Tamer Adas | 5 kwietnia 2024, 00:45
Nadszedł czas najwyższy, aby na naszych sprzętowo-recenzenckich ramach doszło do premiery. Na takie wydarzenie udało się zapewnić model, który zdecydowanie wyróżnia się swoimi osiągami oraz zdecydowanie był wartościowy do oceny w tej postaci. Omawiany w tej recenzji dysk SSD Hiksemi Future PRO 1 TB to naprawdę niezła propozycja, która ukryje się pod naszym radiatorem, dostarczając wysokie wyniki wydajnościowe. Na co mogą liczyć gracze rozważający zakup tego modelu do swojego odświeżonego/nowego PC-ta? Jakie wyniki wydajnościowe można uzyskać?
Producenta zdecydowanie warto docenić za fakt zadbania o coś więcej, niż tylko dostarczenie dysku. W towarzystwie Hiksemi Future PRO 1TB znalazły się nie tylko dokumenty, ale także i mała śrubka oraz mini śrubokręt, dzięki czemu zawsze będziemy przygotowani do tego, aby swój zakup umieścić we wnętrzu obudowy.
No okej, zdarzają się jeszcze przypadki, takie jak płyta główna MSI MPG B650 CARBON WIFI, gdzie potrzebne są dostarczane przez producenta śruby, dysponujące rozmiarem i kształtem pasującym również do dołączonego radiatora.
Hiksemi Future PRO 1 TB zagościł w ładnym czarnym opakowaniu, wewnątrz którego wyłania się nam od razu nieźle zaprojektowany dysk SSD. Producent nie próbował zaskoczyć niczym w sferze designu, ale skutecznie połączył czerń z kilkoma zabiegami sprawiającymi, że nośnik prezentuje się naprawdę nieźle. Postawienie na czarno-białe naklejki, świetnie się uzupełniające z czarną płytką doskonale się uzupełniają oraz powodują, że całość dobrze się ze sobą uzupełnia. Najważniejsze informacje są jasne i umieszczone w takich miejscach, że mogą z dystansu sprawiać wrażenie nałożonych bezpośrednio na płytkę. To taki detal, ale… wbrew pozorom to warty docenienia akcent.
Po drugiej strony mamy do czynienia z sytuacją jeszcze prostszą, gdyż czarną naklejkę przebijają niebieskoczerwone proste oraz znajdujące się na środku białe logo Hiksemi. Na matowym wykończeniu całość zyskuje i w tych prostych zabiegach zapewnia piękno. Istotnym akcentem jest rozciągający się niemalże na pełnej długości frontu grafitowy rozpraszacz ciepła. Poprzez to rozwiązanie możliwe było zwiększenie stabilności oraz wytrzymałości omawianego nośnika pamięci.
Całość prezentuje się naprawdę atrakcyjnie, zachowując przy tym mały rozmiar i dobre rezultaty chłodzenia. To ważne, gdyż spokojnie tę jednostkę będziemy mogli umieścić w gnieździe, mieszczącym się między innymi pod kartą graficzną. Z płytowym radiatorem, całość zachowa wysoki poziom kultury pracy oraz skutecznie poradzi sobie z odprowadzeniem ciepła. Przy tym nie odbędzie się to kosztem znajdujących się obok podzespołów. Spokojnie zatem umieścić można Hiksemi Future PRO PCIe 4.0 między innymi w PlayStation 5, gdyż ten dysk idealnie powinien sobie poradzić właśnie w konsoli Sony.
W chwili gdy zdecydujemy się na osadzenie systemu na dysku Hiksemi Future PRO 1TB, liczyć możemy na naprawdę spore przyspieszenie podczas sporego obciążenia. O ile w przypadku prostych aktywności nie ujrzymy sporej różnicy względem modeli PCI-E 3. generacji, o tyle podczas instalacji i zarządzania sporymi plikami postęp jest spory.
Dwa i niekiedy więcej razy lepszy odczyt w połączeniu z dostrzegalnie stabilniejszym zapisem powoduje, że nawet podczas sporego wypełnienia, uzyskujemy niezłe rezultaty. Wraz z poziomem wypełnienia i obciążenia dostrzegalne są spadki wydajności, ale nie są one aż tak odczuwalne, jak w przypadku konkurencyjnych jednostek za podobne pieniądze.
Niektórzy mogą poczuć pewne niezadowolenie z poziomu około 5300 MB/s zapisu sekwencyjnego, gdyż niektóre modele potrafią jednak sięgać okolic 6000. Dla większości użytkowników różnica nie będzie spora, ale osoby pracujące na bardzo dużych plikach mogą już wyraźnie natknąć na problem w tej sferze.
Niestety nie otrzymujemy z dyskiem żadnej dedykowanej aplikacji, która zwiększyłaby zakres dostępnych funkcji. Szkoda, gdyż konkurencja nie śpi i w tej sferze stara się oferować nawet opcję przeniesienie systemu na swoją, zakupioną kopię. To wszystko możemy zrealizować ręcznie, choć taki proces i konieczność pamiętania o regularnych powtórzeniach, nie należy do najprzyjemniejszych aktywności.
Już na etapie pierwszych testów dostrzec można było, że deklarowane wartości sekwencyjnego zapisu oraz odczytu dysku Hiksemi Future PRO 1 TB są spójne z wynikami uzyskanymi z użyciem CrystalDisk Mark. Jednocześnie w trakcie przenoszenia mniejszych czy większych Ilości danych, zaobserwować możemy stabilne działanie, nawet w trakcie sporego obciążenia. Zastosowane rozwiązania oraz dodatkowy grafitowy rozpraszać powodują, że optymalizacja pomiędzy wydajnością oraz stabilnością (przy obciążeniu wzrost o 2-4 stopni Celsjusza na platformie testowej z radiatorem) została należycie zachowana.
Bardzo dobre rezultaty można zaobserwować w trakcie codziennego użytkowania, gdy między innymi podczas przemieszczania się z użyciem szybkiej podróży w Wiedźminie 3, jesteśmy w stanie w dosłownie dwie lub trzy sekundy przenieść się z jednego na drugi koniec mapy. Tytuł sprzed prawie dziesięciu lat bardzo dobrze korzysta z wysokiej szybkości, dostarczając atrakcyjne przejścia. W wielu tytułach takich jak Fortnite czy Apex Legends, dysponując odpowiednią pamięcią RAM jesteśmy w stanie, praktycznie jako pierwsi na serwerze obserwować poszczególne elementy na mapie czy jej dynamicznej zmianie.
Pojemność 1 TB przeznaczona jedynie do gier może niektórym wystarczyć, ale inni powinni się zastanowić, czy jednak nie będą woleli postawić na 2 TB. W chwili, gdy takie tytuły jak Call of Duty Modern Warfare 3 (remake) czy Star Wars Jedi Ocalały zajmują przeszło 100 GB wolnej przestrzeni, łatwo możemy skalkulować, że jedynie kilka takich tytułów pomieścimy. Niemniej gdy chodzi o między innymi PlayStation 5, takie dodatkowe wsparcie może okazać się wystarczające, aby móc pomieścić najważniejsze, ogrywane właśnie tytuły z cyfrowej biblioteki.
Po przeprowadzonych testach Hiksemi Future PRO mogę powiedzieć, że jest to naprawdę niezła propozycja, która w przeprowadzonych testach wypadła solidnie. Świetne wyniki odczytu, nieco gorsze zapisu, stabilne działanie pod sporym obciążeniem z zachowaniem stałego poziomu temperatur. Są to istotne podstawy do tego, aby na poważnie rozważyć ten model nie tylko jako przestrzeń na system operacyjny, ale i dobrą bazę do dodatkowych gier zainstalowanych na komputerze czy przy konsoli PlayStation 5. W swoim segmencie cenowym otrzymujemy bardzo dobrze wykonany sprzęt, który swoim wykonaniem oraz sposobem działania sięga bardzo dobrych rezultatów w ramach interfejsu PCI-E x4 Gen 4 NVMe. Po zakupie tego modelu na pewno nie poczujecie się zawiedzeni, gdyż producent wykonał niezłą pracę.
Dziękujemy Hiksemi za udostępnienie dysku do przeprowadzenia testów!
Śledź nas na google news - Obserwuj to, co ważne w świecie gier!
Komentarze [0]:Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu