PEGI - Czym jest? Co oznacza? - Szczegóły oznaczeń w grach!

lubiegrac publicystyka PEGI - Czym jest? Co oznacza? - Szczegóły oznaczeń w grach!
PEGI - Czym jest? Co oznacza? - Szczegóły oznaczeń w grach!Tamer Adas | 27 marca 2020, 21:35

System PEGI to zestaw oznaczeń informujących klienta dotyczące zawartości gry, którą chce zakupić. Co oznaczają symbole? O czym informują? Jak je rozumieć?
 
Branża gier tak jak wiele innych, posiada taką specyfikę, że nie sposób jednoznacznie określić treści danego projektu oraz jego specyfiki. W związku z czym klienci potrzebują odpowiednich oznaczeń. Szczególnie istotne są one dla rodziców, którzy chcieliby zakupić odpowiedni tytuł dla swojego dziecka. Jest to zadanie dość trudne, jeżeli nie dysponuje się przynajmniej minimalną wiedzą dotyczącą zachodzących dzień po dniu premier.
 
W związku z tym postanowiono przygotować specjalny system mogący informować ludzi o tym co dana gra zawiera i czego się klient może spodziewać po produkcie. Na świecie obowiązuje kilka tego typu inicjatyw, jednakże w Europie mamy do czynienia właśnie z PEGI.

Czym jest PEGI?

PEGI (ang. Pan-European Game Information) to funkcjonujący na terenie całej Europy system oceny gier, stworzony w 2003 roku, aby udzielać rodzicom pomocy w podejmowaniu świadomych decyzji o zakupie gier komputerowych. Do niedawna kojarzony był on głównie z wersjami pudełkowymi, jednakże w ostatnich latach oznaczenia widoczne są także w cyfrowych platformach dystrybucyjnych.
 
Podczas oceny analizuje się zarówno zawartość treści jak i jej przełożenie się na potencjalnie neutralny ich wpływ na gracza w danym wieku. W związku z tym należy na uwadze mieć, że jest to pod pewnymi względami wybór subiekty i nie można go do końca przełożyć na inny tytuł. Wskazania dotyczą poszczególnych gier i porównywanie ich ze sobą nie jest w żaden sposób równomierne.

Czym jest rating?

Pochodzący z języka angielskiego "rating" dostępny jest w ramach wewnętrznej skali, realizowanej poprzez określenie ogólnych kategorii wiekowych - „3”, „7”, „12”, „16” i „18”. Pamiętajmy o tym, że oznaczenia dotyczą treści, a nie poziomu trudności czy preferowanych umiejętności, w związku z czym o ile mechanicznie podopieczny byłby w stanie poradzić sobie z danym tytułem, o tyle jako fabuła czy zawartość może i zapewne będzie budzić pewne wątpliwości u niektórych rodziców czy opiekunów.

PEGI 3

Oznaczenie to należy do najniższych, a co za tym idzie praktycznie dla każdego tytuł ten będzie atrakcyjny, choć nie zmienia to faktu, że należy zawsze uważnie trzymać rękę na pulsie. Pojawiające się postaci nie powinny powodować nadmiernego utożsamiania ich z rzeczywistością z perspektywy dziecka. Te są w całości wytworem fantazji, a cała fabułą pozbawiona ma być elementów straszących dziecko. Ponadto zapewniony jest brak wulgaryzmów.

PEGI 7

Gry skierowane są do nieco starszego gracza, który będzie się mógł spodziewać w tym tytule lekkich zmian względem PEGI 3. Otóż oznaczenie "7" cechować będzie obecność scen oraz dźwięków, mogących być przerażającymi dla najmłodszej grupy graczy.

PEGI 12

"12" umiejscowiona jest dokładnie pośrodku ze względu na bardziej realistyczną prezentację przemocy, skierowaną ku postacią fantastycznym lub nierealistycznym. Zakres ten dotyczy także rozpoznawalnych typów zwierząt Ponadto rodzice powinni zdawać sobie sprawę także z tego, że pojawiać się możemy dostrzegalną i dosłowną nagość. Akceptowalne są także wulgaryzmy, lecz mają mieć one "łagodny" charakter, jednakże nie mogą się ode odwoływać do seksualności.

PEGI 16

"Wchodzimy" na poważniejszy segment, gdzie dostępna jest przemoc oraz seksualność zgodna z rzeczywistością, podobnie do większej ilości "cięższych" wulgaryzmów. W grach z takim oznaczeniem nie brakuje prezentacji spożywania tytoniu lub narkotyków, a przestępstwa nie są niczym nowym.

PEGI 18

Najwyższy poziom oznaczeń jasno nam symbolizuje, że w danej grze obecna jest brutalna przemoc, niekiedy bardzo przerysowana. Może ona występować także w specyficznym rodzaju czy formie. Niestety jest to wyjątkowo ciężki do zdefiniowania element, ponieważ w największym stopniu bazuje on na subiektywnej ocenie. Nie brakuje również wydarzeń, które mogą budzić u gracza spory poziom odrazy. 

Oznaczenia zawartości gry

Na opakowaniu gry możemy znaleźć także dedykowane symboliczne oznaczenia zawartości gry, dzięki czemu wiemy świadomiej z jakiego powodu dany tytuł otrzymał takie, a nie inne oznaczenie wiekowe. Dostępne są już także symbole, które jednoznacznie dają nam znać o danych funkcjach. 

Wulgarny język

Nazwa sama w sobie sygnalizuje nam, ze w grze obecne są wulgaryzmy, jednakże nie mamy tutaj do czynienia z informacją o stopniu wulgaryzmu.

Dyskryminacja

Rozgrywka przedstawia sceny, w których dochodzi do dyskryminacji lub motywy zachęcające do tego typu postawy.

Narkotyki

W danej grze obecne są odwołania i nawiązania do narkotyków lub przynajmniej przedstawiane jest spożywanie tego typu substancji.

Strach

Symbol pająka potwierdza, że gra może być przerażająca dla najmłodszych graczy.

Hazard

W grze dostępne są elementy hazardowe promujące je lub uczące jego podstawowych mechanik.

Seks

Rozgrywka przedstawia sceny nagości, zachowania seksualne bądź nawiązania do tego typu wątków.

Przemoc

Produkcja zawiera elementy przemocy, jednakże tak samo jak w przypadku wulgaryzmów nie ma tutaj stopniowania.

Online

W niektórych grach, obecnie w dużej mierze sieciowych znaleźć możemy PEGI Online, czyli symbol oznaczający, że dostępne są treści internetowe oraz rozgrywka właśnie w sieci.

Zakupy w grze (ang. In-game Purchases)

To najnowsze oznaczenie, które wprowadziło PEGI, aby zagwarantować klientom świadomość, że w ramach gry (w jej "środku") spodziewać się możemy elementów, które można zakupić. Mowa jest tutaj o cyfrowej zawartości do odblokowania, niekiedy jest ona także możliwa do odblokowania.
 
 
 
Chciałbym w związku z tym artykułem, zaprosić Państwa (rodziców oraz opiekunów) do prowadzonego przeze mnie obecnie badania, poświęconego wpływowi technologii na dzieci.

Śledź nas na google news - Obserwuj to, co ważne w świecie gier!

Tagi: pegi, System, seks, online,
Komentarze [0]:
Copyright © lubiegrac.pl.

Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu
Lubiegrac.pl

reklama

redakcja

regulamin

rss

SocialMedia

Partners