dodano: 2021-01-04 17:40:01

Na jakie gry przygodowe czekacie w 2021 roku? Co może zaskoczyć, a co zaintrygować, czyli przegląd tegorocznych premier

Na jakie gry przygodowe czekacie w 2021 roku? Co może zaskoczyć, a co zaintrygować, czyli przegląd tegorocznych premier
22°
0

Na jakie gry przygodowe czekacie w 2021 roku? Co może zaskoczyć, a co zaintrygować, przegląd tegorocznych premier. Będzie ENCODYA i nowy Sherlock Holmes.

Rok 2020, w którym podobnie jak filmowym, zmagaliśmy się z wiecznym przesuwaniem dat premier, z wiadomych, pandemicznych powodów i choćby pracy zdalnej, z jaką borykali się deweloperzy, mamy już za sobą. Weszliśmy w kolejny, mamy nadzieję nieco lepszy rok, który, na to liczymy, będzie spokojniejszy i przeniesie nam wiele ciekawych gier. O tym na jakie gry, oprócz przygodowych, bo na takich się jedynie skupie, wspominał wam już Tamer w zestawienie tytułów mających zadebiutować w tym roku. Ja natomiast spróbują Wam nakreślić kilka produkcji z szeroko pojętego gatunku przygodowego, w którym znajdziemy zarówno klasyki typu „wskaż i kliknij”, horrory czy gatunkowe adventure miksy.

Zaczniemy od klasyków przygodowych, których, jak na razie, w propozycjach na nadchodzący rok nie ma za wiele. Jednak z tych, które twórcy mają nam do zaoferowania, przynajmniej w moim skromnym odczuciu, można wyłowić kilka ciekawych propozycji. Przede wszystkim niezwykle ciekawie zapowiadająca się ENCODYA, która swoją premierę będzie mieć już w styczniu, a która zabiera nas do ręcznie malowanej rzeczywiści Neo-Berlina przyszłości, dystopijnego, post-apokaliptycznego, ale pełnego zagadek i pokazującego piękną przyjaźń – dziecko, robot. Nasze wrażenia z wersji demonstracyjnej  znajdziecie na stronie.

W zupełnie innym klimacie, ale także z gatunku point and click, który po trosze powinien być wciśnięty w ramy gier grozy, zaprezentowana jest kolejna propozycji na ten rok, jaką jest Saint Kotar, której opis wersji demonstracyjnej , także znajdziecie na stronie. Ta mroczna gra, pozwalająca kierować dwoma, zupełnie innymi postaciami, przybliża zarówno tajemnicę, jak i mordy i złowrogo brzmiący kult szatana, a wszystko w pięknym, nastrojowym, acz mrocznym rysunkowym stylu.

Pozostając przy ręcznie malowanych grach, muszę wspomnieć dwie kolejne klasyczne przygodówki zapowiedziane na ten rok. Pierwsza to komediowa i zwariowana produkcja o czasie, zapominaniu, której motywem przewodnim jest bardzo przewrotny spisek o tytule 3 Minutes to Midnight. Trzeba tu zaznaczyć, że twórcy, Scarecrow Studio zapowiadają lokalizację gry także w polskiej wersji językowej, na co oczywiście mocno liczymy W równie urokliwym, malowanym stylu prezentuje się jedna z ostatnich, ale na pewno nie ostatnia klasyczna przygodówka w tym roku (ostatnia w moim przygodowym, subiektywnym rankingu), jaką jest Watch Over Christmas, gra rozgrywająca się w klimacie świąt Bożego Narodzenia, gra o ratowaniu świąt, w bardzo urokliwym, acz klasycznym klimacie. 

Gatunek przygodowy, znany z nastawienia na fabułę, skupia się także na zagadkach a wiele gier skręca właśnie w kierunku bycia propozycjami typowo logicznymi. Na ten rok wśród tytułów przygodowo-logicznych znalazło się kilka, według mnie, wartościowych gier. Nie sposób nie wspomnieć tu o Papeturze, o której miałam wam już okazję wspominać przy okazji mojej oceny jej wersji demonstracyjnej. Urokliwa, niezwykle pracochłonna gra stworzona w pełni jedynie z papieru ma szansę zachwycić niejednego gracza, maniaka przygodówek rozgrywką wypełnioną łamigłówkami, bo na takich ma się skupiać, no i przepiękną grafiką.

Równie urokliwie zapowiada się TOHU, gra logiczna z narracyjną fabułą, w której sterujemy osóbką z jej własnym alter – ego, czyli jednocześnie dziewczynką, jak i wielkim robotem. W robocim klimacie, też ze sporą ilością wszelakich zadań i równie urokliwym, malowanym stylu graficznym zapowiada się kolejna przygodowa propozycja na właśnie rozpoczęty rok, jaką jest Growbot. Nie należy także zapomnieć o odnowionej wersji Myst  która zadebiutuje także na VR. Fani logicznego gatunku i mnóstwa zadań, które angażują szare komórki rozgrzewając je do czerwoności, czekają niewątpliwie na Schizm 3: Nemezis, która także ma mieć premierę w tym roku.  

Nieco słabiej w tym roku wypada przygodowa propozycja gier narracyjnych, tudzież eksploracyjnych, choć znalazły się w niej dwie bardzo, myślę, ciekawe propozycje. Pierwszą jest Lake, gra o burzliwych dwa tygodniach życia, w klimacie wakacyjnym i wspomnieniowym, która z pewnością poprawi Wam humor. Drugą propozycją jest natomiast interaktywna opowieść o traumie i tajemnicach o tytule Resort, kolejna propozycja od studia  Backwoods Entertainment, mającego na swoim koncie Unforeseen Incidents, dla którego szczegółowy poradnik/solucję znajdziecie na łamach naszego serwisu.

Ważny element przygodowej rzeczywistości kształtują horrory, których powstaje coraz więcej i które ustawicznie, powiedziałabym bardzo cyklicznie pojawiają się na growym rynku. Nie inaczej będzie w tym roku, choć my postaramy się Wam przybliżyć tylko trzy produkcje. The Medium , kolejna przygodowa gra grozy, klasyczny horror od rodzimego studia Bloober Team to jedna z takich gier, która zdaje się być potencjalnym kandydatem do najbardziej intrygującego horroru tego roku. Historia kobiecego medium w, postaci żyjącej między światem żywych a umarłych, wydaje się być niezwykle pociągająca.

Zupełnie inny rodzaj horroru, bo z elementami erotyki i to dość odważnej, zaprezentuje kolejna część przygodowego horroru w świecie Lusst’ghaa, w Krainie Rozkoszy, jaką jest Lust from Beyond. Gra przeznaczona dla dorosłych graczy, i to nie tylko z powodu jej grozy, ale i mocnego nakreślenia erotyki, ma szansę, tak jak i jej poprzedniczka, zaintrygować wielu graczy. Ci za to od dłuższego już czasu czekają na kolejną grę grozy, która w pocie czoła powstaje już od wielu, wielu lat. Mam tu na myśli ASYLUM, które swoją premierę ma mieć właśnie w tym roku. Historia przenosząca nad do zakładu psychiatrycznego mam nadzieję, w tym roku ujrzy światło dzienne.

Swoje premiery w tym roku będą mieć także typowe gry detektywistyczne, choć dwie z nich mają w sobie klimat klasycznego noir. Zacznę jednak od najbardziej znanej serii gier detektywistycznych, serii studia Frogwares, które na ten rok zapowiedziało kontynuację przygód detektywa Sherlocka Holmesa, ale tym razem wróciło z fabułą do korzeni. Sherlock Holmes Chapter One, przygodówka z elementami akcji będącą kolejną po Sherlock Holmes: Crimes & Punishments (Zbrodnia i Kara) czySherlock Holmes: The Devil's Daughter (Córka diabła), grą w dorobku tegoż studia, opowiada bowiem historię początków kariery słynnego później detektywa o wielkich zdolnościach dedukcji, sprzed czasów jego znajomości z Johnem Watsonem.

Wspomniałam także o dwóch propozycjach detektywistycznych – noir, do których zaliczamy NoseBound, mroczne noir o równie mrocznym detektywie w świecie typowym dla kryminałów lat 40-tych oraz retro przygodówkę noir, równie w klimacie kryminalnym o tytule Backbone, kolejną w portfolio Raw Fury. 

Gatunek przygodowy zahacza także o propozycje, które trudno zakwalifikować, a które charakteryzują się zarówno ciekawym klimatem, jak i niezależnością. Znajdziemy w nich otwarty świat i narracyjny styl opowiadania historii. Do tej kategorii można zaliczyć Sable, przygodówkę, która właśnie w tym roku ma mieć steamową premierę oraz rodzimą produkcję bazującą na mitologii słowiańskiej, The End of the Sun, w której wędrujemy po świecie znanym z podań i legend Słowian, Nawii. 

To rzecz jasna tylko niewielki skrawek, niewielka część propozycji przygodowych na ten rok, w którym znajdziemy jeszcze wiele innych tytułów, na które bardzo czekamy, a które z wiadomych przyczyn nie miały miejsca. Będą wyczekiwane kontynuacje, jak choćby The Wolf Among Us 2, będzie Syberia: The World Before, która z założenia ma wrócić do korzeni gatunku i być klasyką w każdym calu,  o czym wspominałam nieco w moich wrażeniach po przejściu wersji demonstracyjnej czy mroczne rodzime Tormentum II.

Będą też ciekawe dystopijne, choć klasycznie przygodowe nowości, jak choćby Stray, i urokliwe ręcznie rysowane i pełne zagadek Brassheart. Doczekamy się także kolejny epizodów przygodówek, których produkcja rozłożona jest na lata, jak choćby czwartego rozdziału FoxTail i wielu innych. 

Dajcie znać na co przygodowo czekacie, na co liczycie, i co tkwi na waszej liście gier do zagrania już od dawna. Będziemy was informować o kolejnych zapowiedziach i premierach. A tymczasem życzymy udanego Nowego Przygodowego Roku! 


Komentarze (0):
Reklama
Reklama