoby, które mogą przy cenie wynoszącej około 3000 złotych liczyć jednak na 4K. W przypadku tego modelu jest to jednak nieuzasadnione.
Matryca VA prezentuje się w sposób naprawdę niezły, szeroki zakres kolorów oferuje nam atrakcyjne doznania. Niestety nie jest to model 10-bitowy, w wyniku czego wiele jeszcze lepszych doznań nie jest tu dostępnych. Fani obróbki wizualnej, powinni zwrócić swoją uwagę na nieco inne modele, ponieważ przy niezłej jasności oraz HDR 400 możemy się cieszyć grami, ale nie pracą nad konkretnymi, wysokiej jakości materiałami.
Sporym, bardzo pozytywnym zaskoczeniem okazały się dla mnie podwójne głośniki 5 W DTS. Te co prawda nie oferują znakomitych kinowych czy growych doznań, nie oferują również precyzji słuchawek 7.1, ale jako odtwarzacz filmików w sieci, muzyki czy prostych filmów spisują się należycie. Dobra jakość, czystość i atrakcyjne poziomy głośności, stanowią gwarancję solidności.
AGON PD 27 skoncentrowany jest na szybkości, warto na uwadze mieć fakt, że 240 Hz oraz odświeżanie na poziomie 0,5 milisekundy wymaga odpowiedniej synchronizacji działania. Przy takich parametrach przycięcia czy zniekształcenia obrazu są zdecydowanie bardziej widoczne i irytujące. Producent zdecydował się zaimplementować system synchronizacji AMD FreeSync Premium Pro, jeszcze skuteczniej radząc sobie z wyśmienitą szybkością i utrzymaniem jakości. Uzyskujemy w ten sposób szczegóły, które inni dostrzegą dopiero za chwilę. W przypadku rywalizacji w Apex Legends czy Fortnite możemy liczyć na sporą porcję satysfakcji z poszczególnych sesji.
W przypadku wielu gier docenić możemy dobrej jakości kolory, choć te odstawać będą względem modeli, nastawionych na zaoferowanie wyższych wartości maksymalnych jasności czy kontrastu. Różnica może być istotna, ale jeżeli nie poszukujecie najbardziej wyrazistych odcieni Cyberpunka 2077, Sniper Ghost Warrior Contracts 2 czy Battlefielda 2042, zapewne skierujecie swoją uwagę w stronę innych modeli.
Wiele satysfakcji uzyskamy również podczas odgrywania tytułów niezależnych, które funkcjonować będą przy atrakcyjny odświeżaniu, oferując jeszcze przyjemniejszą zabawę. Dynamiczny przebieg rozgrywki oraz liczne ataki kierowane w stronę bohaterów Hades i Dead Cells będziemy mogli jeszcze szybciej oraz precyzyjniej dostrzec, mogąc uratować się przed śmiertelnymi obrażeniami.
Dodawany w zestawie kontroler nieźle spisuje się zarówno jako bezprzewodowe narzędzie obsługi, jak i jako element uzupełniający zestaw, odwołując się jednocześnie do wyścigowego charakteru przeszłości Porsche Design. Kilka najważniejszych przycisków dobrze leży w dłoni, choć trójkątna konstrukcja może być nieco niewygodna do szybkiego wykorzystania, podczas mocniejszych zmian w ustawieniach. Gorzej radzi sobie interfejs, który swoim pionowym stylem budowy oraz nieco niezrozumiałym modele poruszania się po nim sprawia, że z niechęcią do niego zaglądałem w poszukiwania modyfikacji szczegółowej.
W ostatnich tygodniach miałem okazję bliżej przyjrzeć się zdecydowanie jednemu z najlepszych modeli z oferty AOC, który może i nie jest idealny, może i korzysta ze stonowanych parametrów… ale w wielu aspektach spisuje się znakomicie. Nie jest to niestety model 10-bitowy, nie oferuje rozdzielczości 4K czy posiadający bardzo duży, zewnętrzny zasilacz, co może stanowić dla niektórych spore wady. Niemniej mówimy tutaj o modelu niezwykle szybkim, przy którym nawet codzienne obowiązki przebiegają nieco płynniej i atrakcyjniej. HDR 400 czy matryca VA 8-bitowa do najbardziej imponujących nie należą, ale jeżeli interesuje Was jedynie szybkość reakcji, z pewnością będziecie zadowoleni. To jest właśnie model dla Was.
AOC AGON PD27 to monitor w pełni świadomy tego do kogo jest skierowany, co chce zaoferować swoim posiadaczom i na co Ci mogą liczyć. W dość wysokiej cenie otrzymujemy piękne urządzenie, spójne wewnętrznie, oferujące znakomitą szybkość oraz doznania, które najmocniej docenią osoby, zainteresowane wysokimi parametrami klatek na sekundę, świetnie zgrywającymi się z pracą kary graficznej. Szczególnie podczas rozgrywki w sieci, mało kto dysponuje takim sprzętem, wobec którego jedynie nasze umiejętności kształtują ostateczny rezultat w rankingach i tabelach wyników.
Śledź nas na google news - Obserwuj to, co ważne w świecie gier!
Komentarze [0]:Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu