Tamer Adas | 29 stycznia 2021, 21:05
Czy VPN jest przydatny dla gracza? Czy każdy na nim skorzysta? Jakie są zalety tego rozwiązania? Czym jest VPN? Do czego służy? Czy VPN nadaje się dla gracza? Odpowiedzi znajdziecie w naszej recenzji Surfshark VPN!
Przez pewien, długi czas zdecydowana większość użytkowników kojarzyła rozwiązania VPN przede wszystkim dostępem do usług, które ze względu na ograniczenia geolokalizacyjne nie były w Polsce dostępne. Z resztą wciąż tego typu utrudnienia istnieją, czego najlepszym przykładem są Disney+, PlayStation Now czy HBO Max, mające zadebiutować dopiero za kilka/kilkanaście miesięcy w naszej ojczyźnie. Zapomnieć nie możemy również o oszczędnościach, które społeczność graczy jeszcze niedawno realizowała w Argentynie czy wciąż w Turcji, takie uroki sieci i globalizacji. ;) Obecnie możemy mówić o wielu ciekawych i przydatnych zastosowaniach, obejmujących liczne segmenty oraz aktywności w sieci. Do czego może nam się przydać ta usługa? O tym wspominamy nieco w naszej recenzji Surfshark VPN, do której Was zapraszamy!
Czym jest VPN? Wirtualna sieć prywatna to nowoczesne rozwiązanie internetowe, za sprawą którego będziemy mogli połączyć się z Internetem za pośrednictwem specjalnie zaszyfrowanego tunelu, zapewniającego użytkownikowi dodatkową, wszechstronną warstwę ochronną. Rozwiązanie to jest przydatne nie tylko podczas domowego przeglądania sieci czy korzystania z usług streamingowych, ale także podczas korzystania ze zdecydowanie mniej bezpiecznych publicznych hot spotów. Wśród bazowych rozwiązań nie brakuje także możliwości ukrycia naszego adresu IP czy pozbycia się nachalnego śledzenia ze strony wielu platform.
Za sprawą VPN-u jesteśmy w stanie ukryć wiele śladów naszej aktywności w Internecie, co obecnie staje się coraz bardziej istotne. Sytuacja w sieci zmienia się w tempie zadziwiającym. Co prawda u nas wolność słowa i działania wciąż jest spora, jednakże są państwa, gdzie dostęp do światowej sieci jest minimalny, ograniczony lub oficjalnie nie istnieje. W dodatku nie możemy zapomnieć także o tym, jak wiele usług czy platform, nawet korzystających w pełni z połączenia internetowego, nie jest dostępna w naszej ojczyźnie. Właśnie dzięki temu rozwiązaniu będziemy mogli z nich skorzystać.
Poprzez VPN-a jesteśmy w stanie dodatkowo zabezpieczyć się przed złośliwym oprogramowaniem czy atakami na nasze dane wrażliwe, które są obecnie jedną z najważniejszych wartości dla wielu, wielu firm. Nie ma obecnie ważniejszego zasobu. Widać to doskonale po reklamach, które ze wszystkich sił starają się gromadzić informacje o nas, aby następnie na ich podstawie dopasowywać dla nas jak najlepszą ofertę, najbardziej precyzyjnie wpisującą się w kontekst wcześniejszych poszukiwań danego produktu. Ten z resztą może być na innym rynku dostępny w atrakcyjniejszej cenie, a jego cyfrowe ograniczenia mogąc być, wbrew pozorom, delikatne i poprzez VPN możliwe do obejścia. Przy tak przygotowanym cyfrowo gruncie, możemy spokojnie przeglądać szereg produktów, nie obawiając się o przytłoczenie płatną promocją i sugestiami.
Producent oprogramowania zadbał o to, aby użytkownicy mogli liczyć na szeroki zakres dostępności na różnych urządzeniach. Surfshark oferuje nam nieograniczony dostęp do usługi na wszystkich urządzeniach, obsługiwanych przez platformę. W ten sposób będziemy mogli korzystać z tego rozwiązania, bez względu na to na jakim sprzęcie spędzamy najwięcej czasu. Z resztą za pośrednictwem strony przed naszymi oczyma otwiera się bardzo dobra, czytelna rozpiska, wraz ze wskazaniem co i jak czynić, aby móc cieszyć się zaletami VPN-a na komputerze, przeglądarce, konsoli czy smartfonie.
Surfshark Alert to specjalny system powiadomień, który w czasie rzeczywistym chroni nas i sygnalizuje nam, że właśnie zachodzi próba zaatakowania naszego adresu e-mail czy też hasła. Zaimplementowany również CleanWeb to rozbudowany system blokowania reklam, śledzących nas trackerów, narzędzi analizujących oraz możliwego złośliwego oprogramowania, zamykający się w formie pojedynczego, dziecinnie prostego przełącznika. Ciekawym dodatkiem jest także Trust DNS, czyli narzędzie nastawione na bezpieczne odblokowywanie zawartości strony, jednocześnie blokujące reklamy i inne źródła śledzenia naszych poczynań w sieci.
Wśród dodatkowych funkcji i narzędzi znajdziemy także samodzielną wyszukiwarkę sieci w postaci Surfshark Search, stawiającą na faktycznie uzyskiwaną prywatność oraz działanie, znane z trybów incognito, rozszerzone o szereg opcji blokujących śledzenie nas oraz zapisywanie naszych działań. Z tym rozwiązaniem możemy ze spokojem przeglądać całą zawartość sieci.
Twórcy nie ograniczyli się jedynie tylko do tej opcji, gdyż do dyspozycji otrzymujemy chociażby narzędzie Fałszowania GPS, dzięki czemu możemy na naszym smartfonie z systemem Android ukryć swoje miejsce przebywania. Firma nie rejestruje aktywności użytkowników, ponieważ nie jest do tego zobowiązana przez prawodawstwo Brytyjskich Wysp Dziewiczych, gdzie jest zarejestrowania. MiltiHop jest dodatkowym zabezpieczeniem umożliwiającym połączenie z dwoma serwerami. Do dyspozycji otrzymujemy również system Kill Switch, który w przypadku możliwości ujawnienia danych, natychmiast zrywa połączenie. Jest to szczególnie przydatne podczas torrentowania.
Naturalnie pierwsze z czym się spotkamy w przypadku korzystania z obsługi będzie jej interfejs, za pośrednictwem którego będziemy w stanie szybko i wygodnie skorzystać z tej czy innej opcji. Za to należą się brawa, ponieważ wszystko dostępne jest za pośrednictwem kilku kliknięć. Nawet doświadczone osoby poczują się początkowo nieco zagubione, a w oczy nie rzucają się żadne poradniki czy instrukcje, co może nie każdemu użytkownikowi odpowiadać, szczególnie temu “niedzielnemu”.
Twórcy zdecydowali się postawić na szyfrowanie AES-GCM-256, które wykorzystuje także techniki OpenVPN (UDP/TCP), IKEv2 i Wireguard, dzięki czemu funkcjonowanie VPN-a odbywa się szybko oraz skutecznie, nie odczujemy tutaj znaczącego opóźnienia. Jasne, generalna szybkość czy pobór danych mogą okazać się gorsze, jednakże problem ten dotyczyć będzie grona osób, które i tak mają problem z połączeniem sieciowym wynikającym z ograniczeń dostępności infrastruktury.
Surfshark oferuje nam przeszło 3200 serwerów umiejscowionych w 110 lokacjach w 65 krajach, w tym w Polsce, w Gdańsku i Warszawie, gdzie możemy się podłączyć równie szybko i wygodnie jak z Berlinem czy też z Holandią. Twórcy zadbali także o swobodę użytkowania w ramach braku ograniczeń dotyczących urządzeń, dzięki czemu na wszystkich sprzętach będziemy mogli zabezpieczyć swoje dane.
Bazowo dostępne są trzy pakiety - jednomiesięczny za niecałe 49 złotych, za półroczny za niecałe 25 złotych oraz lekko ponad 9 złotych w ramach 24-miesięcznego okresu, który w dodatku charakteryzuje się również zwrotowi w ciągu 30 dni. Do tego dokupić możemy także wspomniane opcjonalne narzędzia Surfshark Alert oraz Surfshark Search, które możemy za niecałe 4 złote dodatkowo aktywować.
Zadbano także o szereg opcji płatności od najbardziej znanych czy popularnych, przez mniej oczywiste jak chociażby płatności w kryptowalutach. Szczegóły oferty Surfshark VPN-a możecie sprawdzić tutaj.
Ze względu na autorskie rozwiązania zabezpieczające dane platformy (ograniczenia płatności geolokalizacyjne, skracanie) czy też strony, może wystąpić problem z połączeniem czy daną sesją w trakcie korzystania z usługi, zatem miejmy w pamięci także fakt, że problemy mogą się pojawić w różnych miejscach sieci.
W przypadku niektórych firm, takich jak chociażby Blizzard Entertainment, stosowane są wyraźne podziały postępu rozgrywki, w zależności od tego na jakim kontynencie rywalizujemy. Świetnym tego przykładem jest StarCraft II, gdzie rywalizacja w rankingach jest dostępna dla poszczególnych serwerów z osobna. Wobec tego korzystanie z VPN-u i serwerów w różnych miejscach na świecie może powodować pewne różnice w funkcjonowaniu niektórych platform. Taki Netflix (czy inne platformy streamingowe) oferuje w Polsce i Stanach Zjednoczonych odmienną ofertę filmów oraz seriali, z których stałymi są jedynie autorskie seriale.
Być może część z Was zdziwi się, że nawet wyszukiwarka będzie nieco inaczej funkcjonować, najbardziej popularne tego typu rozwiązania od gigantów jak Google, często śledzą nasze poczynania i w tych ramach oferują nam niekiedy pewne różnice, związane z proponowanymi nam reklamami. Samo wyszukiwanie odbywa się w ramach dużych baz danych i serwerowni, gdzie także nieco inaczej będą się indeksować wpisy. W ten sposób korzystanie z VPN-a powodować będzie pojawienie się nieco odmiennych wyników.
Gracze mogą być zadowoleni z faktu, że w wielu miejscach i z wielu serwerów nie będziemy tracić ani wydajności sieci w kwestii poboru danych oraz przesyłu, jednakże także i moje testy wskazują na pewien problem, który dotknie najbardziej osoby, spędzające najwięcej czasu z tytułami wieloosobowymi nastawionymi na dynamiczną rozgrywkę.
Otóż kwestią tą jest opóźnienie, które znacząco objawiło się w trakcie moich testów. O ile na bazowej, sieci na tradycyjnym połączeniu DSL wynosił około 7 ms, o tyle już przy okazji korzystania z innych serwerów uzyskał średnio następujące, średnie rezultaty poziomu pingu:
Są to wyniki, które bez dwóch zdań największych fanów sieciowej rywalizacji w FIFA 21, Counter-Strike: Global Offensive czy League of Legends nie usatysfakcjonują. Gdy liczy się każde mignięcie, każde minimalne spowolnienie spowoduje, że niestety korzystanie z tego typu rozwiązania nie będzie równie wygodne i atrakcyjne. Z resztą nawet na rodzimym podwórku można napotkać na podobne problemy, gdyż o ile w przypadku połączenia z Warszawą uzyskałem rezultat 12 ms, o tyle w przypadku Gdańska było to aż 29 ms. Należy mieć to na uwadze, przed rozpoczęciem kolejnej sesji z danym, ulubionym tytułem. W końcu w takim Hearthstone nie musimy się aż tak bardzo spieszyć ;)
Pamiętajmy, że jest to opcja, która może się okazać dla nas szczególnie istotna i przydatna podczas wspólnej rozgrywki ze znajomymi z innych państw, mogąc się połączyć na tym samym serwerze, do którego obie strony mają tę samą "odległość".
Po długim okresie czasu VPN zmienił swoją rolę, być może dopiero w tym i w najbliższych latach docenimy to rozwiązanie. Surfshark VPN już teraz jest dostępny, wraz z szeregiem dodatkowych opcji, dzięki którym będziemy mogli zadbać o kolejną warstwę zabezpieczeń swoich najcenniejszych danych oraz poczynań w Internecie, które jeszcze nigdy nie były tak śledzone jak obecnie. Wszystko jednak będziemy mogli banalnie wręcz obsłużyć, bez konieczności posiadania skomplikowanych warstw sieci oraz jej specyficznego sposobu działania. Zadbano o to, abyśmy otrzymali szeroki oraz atrakcyjny zestaw narzędzi, zapewniających także spokój oraz komfort użytkowania sieci, w której nie brakuje różnego typu źródeł śledzenia naszej aktywności. Połączenie z serwerami europejskimi odbywa się niemalże bez opóźnienia, a zysk na braku trackerów “za naszymi plecami” może się przełożyć nawet na zwiększenie komfortu poszukiwania informacji czy też ciekawych treści.
Śledź nas na google news - Obserwuj to, co ważne w świecie gier!
Komentarze [0]:Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu