Tamer Adas | 2 maja 2022, 01:30
Zapraszamy do naszej najnowszej recenzji monitora AOC U28G2XU/BK, efektownej konstrukcji, mogącej się okazać cenną propozycją na teraz oraz na najbliższą przyszłość. Co oferuje ten model 4K IPS z odświeżaniem 144 Hz i 1 ms czasu reakcji z HDR-em 400?
W naszym “warsztacie” znalazła się kolejna efektowna propozycja od AGON by AOC w postaci świetnie radzącego sobie monitora AOC U28G2XU/BK. Nowa, ciekawa propozycja dla graczy może okazać się bardzo dobrą na wiele lat, oferując atrakcyjny obecnie standard zalet. Nie jest to jednak pozbawiona braków czy wad, które mogą się okazać dla Was istotniejsze podczas wyboru monitora, spełniającego Wasze oczekiwania. Już teraz mogę Was jednak zapewnić, że miło było spędzić czas właśnie z tym sprzętem…
Urządzenie trafiło do mnie w stylizowanym kartonie, od razu charakteryzującym się nową generację monitorów AOC. Wąski karton zawierał bardzo sprytnie ukryte i zabezpieczone urządzenie, zapewniające nam jeszcze wyższy poziom bezpieczeństwa. Całość wyciągała się sprawnie i bez problemu możemy urządzenie w ten sposób ponownie spakować oraz zabrać na przykład na trening e-sportowy w miejscu zgrupowania czy podczas przeprowadzki.
Samo urządzenie już od pierwszych chwil budzi szacunek swoim rozmiarem, zachowując jednocześnie sporą wytrzymałość, wynikającą z zastosowania wysokiej jakości materiałów. W ten sposób możemy delektować się efektowną i wąską konstrukcją o szerokich 28 calach wykończoną wąską ramką. Płaska konstrukcja doczekała się delikatnego wybrzuszenia na tyle, gdzie możemy podłączyć wąską, ale ładnie “naciętą” podstawą dwuczęściową podstawą. Ta na spodzie posiada ładnu czerwony okręg, który nieźle przebija dość głęboka czerń, rzucając się w oczy nawet w mroku. Wąskie kształty zakończone w ostry sposób prezentują się naprawdę godnie. Bez dwóch zdań wielu graczy to doceni, szczególnie z uwagi na wąskie, ale mocno osadzone nóżki (dwie dłuższe z frontu i dwie krótsza z tyłu). To umożliwia lepsze zagospodarowanie przestrzeni na biurku, nie obawiając się o problemy z osadzeniem całego naszego zestawu.
Zasadnicza część wyświetlacza może się pochwalić niemalże pełnym wypełnieniem frontu, uzupełnionego o małą ramkę na spodzie z logiem producenta oraz efektownym czerwonym paskiem. Również i tu nie brakuje trójkątnych elementów, takich jak ścięcie u dołu czy lampka stanu, estetycznie przebijająca się ze swoim białym światłem. Tył jest mocno standardowy, ale wyróżnia się w nim mieszczące się na górze, na środku logo. Producent zapewnił dość sporą przestrzeń na dole na złącza, choć moim zdaniem więcej można było zadziałać w kwestii DisplayPortów, gdyż dociśnięcie tam ząbków bywa niezwykle niewygodne. Przy wyciąganiu możemy sobie szybciej wyrwać sporo włosów z głowy.
Jedną z największych wad tego modelu są przyciski umieszczone w obudowie od dołu. Nie dość, że obok świecącego trójkąta nie możemy wywnioskować co i gdzie się mieści u spodu, to w dodatku wciśnięcie ich jest niewygodne. Przyciski są płaskie, co samo w sobie problemem nie jest, ale krótki klik powoduje, że nie zawsze odnotowane są nasze żądania. A to już męczy. Zresztą nie będę kłamał, całkowicie nie miałem ochoty z nich korzystać, jak tylko mogłem to sobie odpuścić, to tak właśnie uczyniłem.
Od pierwszych chwil obraz oferowany przez AOC U28G2XU/BK wpadł mi w oczy, wyraziste kolory dobrze się prezentowały, a niezły kontrast umożliwiał wygodne przeglądanie sieci czy pracę na dokumentach. Tu spory zakres jasności spisał się bardzo dobrze, nie męcząc oczu nawet po zmroku. Z pewnością zakres 16,7 milionów kolorów i odcieni zdecydowanie nie jest i nie będzie standardem dla osób zajmujących się nawet amatorsko obróbką plików graficznych oraz materiałów filmowych.
O niewygodnych przyciskach oraz gnieździe już wspomniałem, ale nieco podobnie jest z interfejsem, który ze względu na małą precyzję niewygodnie się go wykorzystuje. Nasze wrażenia z obcowania z pakietem funkcji jest ograniczone właśnie z tego też względu, a AOC tradycyjnie zaoferowały cały pakiet parametrów do dostosowania sobie. O niebo lepiej spisywały się techniczne aspekty konstrukcji. To za ich sprawą sprawnie funkcjonowała modyfikacja położenia, wysokości oraz obrotu.
Windows po swojej stronie miał ewidentne problemy z opanowaniem HDR-u w przypadku dwóch ekranów. Z jego względu interfejs był maksymalnie pozbawiony różnic w kolorach, prezentując się niemalże szarawo. O wiele lepiej radziły sobie z tym aspektem gry…
Obserwowanie wielu znanych gier w rozdzielczości 4K z odświeżaniem 144 Hz oraz czasem reakcji na poziomie 1 ms zapewnia polepszenie się doznań w wielu propozycjach. W ten sposób nie tylko hiciory pokroju Cyberpunka 2077, ale także i małe propozycje takie jak Rogue Legacy 2 mogą się pochwalić atrakcyjniejszą prezencją. Matryca IPS została w wielu aspektach przeciągnięta w kwestii kolorystycznej, oferując naprawdę dobra doznania. Po ujrzeniu 10-bitów ciężko się schodzi niżej, niemniej w tego typu kroku U28G2XU/BK może stanowić miłe, lekkie zejście nieco niżej. W przypadku wykorzystania HDR-u 400 możemy jeszcze nieco zyskać, choć nie wszystkie produkcje skutecznie radziły sobie z wykrywaniem kompatybilności. Gdy jednak to uzyskamy zarówno gry jak i filmy oraz seriale prezentują się jeszcze lepiej.
Zawarte w urządzeniu dwa głośniki 3 W oferowały niezłą czystość, choć niestety zabrakło zadowalających doznań większej głębi oraz szczegółowości. Personalizacja w tej kwestii jest ograniczona, w przeciwieństwie do przygotowanych trybów dla kilku gatunków gier oraz szeregu funkcji do zmiany i dostosowania pod własne potrzeby.
Nie wszyscy jednak docenią dostępny pakiet, wielbiciele szalenia na serwerach Counter Strike’a Global Offensive czy League of Legends będą narzekać na jedynie 144 Hz odświeżania, co jednak docenią osoby poszukujących dobrego rezultatu podczas spokojnego przemierzania cyfrowych światów doskonale nam znanych z rywalizacji w zmieniających się Apex Legends oraz Fortnite.
Fani gier niezależnych bez dwóch zdań będą zachwyceni tym, jak każda z perełek potrafi imponująco się prezentować w super stabilnych 144 klatkach na sekundę we wspomnianym 4K. W wymagających zręczności projektach takich jak chociażby Uragun, przez cały czas otrzymujemy dokładny ogląd, gdzie nasze pociski zmierzają i w którą stronę powinniśmy uciec przed wrogimi działaniami. Tak samo sytuacja prezentowała się, chociażby w przypadku LEGO Bricktales, pełnego małych efektów cząsteczkowych oraz modyfikacji obrazu. Równie przyjemnie wypadało w takich parametrach Tactical Troops Anthracite Shift.
Jednoosobowe hity takie jak Far Cry 6 czy Elden Ring zyskują w HDR-ze, choć są przy nim problemy związane ze screenami czy nieprzyjemnymi przełączeniami. Dynamika oraz precyzyjne odwzorowanie wizji twórców oferuje nam sporo satysfakcji, radząc sobie z licznymi scenami oraz wydarzeniami, działającymi się w danej chwili na ekranie.
Jeżeli zastanawiacie się nad zakupem nowego monitora, przygotowanego już na rozgrywkę w rozdzielczości 4K ze wsparciem odświeżania 144 Hz, nie tylko dla konsoli, ale także i komputera. To AOC U28G2XU/BK zdecydowanie należy do grona propozycji, które powinniście rozważyć. 3000 złotych to jednak spory wydatek, który uzasadniony będzie szczególnie dla graczy, oczekujących rozsądnie zbalansowanej konstrukcji pod komputer i konsolę. Fani zwykłego przejścia poziom wyżej nie zawiodą się, ale e-sportowych wybiorą pewnie modele z lepszą płynnością i niższym czasem reakcji. Wielbiciele doskonałych kolorów również zdecydują się odpuścić tę propozycję, poszukując czegoś porównywalnego, z zachowaniem wsparcia dla 10-bitowej palety kolorystycznej.
Jeżeli poszukujecie zbalansowanej konstrukcji, oferującej świetne doznania na kilku poziomach, bez dwóch zdań będziecie usatysfakcjonowani z całego obcowania z AOC U28G2XU/BK. Efektowna konstrukcja ze swoją płaską matrycą może przypaść wielu osobom do gustu. Jeżeli nie chcecie żadnych wygięć, szukacie atrakcyjności i atrakcyjnego funkcjonowania przez długi czas to może to być Wasz przyszły faworyt.
Śledź nas na google news - Obserwuj to, co ważne w świecie gier!
Komentarze [0]:Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu