dodano: 2020-12-03 02:35:01

Jak przyspieszyć laptopa lub komputery? Te rady mogą okazać się dla Was przydatne podczas tego niebanalnego procesu!

Autor: AnoX
Jak przyspieszyć laptopa lub komputery? Te rady mogą okazać się dla Was przydatne podczas tego niebanalnego procesu!
32°
0

W takich, a nie innych warunkach korzystanie z komputera czy laptopa stało się jeszcze istotniejsze. Jak przyspieszyć ich działanie?
 
Nigdy w historii nie zostaliśmy zmuszeni do takiego uzależnienia naszego życia codziennego od laptopa lub komputera, w wyniku czego spędzamy znaczące ilości czasu przy tych urządzeniach. Spoglądając na podzespoły trzeba sobie jasno powiedzieć, że są to drogie urządzenia, których ulepszanie wiąże się ze sporymi wydatkami. Takie jest jednak życie i kwestia technologii najwyższych, w związku z czym warto się zastanowić czy możemy coś począć, aby wycisnąć jeszcze trochę z naszych dostępnych propozycji.
 
Zapoznaj się także zChcielibyście sprawdzić EVERSPACE 2? Twórcy udostępniają wcześniej grę z pewnym, mocnym ale...

Wyczyszczenie urządzenia i układu chłodzenia...

Tak, tak, wszyscy wiedzą, że należy to uczynić, jednakże praktyka jest dla nas wszystkich trudna. W związku z czym nie zapominajcie o tym banalnym kroku. Czy jednak jest on faktycznie tak prosty? Blokowanie się szczelin wyprowadzających ciepło może spowodować, że sprzęt sztucznie będzie zwiększał swoją temperaturę, przekładającą się także na zmniejszenie się wydajności, zmniejszenie się częstotliwości działania oraz zwiększenie się poziomu hałasu, co może denerwować naszych współdomowników.
 
W przypadku komputera najprościej jest postawić na wyłączenie, odłączenie oraz wyczyszczenie ręczne urządzenia, starając się jak najdokładniej zadbać o to, by kurz nie osadzał się na wentylatorach czy poszczególnych podzespołach, które tak jak radiator walczą z nadmiarem ciepła. Pamiętajmy o tym, aby zapchane układy odblokować, a nie dopchać mocniej! 
 
W przypadku laptopów starajmy się uniknąć zbyt drastycznych działań w chwili gdy obowiązuje gwarancja, natomiast po tym okresie warto się poważnie zastanowić czy mamy umiejętności do zadbania o wnętrze. Być może czasem rozwiązaniem będzie przejrzenie najbliższych końcówek układów chłodzenia, by nieco wyciągnąć zbędny kurz.
 
Przeczytaj także poradnik: Jak wykorzystać stary sprzęt? Oto trzy oryginalne pomysły!

Wymiana pasty termoprzewodzącej

Być może najmniejszy element całego układu chłodzenia może stanowić najbardziej "gorące" zagadnienie, o które warto zawsze zawalczyć choć i bez nadmiernego nacisku. Dobrą pastę można niekiedy kupić w cenie wynoszącej około 30 złotych, przy czym także i w tym wypadku musimy odpowiednio znać mechanizm naszego chłodzenia. Skuteczne i bezpieczne wyjęcie, wraz z oczyszczeniem może się przełożyć na uzyskanie dodatkowych mocy obliczeniowych i niższych temperatur.
 
Komputer czy laptop musimy wyłączyć, odłączyć, najlepiej oczywiście, zabezpieczyć, delikatnie odłączyć chłodzenie oraz pozbyć się, najlepiej alkoholem izopropylowym oraz nałożeniem niewielkiej ilości świeżej pasty, która będzie nam służyć przez około dwa lata. Teoretycznie prosta czynność w praktyce nie jest taka łatwa do zrealizowania, o czym miałem kilka chwil temu okazję się przekonać (a tak łatwo się to chłodzenie wkładało.... :P

Dysk twardy SSD robi różnicę, zatem wymień go za HDD!

Nie tylko nowe konsole PlayStation 5Xbox Series S oraz Xbox Series X, ale także komputery oraz laptopy mogą podczas wielu codziennych aktywności zyskać na wydajności dzięki wymianie klasycznego dysku talerzowego na dysk SSD, który szczególnie w modelach PCI-e, stawiają na niespotykany wzrost wydajności. Niemniej nawet modele SATA, takie jak Plextor M8V Plus oferują wyniki na poziomie 540/510 Mb/s, co jest również bardzo dużym postępem względem HDD-ków (maksymalnie do 150 Mb/s).
 
Wykonanie tego typu kroku wymaga pewnych umiejętności, a także poważnego brania pod uwagę także kwestii systemu operacyjnego, w związku z czym jeżeli nie wiemy jak to wykonać, warto zakupić dobry model oraz przekazać całe urządzenia w ręce specjalistów, którzy zajmą się tym procesem za nas. Spora ilość nowych laptopów dysponuje możliwością zamontowania dodatkowego dysku, a miejsce na niego będzie oznaczone poprzez dedykowane ramki lub przestrzenie odpowiednio ukazane. Za niewielką cenę będzie można liczyć na spory skok wydajności w kwestii codziennych aktywności, niemniej pamiętajmy, że nie przekłada się to na liczby klatek na sekundę!
 
Zapoznaj się również z poradnikiem: Jak wyłączyć Klawisze trwałe w Windows 10?

Usuń niepotrzebne aplikacje czy oprogramowanie!

To kolejna potocznie prosta to zrealizowania aktywność, która może się okazać zaskakująco skuteczna oraz satysfakcjonująca, dzięki której będziemy mogli liczyć na jeszcze lepsze wyniki oraz optymalizację posiadanych mocy obliczeniowych. Warto dokładnie przejrzeć co myśmy nazbierali cyfrowo na swoim laptopie czy komputerze, być może przekonamy się o tym, że w zasadzie sporo przestrzeni oraz zasobów mocy obliczeniowych mamy tak naprawdę do dyspozycji. Coś tam zawsze w tle funkcjonuje, odbierając nam cenną płynność i szybkość. Pomocą może się dla nas okazać program PC Decrapifier, z którym łatwiej nam będzie zrobić porządek z komputerem oraz jego zawartością.
 
 
Gracze również powinni skierować swoją uwagę ku metodom zwiększenia wydajności w grach.
 

źródło: Informacja prasowa

Tagi: ,
Komentarze (0):
Reklama
Reklama