Raszczak | 1 lipca 2024, 12:20
Do sprzedaży trafiły drugie tomy mang, na które mocno czekałem, a to dlatego, że formuła klasycznych bohaterów DC w takim dalekowschodnim wydaniu była według mnie strzałem w dziesiątkę. Postanowiłem trochę niecodziennie potraktować recenzowanie tych kontynuacji i opisać je w zbiorczej recenzji. Pytanie dla obu z nich będzie to samo — czy trzymają poziom?
Jeśli wcześniej chcesz jednak zapoznać się z recenzjami pierwszych tomów, serdecznie zapraszam Cię do wejścia w poniższe linki (tradycyjnie moje teksty są pozbawione spoilerów):
Obie mangi wydane zostały, właściwie dla swojego gatunku, w miękkich oprawach, mniejszym formacie i na białym offsetowym papierze bez koloru. Tomy, tak jak poprzednio, mają kolorową obwolutę.
A oto najważniejsze informacje dotyczące komiksu ze strony wydawcy:
Batman, uosobienie sprawiedliwości, i jego odwieczny wróg, Joker, od lat walczą o Gotham. Jednak wszystko zmienia się pewnej fatalnej nocy, gdy dochodzi do niespodziewanego wypadku, w wyniku którego Batman zostaje zamieniony w... niemowlaka! Joker postanawia wychować chłopca na Mrocznego Rycerza, aby odzyskać swojego arcywroga, ale czuje się przytłoczony wyzwaniami związanymi z opieką nad dzieckiem. Przygotuj się na przezabawną eksplorację żałośnie niewystarczających umiejętności rodzicielskich Jokera! Mangę stworzyli Satoshi Miyagawa („Space Battleship Tiramisu”) i Keisuke Gotou.
Podobnie jak w pierwszym tomie „Joker. Operacja specjalna”, nie zamieszczono w nim żadnych materiałów dodatkowych.
A oto najważniejsze informacje dotyczące komiksu ze strony wydawcy:
Batman musi mierzyć się z coraz potężniejszymi wrogami, dlatego prosi Luciusa Foxa o zmodyfikowanie swojego Justice Bustera tak, aby był w stanie poradzić sobie również z istotami posiadającymi supermoce.
W barze zostają znalezione ciała gangsterów z ustami rozciętymi nożem. Batman nie wierzy, że to tylko bójka między rywalizującymi gangami i postanawia ruszyć ich tropem...
Tymczasem Dickowi Graysonowi udaje się zostać asystentem tajemniczego detektywa. Odkrywa, że prowadzi on śledztwo w sprawie śmierci małżeństwa Wayne'ów, przekonany, że prawdziwy zabójca wciąż jest na wolności...
Mangę stworzyli Eiichi Shimizu („Ultraman”) i Tomohiro Shimoguchi („Ultraman”).
W przeciwieństwie do Jokera, w pierwszym tomie "Batmangi" dostaliśmy nie tylko szkice postaci, ale i parę pierwszych stron w kolorze. Drugi tom w całości jest już czarno-biały, ale autorzy zamieścili bonus w ramach minikomiksu, w którym wyjaśniają zawiłości superbohaterskich multiwersów.
Niezwykle cieszy mnie to, że doczekaliśmy się mangowego spojrzenia na uniwersum DC. Pierwsze tomy "Batmangi" i operacji specjalnej Jokera wykorzystały szanse, jakie wyrosły przed takim popkulturowym miksem. Po pierwsze zobaczyliśmy znanych bohaterów w zupełnie nowych rolach. Po drugie, publikacje te stworzyły okazję do zapoznania się z dalekowschodnią komiksową kreską dla osób, które do tej pory ograniczały się do komiksu europejskiego czy amerykańskiego. Jednocześnie obie mangi dzieliła prawdziwa przepaść, ponieważ reprezentowały zupełnie inne gatunki: Batman kryminał akcji, a Joker komedię.
Pogromca sprawiedliwości w pierwszym tomie zarysował ciekawą intrygę, ale nie stronił od scen akcji, które przy mangowej kresce prezentowały się kapitalnie. To też zdecydowanie krwawy komiks, nie dla najmłodszych. Bardzo spodobał mi się pomysł paru roszad i ukazanie Jokera jako bezwzględnego... detektywa. No właśnie, to odróżniało go od Batmana, który mam wrażenie w drugim tomie już nie "powstrzymuje ciosów". Trochę szkoda, że autorzy nie pociągnęli tego wątku różnicowania dwóch bohaterów. Niemniej sama intryga dalej jest na wysokim poziomie, a tempo komiksu odpowiednie aż do samego finału... gdzie w ostatnim rozdziale dzieje się tyle, że spokojnie można było temu poświęcić cały kolejny tom. Tak więc może nie jest perfekcyjnie pod względem fabularnym, ale na tyle dobrze, że jestem bardzo ciekaw, jak akcja się rozwiąże w kolejnym tomie. Podczas lektury bawiłem się bardzo dobrze, ponieważ autorzy z sukcesem stworzyli mroczny obraz Gotham przyszłości.
Joker wypłynął na mangowe wody w tylko sobie właściwym, szalonym stylu. Mianowicie, podczas pojedynku z Batmanem doszło do wypadku, w wyniku którego mroczny rycerz musi teraz przywdziewać biel pampersów. Joker uznał, że dobrym żartem będzie wychować go z powrotem na obrońcę sprawiedliwości. Oczywiście, tak naprawdę wszystko to jest po prostu pretekstem, aby zobaczyć go w roli ojca. Pierwszy tom zdziwił mnie tym, jak bardzo był dowcipny... i prawdziwy. Tak, tak, to co czytałem w mandze, jak: psioczenie na swojego szkraba, duża frustracja, ale i satysfakcja z małych sukcesów dziecka często powodowała u mnie falę wspomnień.
W drugim tomie mały Batman idzie do żłobka, a na scenie pojawia się kolejna ważna postać, czyli lokaj Bruce'a Wayne'a — Alfred. Kolejny rozdział nie wpadł na szczęście w rutynę i dalej śmieszy. Opowieść o tym, jak Joker próbuje łączyć swoją pracę z byciem ojcem, czyta się bardzo dobrze i znowu nieraz powoduje serdeczny śmiech. Poza paroma ostrzejszymi słowami byłaby to nawet historia odpowiednia dla dzieciaków.
Patrząc więc na obie kontynuacje mang DC, to poziom trochę lepiej utrzymał Joker, choć i tak z pewnością będę polować na trzecie tomy obu serii. Mam nadzieję, że wkrótce zostaną zapowiedziane!
Egzemplarz recenzencki dostarczył wydawca, firma Egmont
Śledź nas na google news - Obserwuj to, co ważne w świecie gier!
Komentarze [0]:Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu