Seria horrorów w uniwersum Obecność, zestaw filmów grozy oparty na faktach z życia małżeństwa Warrenów

lubiegrac publicystyka Seria horrorów w uniwersum Obecność, zestaw filmów grozy
Seria horrorów w uniwersum Obecność, zestaw filmów grozy oparty na faktach z życia małżeństwa WarrenówAgata Dudek | 9 września 2022, 08:00

Po raz kolejny zapraszamy Was do artykułu, w którym opisujemy kolejną serię grozy. Tym razem jedne z najbardziej znanych horrorów, seria Obecność. 

Uniwersum Obecność to kolejny zestaw grozy, który pragniemy przedstawić na łamach naszego serwisu. To niewątpliwie cykl filmów, mniej i bardziej do siebie zbliżonych, który godny jest bliższego poznania, szczególnie jeśli lubimy filmy o zjawiskach paranormalnych, bazujące.....jak oficjalnie się podaje, na prawdziwych przeżyciach małżeństwa Warrenów. Co wiemy o serii? I kim są Warrenowie? O tym w naszym wpisie. 

Zapoznaj się również z: Hundred Days oraz Realm Royale Reforged (premierowy zestaw) za darmo na Epic Games Store

Seria Obecność - co o niej wiemy?

Jak już wspominałam seria Obecność to filmowy cykl grozy, który warto znać. Zapewne wiele z Was miało już choć z jednym filmem z tego uniwersum do czynienia, a może nawet widziała wszystkie. A trzeba tu zaznaczyć, że jest ich naprawdę dużo i seria stale będzie się powiększać. Ale od czego wzięła swój początek?

Otóż od małżeństwa Eda i Lorraine Warrenów, którzy przez lata swojej działalności udokumentowali tysiące przypadków nawiedzeń, opętań i zjawisk nadprzyrodzonych. Mająca zdolności parapsychologiczne Lorraine, mogła kontaktować się i widzieć to, co inni "zwykli" ludzie nie widzieli. I to właśnie wokół zjawisk nadprzyrodzonych i tejże rodziny kręci się fabuła serii Obecność. Na nią składają się zarówno horrory o takim też tytule, bezpośrednio skoncentrowane na Warrenach, ale i seria Annabelle i Zakonnica. Są i spin-offy, które można powiązać z całą opisywaną tu serią. Ale o tym za chwilę. 

Zanim przejdę bowiem do przybliżenia Wam owego cyklu, warto wspomnieć, że całość jest projektem New Line Cinema, którego dystrybucją zajęło się Warner Bros, a przez lata, począwszy od roku 2013 kolejnymi filmami zajmowali się różni reżyserzy i scenarzyści. 

Seria Obecność - jakie filmy wchodzą w skład cyklu grozy?

Seria Obecność to cykl filmów, w którego skład wchodzi sporo produkcji grozy, które dzieli tytuł, ale łączy wspólne uniwersum i właśnie Warrenowie. Początek historii grozy dostaliśmy w roku 2013, kiedy to pojawił się film Obecność. Historia skupiała się oczywiście wokół małżeństwa Eda i Lorreine Warrenów, którzy pewnego dnia zostają wezwani do położonej na uboczu farmy, w którym od jakiegoś czasu dzieją się nadprzyrodzone zjawiska. Na miejscu okazuje się, że mają do czynienia z największym i najbardziej groźnym demonem w swojej karierze. 

Obecność  

Rok później, bowiem w roku 2014 swój debiut miał film Annabelle, który to skupiał się na ciężarnej kobiecie imieniem Mia, która pewnego dnia dostaje od swojego męża, jak ten uważa, idealny prezent, bardzo starą lalkę w białej sukni. Gdy pewnej nocy małżeństwo zostaje zaatakowane przez wyznawców szatana, w realnym świecie, oprócz strachu i bólu pojawi się jeszcze coś. Otóż okazuje się, że kultyście wywołują istotę, która w ciele lalki postara się otworzyć bramę do innego, przerażającego wymiaru. Po raz kolejny potrzebna będzie pomoc Warrenów. 

Przeczytaj również: Seria Naznaczony, cykl filmów grozy o zjawiskach nadprzyrodzonych, duchach i nawiedzeniach

Annabelle  

Dwa lata później, w roku 2016 swoją premierę miała Obecność 2, czyli kolejny film z serii, bezpośrednio związany z małżeństwem Warrenów. Historia ponownie traktowała o nawiedzeniach i demonach. Para parapsychologów została poproszona o przybycie do pewnego domu, w którym mieszkała samotna matka wychowująca czwórkę dzieci. Tę nękane, a szczególnie jedno z nich, było przez przerażającego i gotowego na wszystko demona. Akcja rozgrywała się w północnym Londynie. 

Obecność 2 

W 2017 roku w kinach zadebiutował horror Annabelle: Narodziny zła. W tym filmie ponownie powróciliśmy do opętanej przez demona lalki. Tym razem historia rozgrywa się wiele lat później. jej bohaterem jest lalkarz, który trzy lata po tragicznej śmierci swojej córki, wraz z żoną pozwala w swoim domu zamieszkać zakonnicy i dziewczynce z sierocińca, który został zamknięty. Wkrótce obydwie staną się obiektem nawiedzeń i zła, które skrywa lalka zrobiona przez wspomnianego lalkarza. 

Annabelle narodziny zła  

We wrześniu 2018 roku zadebiutował kolejny film z serii. Była to Zakonnica. Bohaterami kolejnego filmu z uniwersum stali się nękany demonami przeszłości ksiądz i młoda nowicjuszka zakonu, którzy otrzymali misję wyjaśnienia tajemniczej samobójczej śmierci pewnej zakonnicy, w zakonie w Rumunii. Na miejscu odkrywają od dawno skrywany sekret zakonu i mieszkających w nim zakonnic. Staną twarzą twarz ze złem, którego wcieleniem jest demoniczna zakonnica, z którą Warrenowie mieli do czynienia w Obecności 2

Zakonnica 

2019 rok to premiera filmu Annabelle wraca do domu, który to film bezpośrednio skupiał się na rodzinie Warrenów. Ed i Lorreine nie chcą i nie mogą już dopuścić by demoniczna, opętana lalka dokonywała kolejnych nawiedzeń i była przyczyną i skutkiem tragedii. Postanawiają przywieść lalkę do swojego domu i zamknąć w specjalnie stworzonym do tego celu pokoju, gdzie trzymają inne opętane przedmioty. Problem w tym, że lalka za pomocą duchów, pewnej strasznej nocy nawiedza córkę Warrenów. 

Przeczytaj również: The Conjuring: the Devil Made Me Do it czyli Obecność 3: na rozkaz diabła, horror o zjawiskach nadprzyrodzonych na nowym zwiastunie

Annabelle wraca do domu  

Obecność 3: Na rozkaz diabła to film jaki miał swoja premierę w 2021 roku, czyli jak na razie ostatnia wydana do tej pory, ale nie ostatnia część serii. Przenosimy się w niej do roku 1981, kiedy to małżeństwo Warrenów zajmuje się niepokojącą sprawą młodego mężczyznę, który został oskarżony o przerażający mord. On jednak nie przyznaje się do winy, starając się przekonać wszystkich, że został opętany przez demona. Warrenowi będą mieli za zadanie sprawdzić jaka jest prawda. Ta okaże się znacznie poważniejsza i znacznie bardziej mroczna.

Obecność 3 

Zakonnica 2 to horror w uniwersum, który dopiero powstaje. Jego premiera przewidziana jest na rok 2023. Na temat fabuły kolejnego filmowego poszerzenia uniwersum Obecności jak na razie nie wiemy za wiele, jak i prawie nic. Na informacje na ten temat będziemy musieli jeszcze troszkę poczekać. Oczywiście nie omieszkamy się nimi podzielić.

Seria Obecność, jej uniwersum to także spinn-offy i filmy dodatkowe. Jednym z nich jest Topielisko. Klątwa La Llorony, który to film miał swoją premierę w roku 2019. Bohaterką opowieści była pewna kobieta pracująca w opiece socjalnej. Przyszło jej badać dziwne zachowanie matki dwójki chłopców, która twierdziła, że jej dzieci są nawiedzona przez ducha kobiety próbującej je utopić, tytułowej La Llorony. 

Topielisko  

Do serii Obecność, niektórzy zaliczają także dokumentalny film o tytule Duchy Connecticut, który miał swoją premierę w roku 2005. Historia opowiada o rodzinie Eda i Karen Parkerów, którzy przeprowadzają się do starego domu w Connecticut, by być bliżej leczonego na raka syna. Gdy okazuje się, że ich dom był niegdyś zakładem pogrzebowym, ich syn zaczyna doznawać nawiedzeń. Zrozpaczeni rodzice, nie widząc jak sobie z tym poradzić wzywają na pomoc małżeństwo Warrenów. 

Przeczytaj również: Filmy z dreszczykiem do obejrzenia podczas domowej kwarantanny

Duchy  

Seria Obecność - twórcy i obsada

Seria Obecność, tak jak wspominaliśmy na przestrzeni lat i kolejnych produkcji miała zarówno różnych twórców, jak i różną obsadę. Obecność to film w reżyserii Jamesa Wana, który ma na swoim koncie także Obecność 2, czy film Naznaczony i Naznaczony 2, a także Wcielenie. Annabelle to film za którego kamerą stanął John R. Leonetti, który ma na swoim koncie także inne produkcje z serii. Annabelle: narodziny zła to już film wyreżyserowany prze Davida F. Sandberga. On ma na swoim koncie inny znany horror, o tytule Kiedy gasną światła, a także film Shazam! Zakonnicę. wyreżyserował Corin Hardy, mający na swoim koncie serial Gangi Londynu czy film grozy Z lasu. Annabelle wraca do domu to produkcja stworzona przez Gary'ego Daubermana, który jest też jej scenarzystą. Reżyser ma na swoim koncie takie produkcje jak: To oraz To: Rozdział 2 czy Wataha u drzwi. Topielisko. Klątwa La Llorony wyreżyserował Michael Chaves, maczający palce także w filmie Obecność 3: Na rozkaz diabła czy filmie The Maiden. Zakonnica 2, która dopiero powstaje, a film zobaczymy we wrześniu 2023 roku to horror w reżyserii Akela Coopera. On ma na swoim koncie znany serial The 100 czy Grimm.

Na przestrzeni kolejnych filmów w uniwersum Obecności, mogliśmy także oglądać różną aktorską obsadę. Pojawiali się oczywiście w roli Warrenów - Vera Farmiga, znana także z serialu Bates Motel oraz Patrick Wilson, którego mogliśmy oglądać także w filmie Aquaman. W kolejnych filmach pojawili się także, między innymi: Lil Taylor (Aż do kości, Zakonnica czy Nawiedzony), Annabelle Wallis (Peaky Blinders) i Ward Horton (Wilk z Wall Street), Frances O'Connor (A.I. Sztuczna inteligencja) i Madison Wolfe (Detektyw, W drodze), Stephanie Sigman (Narcos, Jak dogryźć mafii), Demián Bichir (Obcy: Przymierze), Taissa Farmiga (American Horror Story) i Bonnie Aarons (Obecność 2, Poradnik pozytywnego myślenia), Linda Cardellini (Już nie żyjesz), Mckenna Grace (Kapitan Marvel, (Pogromcy duchów), Ruairi O'Connor (The Morning Show, Hiszpańska księżniczka) i Julian Hilliard (Nawiedzony dom na wzgórzu) i wielu innych. 

Seria Obecność - który film najlepszy/najstraszniejszy? (ocena subiektywna)

Seria Obecność, jej całe uniwersum to rzecz jasna produkcje, która przypadną do gustu przede wszystkim zwolennikom filmów grozy, i to przeważni ci odbiorcy będą czerpać, lub już czerpali z serii najwięcej radości. Ocena ich, w tym wypadku moja, jest oczywiście, podobnie jak w przypadku serii Naznaczony, która rozpoczęła ów cykl opisów, jest bardzo subiektywna. Ja zwykle mam sentyment do pierwszych filmów we wspomnianej odsłony, z uniwersum, więc to właśnie Obecność jest dla mnie tytułem najlepszym. 

Przeczytaj również: Paranormalne doświadczenia (Haunted) - recenzja serialu Netflixa

Ale trzeba tu zaznaczyć, że seria zbiera dość różne oceny, więc każdy z tych filmów może czymś widzom przypaść do gustu, a czymś ich od siebie odrzucić. Niewątpliwie jest to filmowy cykl grozy, który powinni obejrzeć wszyscy ci, który kochają produkcje grozy, szczególnie te bazujące na zjawiskach nadprzyrodzonych, duchach i demonach. No i oczywiście te bazujące na prawdziwych historiach. Choć jak zapewne wiecie, wielu kwestionuje wiarygodność Warrenów. No ale to już inna historia.... Tymczasem wszystkim, którzy jeszcze nie oglądali serii, życzę miłego oglądania. A tym którzy sobie zechcą ją przypomnieć, udanego do niej powrotu. 

Seria Obecność - zwiastuny filmowe

Śledź nas na google news - Obserwuj to, co ważne w świecie gier!

Komentarze [0]:
Copyright © lubiegrac.pl.

Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu
Lubiegrac.pl

reklama

redakcja

regulamin

rss

SocialMedia

Partners