Agata Dudek | 24 maja 2024, 18:00
Po swoim debiucie, zarówno na platformę Steam, jak i na urządzenia mobilna jest kolejna gra praskiego studia, stawiającego wcześniej na przygodówki o tematyce historycznej. Tym razem w grze Playing Kafka, przygodówce w pełni darmowej, twórcy postawili na twórczość znanego pisarza, Franza Kafki. Gra jest już dostępna do ogrania, a twórcy, wraz z jej premierą przygotowali nowy jej zwiastun.
Playing Kafka to bezpłatna przygodówka opracowana we współpracy z ekspertami Kafki stanowi adaptację Zamku, Procesu i Listu do ojca, oferując przygodową rozgrywkę "wskaż i kliknij", stworzona i wydana przez czeskie studio Charles Games. Gra jest w pełni darmowa, bez dodatkowych mikroopłat, i już można ją sprawdzać, zanurzając się w surrealistyczną, wręcz absurdalną rzeczywistość, znaną z kart powieści pisarza.
Zapoznaj się także z: Gliniarz z Beverly Hills: Axel F, Netflix pokazuje zwiastun kolejnego filmu ze znanej komediowej serii akcji
Playing Kafka to gra stworzona, by uczcić setną rocznicę śmierci pisarza, przedstawiająca absurdalne światy Kafki na miarę XXI wieku. Gra w Kafkę pełna jest nieprzeniknionych intryg, podstępnych zwrotów akcji i rozmów, które wkrótce zaczynają wymykać się spod kontroli. Gra, o której już mieliśmy okazję wspominać na łamach naszego serwisu, to klasyczna przygodówka point-and-click, w pełni udźwiękowiona. Niestety nie jest dostępna w języku polskim.
Opowieść pozwala nam wcielić się w mężczyznę, który choć nie zrobił nic złego, pewnego ranka został aresztowany. Poznamy także mężczyznę, który przyjechał do pracy, ale tam nie poznaje swoich asystentów, a wychowanie sprawia, że pojawia się poczucie winy. Czujemy się wyobcowani, i mamy nie rozwiązanego rodzinne problemy.
Przeczytaj również:
Nie chcieliśmy tylko zilustrować Kafki, ale także wyobrazić sobie na nowo jego twórczość za pomocą języka gier wideo, który dobrze pasuje do tematyki książek Kafki. Schematy, fabuły, poczucie uwięzienia pomiędzy nieprzejrzystymi zasadami, staraliśmy się to uchwycić nie tylko w formie audiowizualnej, ale także poprzez mechanikę gry – wyjaśnia programistka Lucie Tvarohová. W grze Kafki nie chodzi o realizm. Chcieliśmy stworzyć swego rodzaju wewnętrzny pejzaż, marzycielski świat, w którym uchwycony zostanie absurd, jaki przenika dzieła Kafki – dodaje Tvarohová.
Gra podzielona jest na trzy rozdziały, każdy będący adaptacją jednego z dzieł Kafki: Proces, List do Ojca i Zamek. Podążając za tradycją przygodówek typu „wskaż i kliknij”, wprowadza do niej zwrot akcji dzięki rozgrywce typu „przeciągnij i upuść”. Dzięki temu bohaterowie przypominają lalki, podobnie jak bohaterowie powieści Kafki, czują się jak pod naporem biurokratycznych struktur i nieprzeniknionych schematów – wyjaśnia dyrektor Charles Games Lukáš Kolek. Granie w Kafkę jest przeznaczone zarówno dla graczy, jak i osób niebędących graczami, jest sposobem na przybliżenie twórczości Kafki nowemu pokoleniu i zaktualizowanie jej na miarę XXI wieku – dodaje Kolek.
Gra dostępna na komputery osobiste i urządzenia mobilne od 21 maja 2024 roku.
Śledź nas na google news - Obserwuj to, co ważne w świecie gier!
źródło: Informacja prasowa
Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu