Xbox przejmuje Activision Blizzard - Najważniejsze informacje o największej transakcji w historii branży gier

lubiegrac publicystyka Xbox przejmuje Activision Blizzard - Najważniejsze informacje
Xbox przejmuje Activision Blizzard - Najważniejsze informacje o największej transakcji w historii branży gier



Tamer Adas | 20 stycznia 2022, 06:00

Microsoft Gaming, właściciel marki Xbox przejmuje Activision Blizzard, te wieści zachwyciły świat, a jeżeli transakcja dojdzie do skutku, rynek gier zmieni się na zawsze. Co warto wiedzieć o tej gigantycznej transakcji, której kwota przekracza często nawet najbardziej optymistyczne szacunki dotyczące innych dużych podmiotów na rynku?

Przejęcie Activision Blizzard przez Xboxa

Rozpoczął się proces kolejnego wielkiego przejęcia, jakie dokonuje Xbox, jednocześnie zmieniając znacząco sytuację rynkową. Po wielkiej transakcji przejęcia Bethesdy i ZeniMaxa nadszedł czas na kolejny gigantyczny krok. Co prawda Acitivision Blizzard w ostatnich latach jest głównie marką, to jednak wciąż mówimy tutaj o gigantycznych zasobach oraz możliwościach do wykorzystania.

Ile kosztować będzie przejście Activision Blizzard przez Microsoft Gaming?

Zgodnie z doniesieniami, o których wspominaliśmy, Gigant z Redmond zapłaci 95 dolarów za pojedynczą akcję Activision, co przełoży się na liczbę 68,7 miliarda dolarów. To największa transakcja jednej z największych korporacji na świecie po wykupieniu LinkedIna w 2016 roku za 26,2 miliarda dolarów.

Reakcja giełdy na fuzję Xboxa i Activision Blizzard

Akcje Activision Blizzard wzrosty o 27%, a te Microsoftu spadły o 1% tego samego dnia. Następnego, wyraźnie dostrzegalny był spadek notowań PlayStation o 13%, co oszacowano na 20 miliardów dolarów. Spadek był wyraźny i jest spowodowany możliwym mocnym spadkiem pozycji rynkowej Japońskiego giganta.

Zapoznaj się także z: Microsoft Gaming wykupuje Activision Blizzard za 70 miliardów dolarów!

Czy transakcja Xbox + Activision Blizzard została już dokonana?

Transakcja musi naturalnie budzić pewne wątpliwości dotyczące sytuacji rynkowej oraz lokalnego rynku, teoretycznie urzędy w USA mają baczniej obserwować tego typu fuzje. Niemniej ich zachowanie w rzeczywistości wskazuje na to, że raczej na pewno Microsoft nie napotka na żadne większe problemy. Niemniej, jeżeli Gigant z Redmond zdecydowałby się wycofać lub wchłonięcie zostałoby zablokowane, naliczona zostanie kara wynosząca 3 miliardy dolarów. Transakcja zgodnie z zapowiedzią ma zostać zamknięta w okresie od lipca 2022 do czerwca 2023 roku.

 

 

 

Jakie zmiany wprowadzi Xbox w Activision i Blizzardzie?

Pomimo mocnego przetrzebienia zespołów wewnątrz obu firm, w dalszym ciągu możemy tutaj mówić razem o przeszło 10 tysiącach pracowników, którzy znajdą się pod nowymi barwami głównymi. To powoduje, że poszczególne studia czy segmenty korporacji będą powoli przechodzić na infrastrukturę, obejmującej nawet usługi chmurowe, biurowe czy skrzynki mailowe.

Co doprowadziło do połączenia Xboxa z Activision i Blizzardzie?

Zgodnie z doniesieniami Jeffa Grubba, do transakcji doszło w związku z inicjatywą... zarządu Activision, który miał zaoferować tego typu ruch już w listopadzie 2021 roku. Z miejsca Microsoft rozpoczął działania i pierwsze negocjacje, zakończone w okresie okolicy Świąt Bożego Narodzenia. Na początku drugiej połowy stycznia 2022 roku doszło do oficjalnego ogłoszenia rozpoczęcia się pełnoprawnych działań.

Co z Bobbym Kotickiem po przejściu przez Microsoft?

Zgodnie z umową lider ActiBlizz: Bobby Kotick ma objąć stanowisko generalnego dyrektora na okres transformacji. Odejście jest możliwe po zakończeniu działań biznesowych, mogących potrwać do fiskalnego roku 2023 (czerwiec przyszłego roku). Po zakończeniu przejęcia Kotick może otrzymać nawet 371 milionów dolarów, a jako CEO zgarnąć może 292 milionów w postaci odprawy.

Plotki wyraźnie sugerują, że odejście jest w zasadzie pewne i może nawet nastąpić wcześniej. Są to jednak póki co domniemania, do których warto podejść  dystansem. Z pewnością wcześniejsze problemy mogą stanowić przyczynek do szybszego opuszczenia "pokładu".

Czy gry Activision Blizzard pod Xboxem będą ukazywać się na konsolach PlayStation?

Zgodnie z oficjalnym stanowiskiem, dotychczas zapowiedziane gry na pewno ukażą się na konsolach PlayStation 4 oraz PlayStation 5. Co do przyszłości, zostaną jeszcze podjęte konkretne decyzje strategiczne.

Dina Bass z Bloomberga otrzymała nieoficjalne informacje o planach Microsoftu do wydawania wybranych propozycji Activision także na urządzenia od Sony. Nie zabraknie jednak także ekskluzywności "niektórych wybranych treści". Jeff Grubb zdradził, że chociażby najważniejsze gry z serii Call of Duty mają się pojawić wyłącznie na konsole Xbox, ale chociażby Call of Duty Warzone pozostanie dostępne na wszystkich platformach, w tym i na PlayStation. Ma to być między innymi metoda promowania abonamentu Xbox Game Pass.

 

 

 

Spoglądając na doświadczenia z tytułami Bethesdy spodziewać się możemy co najwyżej wyjątkowych specjalnie przemyślanych marek, mogących faktycznie czynić formę reklamy. Pytanie brzmi jakie IP zostaną wykorzystane, aby pełnić tego typu funkcje, a jakie już nie zagoszczą na sprzęcie "Niebieskich".

Xbox najpewniej został właścicielem Crasha Bandicoota!

Uznawana niegdyś, a często także dziś, za maskotkę marki PlayStation postać Crasha Bandicoota oficjalnie wejście w skład transakcji. To powoduje, że być może za kilka lat niezwykły bohater mocno powiązać się może z konsolami Xbox, stając się nawet ekskluzywną propozycją. Amerykanie zapewne zdecydują się postawić na najwyższe budżety oraz jakość gier rozwijających właśnie to uniwersum.

Jakie marki Activision Blizzard Entertainment będzie mieć Xbox i Microsoft Gaming?

Gigant może się obecnie pochwalić dostępem do niezwykle szerokiej oferty gier oraz całych marek, które mają trafiać do oferty wspomnianego abonamentu Xbox Game Pass. W gronie najbardziej znanych IP znajdziemy między innymi Call of Duty, Crasha Bandicoota, Diablo, Tony Hawka czy StarCrafta.

W ostatnim czasie wiele wewnętrznych zespołów Blizzarda zostało rozbitych, w związku z czym warto także pamiętać o tym, że powrót, chociażby WarCrafta w najbliższej przyszłości, może być fizycznie niemożliwy do zrealizowania.

Nowe marki Acvitision/Blizzarda w rękach Microsoft Gaming

  • Activision
    • Call of Duty
    • Crash Bandicoot
    • Guitar Hero
    • Spyro the Dragon
    • Skylanders
    • Tony Hawk

  • Blizzard Entertainment
    • Diablo
    • Hearthstone
    • Lost Vikings
    • Overwatch
    • Starcraft
    • World of Warcraft

  • King (rynek mobilny)
    • Bubble Witch Saga
    • Candy Crush
    • Diamond Diaries Saga
    • Farm Heroes Saga
    • Pet Rescue

 

 

Śledź nas na google news - Obserwuj to, co ważne w świecie gier!

Komentarze [0]:
Copyright © lubiegrac.pl.

Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu
Lubiegrac.pl

reklama

redakcja

regulamin

rss

SocialMedia

Partners