Nowa aktualizacja mikrokodu Intel chroni przed awariami procesorów Raptor Lake

lubiegrac newsy hardware Nowa aktualizacja mikrokodu Intel chroni przed awariami procesorów Raptor Lake
Nowa aktualizacja mikrokodu Intel chroni przed awariami procesorów Raptor Lake



redakcja | 26 września 2024, 18:00

Intel wypuszcza kolejną aktualizację mikrokodu dla procesorów 13. i 14. generacji Raptor Lake, aby zabezpieczyć je przed trwałym uszkodzeniem i potencjalnymi awariami. Wersja mikrokodu 0x12B ma na celu zmniejszenie zapotrzebowania procesora na napięcie w trakcie pracy w stanie bezczynności lub przy lekkim obciążeniu. Wysokie napięcie w takich przypadkach może prowadzić do przedwczesnego zużycia układu.

“Mikrokod 0x12B przeciwdziała zwiększonym wymaganiom napięciowym procesora w czasie bezczynności oraz lekkiego obciążenia” — podaje Intel.

Nowa aktualizacja została skierowana do producentów płyt głównych i może zająć kilka tygodni, zanim BIOS z poprawkami zostanie udostępniony użytkownikom. Nie oznacza to jednak, że warto czekać z instalacją — wcześniejsze aktualizacje BIOS już zawierały dwa inne poprawki mikrokodu Intela, a także nowe ustawienia zasilania, które mogą pomóc zredukować ryzyko uszkodzeń.

Przeczytaj także:

 

Co zrobić, jeśli procesor już ulega awariom?

Jeśli Twój procesor Raptor Lake już napotyka problemy, zaktualizowanie BIOS-u może nie przynieść oczekiwanych rezultatów. W takim przypadku Intel zaleca skontaktowanie się z producentem lub bezpośrednie zgłoszenie problemu w ramach przedłużonej gwarancji, która obejmuje usterki spowodowane nadmiernym napięciem.

Intel nadal nie ujawnia, ile dokładnie procesorów Raptor Lake mogło zostać dotkniętych tym problemem, ani które partie układów były narażone na wcześniejsze problemy z utlenianiem. Producent zapewnia jednak, że procesory przeznaczone do laptopów nie są dotknięte tymi samymi problemami, co modele desktopowe.

Potencjalne konsekwencje dla użytkowników

Nadmierne zapotrzebowanie na napięcie przez procesor może prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak:

  • Trwałe uszkodzenie procesora, które nie może zostać naprawione żadną aktualizacją.
  • Niższa żywotność układu, co może objawiać się niestabilnością pracy lub nagłymi restartami systemu.
  • Potrzeba wymiany całej jednostki, co wiąże się z dodatkowymi kosztami, jeśli nie jest ona objęta gwarancją.

Użytkownicy, których procesory są już niestabilne, powinni jak najszybciej zgłosić usterki w ramach gwarancji. Jeśli napotkasz problemy z uzyskaniem pomocy od producenta płyty głównej lub systemu, skontaktuj się bezpośrednio z Intel Customer Support.

Śledź nas na google news - Obserwuj to, co ważne w świecie gier!

Tagi: intel,
Komentarze [0]:
Copyright © lubiegrac.pl.

Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu
Lubiegrac.pl

reklama

redakcja

regulamin

rss

SocialMedia

Partners