Agata Dudek | 5 grudnia 2022, 19:00
Seria Amnesia, mroczny cykl przygodowo-survivalowy inspirowany prozą Lovecrafta, od szwedzkiego Frictional Games. Opisujemy kolejną przygodową serię.
Ponieważ już w przyszłym roku kolekcja gier z serii Amnesia, od szwedzkiego i niezależnego studia Frictional Games ma powiększyć się o kolejny tytuł, przyszła pora na umieszczenie i opisanie wszystkich gier z tego cyklu w jednym miejscu.
Zapoznaj się również z: Ceremonia The Game Awards będzie krótsza w tym roku. Geoff Keighley niedawno to zapowiedział
Amnesia to niemal wszystkim znana seria gier przygodowych, będących horrorami, których rozgrywka została stworzona w survivalowym stylu, polegającym na przetrwaniu, grozie, problemach z pamięcią i tajemniczych wrogach. Wszystkie gry z serii, a jest ich kilka, w tym cykl zebrany w jedną wersję kolekcjonerską jest autorstwem niezależnego studia ze Szwecji, specjalizującego się w grach będących horrorami.
Gry od studia Frictional Games, mają wspólny mianownik, jakim jest klimat grozy, ale i wątek utraty pamięci. Studio owe ma na swoim koncie także cykl Penumbra oraz grę Soma. Wszystkie te tytuły charakteryzują się tym samem, klimatem rodem z horroru. Opisywana seria to oprócz grozy, także klasyczne zadania przygodowe, czyli zagadki, głównie przedmiotowe, widok z pierwszej osoby, brak walki, a jedynie chowanie się i ukrywania, no i elementy skradankowe. To klasyczne przygodowe gry akcji, które do tej pory cieszą się dużym zainteresowaniem graczy.
Seria miała swój początek w roku 2010, kiedy to swoją premierę miała Amnesia: The Dark Descent czyli Amnesia: Mroczny Obłęd. Była to pierwsza gra od tego studia, w tym cyklu, która jednak nie wyłamywała się z ram, jakie wybrali sobie deweloperzy, czyli była klasycznym przygodowym survival horrorem. Bohaterem opowieść był Daniel, mężczyzna, który obudził się w pewnej posiadłości, z zanikami pamięci, a nawet amnezją Jedyne co pamiętał to swoje imię. Zwiedzając wielką posiadłość przyjdzie mu zmierzyć się z przerażającymi koszmarami, o z własnymi demonami przeszłości.
Trzy lata później, czyli w roku 2013 swoją premierę miała Amnesia: A Machine for Pigs, która opowiedziała zupełnie inną historię. Tym razem tytuł nie został stworzony jedynie przez wspomniane szwedzkie studio, ale przez twórców ze studia The Chinese Room, znanego z eksploracyjnego Dear Esther, przy współpracy z Frictional Games. Po raz kolejny jest to gra w klimacie grozy, ale bardziej nastawiona na rozgrywkę znaną z symulatorów chodzenia. Wcielamy się w niej w przedsiębiorcę, który w pewnym domu gada pochodzenie tytułowej maszyny.
Przeczytaj również: Monkey Island - seria przygodówek, która stała się kultowa. Opisujemy znany przygodowy cykl
W roku 2016 swoją premierę miała specjalna kolekcja, specjalne wydanie serii, gra o tytule Amnesia: Collection, tytuł w pełni stworzony przez szwedzkie studio, który oprócz komputerów stał się dostępny także na konsole. Gra nie różniła się niczym od dwóch poprzednich tytułów, gdyż zawierała wyżej wspomniane gry, czyli: Amnesia: The Dark Descent i Amnesia: A Machine for Pigs i jednym zebranym w całość wydaniu.
Na kolejną grę, już w w nowej odsłonie, i z nową fabułą czekaliśmy do października 2020 roku, kiedy to swoją premierę miała trzecia pełnoprawna odsłona serii, gra zatytułowana Amnesia: Rebirth, dzieło stworzone przez szwedzkiego dewelopera, który był jej twórcą oraz wydawcą. W tym klasycznym, choć psychologicznym survival horrorze po raz kolejny śledziliśmy przerażające wydarzenia, jednak tym razem nie wcielaliśmy się w męskiego protagonistę, a w kobietę. Była nią Tasi Trianon, która obudziła się w samym sercu algierskiej pustyni, nie wiedząc kim jest, co tu robi i jak się tu znalazła. Ponownie wraz z nią, gracze odkrywali mroczne zakamarki przeszłości.
Okazało się niedawno, o czym informowaliśmy na łamach naszego serwisu, że cykl Amnesia będzie miał swoją kontynuację. Frictional Games ogłosiło bowiem, że w roku 2023, a dokładnie w marcu, swoją premierę będzie mieć Amnesia: The Bunker, kolejna odsłona survivalowej serii, w nieco zmienionej formie. W grze w pełni stworzonej przez wspomniane studio wcielimy się we francuskiego żołnierza z I wojny światowej. Będzie nim Henri Clémenta, uzbrojony w rewolwer, hałaśliwą latarkę dynamo i inne skąpe zapasy, który znalazł się w opuszczonym bunkrze. Zadaniem gracza będzie poznanie przeszłości, zarówno jego, jak i tego miejsca.
Wspomniałam, że nowa odsłona cyklu, którego dokładniejszej daty jeszcze nie znamy, będzie nieco różnić się od tych, do których przyzwyczaiły nas trzy jej odsłony. Pierwsza i trzecia, które cieszą się dużą popularnością i uznaniem graczy oraz recenzentów, i mają naprawdę wysokie oceny, to klasyczne przygodowe gry akcji w stylu survivalu, pełne grozy, elementów zręcznościowych, ale i skradankowych, bez walki jako takiej.
Druga osłona, stworzona, jak już nadmieniłam, przez inne studio, czyli gra Amnesia: A Machine for Pigs, przez wielu oceniana mniej dobrze, zbierająca wiele także negatywnych ocen, to gra, w której twórcy postanowili zabrać graczy w nieco bardziej spokojną, narracyjną i eksploracyjną grę, stawiając na rozgrywkę, która powszechnie określana jest jako "symulator chodzenia".
Przeczytaj również: Seria Deponia, flagowy cykl przygodówek od Deadalic Entertainment. Opis, kolejność, która najlepsza?
W najnowszej odsłonie twórcy postanowili nieco zmienić zasady gry i samą rozgrywkę. Tym razem dostaniemy nieliniową grę w otwartym, a właściwie w półotwartym świecie, dużą losowość, przez co każdy przejście gry będzie inne, ale i dużą inteligencję wrogów. Gracz będzie oprócz klasyki survivalowej musiał liczyć się ze skąpymi zapasami, a także zwracać uwagę na to, że wróg reaguje na każde jego zachowanie.
Interakcja w grze opierać się ma na fizyce oraz na dotyku, serwować graczowi wiele rozwiązań danych problemów i mnóstwo napięcia, z jakim czasami trudno będzie sobie poradzić. Jednocześnie trzeba będzie działać w określonym czasie, gdyż on nie jest po naszej stronie.
Śledź nas na google news - Obserwuj to, co ważne w świecie gier!
Komentarze [0]:Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu