Agata Dudek | 24 lutego 2024, 08:00
Seria Pogromcy duchów rozpoczęła się od dwóch kultowych już filmów z lat 80-tych, które po wielu latach powróciły na duże ekrany. Niebawem czeka nas czwarta odsłona filmowej opowieści. Dlatego też postanowiliśmy przyjrzeć się wszystkim produkcjom z tego komediowego cyklu grozy, nieco bardziej dokładnie. Co o niej wiemy?
Pogromcy duchów, filmy znane także jako Ghostbusters, z kultowym już muzycznym kawałkiem, znanym chyba wszystkim, mają swoje ważne miejsce w popkulturze, szczególnie dwie części pierwsze. Ponieważ seria nie zatrzymała się na filmach z lat 80-tych ubiegłego wieku, a rozwijana jest dalej, należy się jej pewne podsumowanie i rozwinięcie, do którego serdecznie zapraszamy.
Zapoznaj się także z: Killer Klowns From Outer Space: The Game ukaże się 4 czerwca
Pogromcy duchów to filmowa seria, która stała się hitem lat 80, 90-tych ubiegłego wieku. Po latach produkcje wpisały się na dobre w kultowy dorobek kina, i stały się ważnym elementem świata X muzy, a jednocześnie bardzo ciekawą mieszaniną gatunkową.
Są to bowiem, na ten moment cztery filmy, które zaliczają do gatunku komediowych horrorów jak choćby Renfield, który w nieco inny sposób pokazuje sługę Drakuli, Piękna i rzeźnik, w której twórcy bawią się slasherem, łagodząc go humorem czy polski zombie film Apokawixa.
Wszystkie ona straszą, a straszność łagodzą poczuciem humoru i komicznymi, często absurdalnymi scenami. Żadna z tych produkcji nie ma jeszcze tego, co posiada seria Pogromcy duchów, czyli elementów kina science-fiction, fantazji i pomysłowości, która przyciąga do kin rzesze fanów łowców duchów.
A historia zaczyna się w roku 1984, wraz z pojawieniem się na ekranie filmu Pogromcy duchów, czyli pierwszej odsłony serii. Poznaliśmy w niej Venkmana, Stantza i Spenglera, którzy pewnego dnia postanawiają założyć firmę, której zadaniem jest zwalczanie i łapaniem duchów. Ich stale rozwijający się biznes nie podoba się jednak urzędnikowi organizacji środowiskowej, Peckowi, który zamyka ich biznes, a ich samym wtrąca do aresztu. Nie kończy się to się jednak najlepiej dla miasta, w którym zaczyna panować starożytny duch Gozer. Wydostając się z innego wymiaru terroryzuje Nowy Jork zaczynając od mieszkania Dany Barrett. A ponieważ duchy i zmory gnębią miasto, do zwalczenia ich burmistrz znów zatrudnia znanych nam pogromców.
W roku 1989 swoją premierę ma druga odsłona serii Pogromcy duchów II. Ponownie śledzimy w niej losy trójki bohaterów, którzy tym razem muszą stawić czoła trudniejszemu wyzwaniu, także zza światów. Na ich drodze staje mag, który żył kilkaset lat temu, a po wiekach postanowił znów wrócić na Ziemię. Może to zrobić jedynie poprzez wejście w ciało ludzkiego dziecka. Ofiarą ma być synek Dany Barret. Pogromcy duchów zostają zmuszeni zapobiec temu wydarzeniu.
Na kolejny rozdział opowieści o łapaczy duchów przyszło widzom czekać ponad trzydzieści lat. W roku 2021 w kinach pojawiła się trzecia część, zatytułowana Pogromcy duchów Dziedzictwo. Ta przyniosła widzom zupełnie inną historię, i innych głównych bohaterów, ale także postaci nam znajome. Opowieść skupiała się bowiem na samotnej matce dwojga dzieci, która przyjeżdża do domu swojego zmarłego ojca, którego miejscowi, jak i ona uważała za dziwaka, tym bardziej, że od dawna nie ma z nim kontaktu. Wkrótce w domu dziadka, jego wnuczka odkrywa swoje dziedzictwo, maszynę do łapania duchów, sekretny spadek. Przypadkiem uruchamia sprzęt, uwalniając zamknięte w nim duchy.
Przeczytaj także: Planeta Małp - seria nie tylko filmów fabularnych. Fabuła, kolejność oraz kontynuacja
Ostatnia do tej pory stworzona, czwarta już część swój debiut będzie mieć 5 kwietnia tego roku. Film o tytule Pogromcy duchów. Imperium lodu jest bezpośrednią kontynuacją wyżej wymienionej części trzeciej. Fabuła skupia się na tych samych postaciach, czyli na Calie, Broobersonie, Phoebe i Trevorze, którzy przy pomocy dawnych pogromców duchów, Petera i Ray'a próbują pokonać złe moce, związane z odkryciem pewnego starożytnego artefakty, który może doprowadzić do nowej epoki lodowcowej.
Pierwsze, kultowe po tych ponad trzydziestu latach filmowe produkcje to kinowe hity, za których kamerą stanął ten sam reżyser. Był to Ivan Reitman, mający na swoim koncie opisywane tu komediowe horror sci-fi, ale także Dzień ojca, Gliniarz w przedszkolu, czy Junior, czyli dość znane komediowe filmy. Dwa pierwsze tytuły z serii, choć mają tego samego reżysera, scenariusz do nich napisały zupełnie różne osoby. Pogromcy duchów z roku 84 to scenariusze dzieło Ricka Moranisa oraz Harolda Ramisa, zaś Pogromcy duchów II napisali Dan Aykroyd, czyli jeden z odtwórców głównej roli i Harold Ramis.
Dwie kultowe opowieści to popis aktorski trzech aktorów, najczęściej widzianych w komediach, czyli wspomnianego już Dana Aykroyda, Billa Murray'a i Ernie'ego Hudsona. W obsadzie tych filmów pojawiły się także inne znane filmowe gwiazdy, jak: Sigourney Weaver, która wcieliła się w rolę Dana'y Barrett, Rick Moranis jako Louis Tully, Peter MacNicol jako dr Janosz Poha i inni.
Dwa kolejne filmy, które dzieli przestrzeń czasowa obejmująca ponad trzydzieści lat to, jak już wspominaliśmy zupełnie nowi główni bohaterowie. W Pogromcy duchów: Dziedzictwo na ekranach pojawiła się nowa rodzina - Callie, grana przez Carrie Con, jej syn Trevor, w którego wcielił się Finn Wolfhard oraz córka Phoebe, którą zagrała Mckenna Grace. Poznaliśmy także późniejszych towarzyszy ich walki z duchami, w postaci Groobersona, w którego wcielił się Paul Rudd czy Lucky, którą zagrała Celeste O'Connor. W tym filmie na ekrany, do swych ról, a przynajmniej do namiastki powrotu do swych ról wrócili Bill Murray i Dan Aykroyd.
Za kamerą trzeciej części filmowej sagi stanął Jason Reitman, który ma na swoim koncie film Tully, Uwiązani czy Długi, wrześniowy weekend. Scenariusz do filmu to dzieło wspomnianego już Jasona Reitmana oraz Gila Kenana.
W nowej odsłonie opowieści, w filmie Pogromcy duchów. Imperium lodu do swych ról powrócą ci sami bohaterowie, grani przez tych samych aktorów. Pojawią się także nowe postaci. Wśród nich mężczyzna, którego zagrał Kumail Nanjiani.
Reżyserem tej części, czyli czwartej odsłony jest Gil Kenan, który znany jest głównie z produkcji grozy. Ma na swoim koncie takie horrory jak: Poltergeist, Krzyk, Straszny dom. Wyreżyserował także produkcje świąteczną dla Netfliksa Chłopiec zwany Gwiazdką. Jest on także wraz z Jasonem Reitmanem autorem scenariusza do filmu.
Jak zwykle ocena filmów to rzecz bardzo osobista i bardzo względna. Miłośnicy klasyki i niepowtarzalnych komedii z lat 80-tych oczywiście będą zachwycać się pierwszymi filmami z opisywanej tu przeze mnie serii. Sama jest fankom nie tylko humoru, ale i ciekawej fabuły i równie intrygujących postaci. Pierwsza z opisywanych tu produkcji ma w opiniach, zarówno recenzentów, jak i samym, że tak powiem, zwykłych "oglądaczy", wysokie noty.
Nie są to jednak produkcje, które z racji mniejszych możliwości technicznych tych czasów, mogą zachwycać efektami specjalnymi. Mają jednak swój niepowtarzalny klimat. Ja spoglądam na nie z sentymentem i zawsze, jeśli pojawi się taka okazja, choćby w TV, staram się do nich wracać.
Przeczytaj też: Laleczka Chucky - seria horrorów o demonicznej lalce pragnącej zabijać. Opis serii, kolejność i więcej...
Zupełnie inny klimat ma część trzecia, i z pewnością w podobnym stylu, choć trudno to jeszcze oceniać, utrzymana będzie czwarta odsłona serii. Te historia klimatu lat 80-tych rzecz jasna nie mają, ale są znacznie bogatsze w efekty wizualne, możemy w nich liczyć na szybszą akcję, a i zbierają, a przynajmniej trzecia część zbiera, raczej dobre, niż złe oceny.
Jak już wspominaliśmy serial Pogromcy duchów miała swój początek w latach 80-tych, ubiegłego wieku. Na kolejne odsłony, w których pojawiły się znane już z pierwszych filmów postaci, i znani aktorzy, czekaliśmy jednak wiele lat, bo ponad trzydzieści.
Oto kolejność wszystkich filmów i daty ich premier:
Śledź nas na google news - Obserwuj to, co ważne w świecie gier!
Komentarze [0]:Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu