PlayStation 5 (PS5) - Kiedy, za ile, cena, wydajność, co z PSVR 2, interfejs, wymagania sprzętowe, gry, rozmiar konsoli?

lubiegrac publicystyka PlayStation 5 (PS5) - Kiedy, za ile, cena, wydajność,
PlayStation 5 (PS5) - Kiedy, za ile, cena, wydajność, co z PSVR 2, interfejs, wymagania sprzętowe, gry, rozmiar konsoli?Tamer Adas | 7 lipca 2020, 18:15

PlayStation 5 ma się ukazać przed Świętami Bożego Narodzenia, tymczasem poznaliśmy specyfikację, datę premiery, cenę oraz informacje o PSVR.
 
Postanowiliśmy się bliżej przyjrzeć ogłoszeniom i ogólnym informacjom na temat PlayStation 5. W tym momencie przypominamy, że nie poznaliśmy w pełni oficjalnych informacji, a niektóre wieści związane są jedynie z gestami pokroju "specyficznego uśmiechu". Należy mieć to na uwadze, ponieważ oficjalne ogłoszenie może zapewnić nam pewnego typu różnice. W końcu mało która gra na PlayStation 4 umożliwia nam rozpoczęcie zabawy w trakcie ściągania i instalacji. 
 
W poniższym tekście znajdziecie najważniejsze informacje oraz zagadnienia dotyczące konsoli PlayStation 5 zebrane w jednym miejscu, koncentrując się na pełnym wsparciu urządzenia na poziomie sprzętu oraz dostępnych gier czy aplikacji.
 

PlayStation 5 czy coś innego?

Rozpocząć w sposób naturalny należy od nazwy, która nie została potwierdzona. Na sformułowanie "PlayStation 5" Mark Cerny jedynie się szeroko uśmiechnął. Przez cały czas wykorzystywał sformułowanie "nowa generacja". Konsola ma łączyć w sobie wielką moc, sporą wydajność, nieco zmienioną architekturę, specyfikę działania oraz... jeszcze większą łatwość tworzenia gier właśnie na PS5.
  
[Aktualizacja - marzec 2020] Sony w ostatnich tygodniach nie tylko oficjalnie potwierdziło, że PlayStation 5 to pełnoprawna nazwa konsoli, ale jej bazowa architektura jest kompatybilna z PlayStation 4, dzięki czemu większość gier będziemy mogli ograć także na nowej generacji w lepszych warunkach.
 
[Aktualizacja - czerwiec 2020] Prezentacja The Future of Gaming zapewniła nam okazję do ujrzenia dwóch odmiennych konsol - PlayStation 5 oraz PlayStation 5 Digital Edition. Warto mieć to na uwadze, aby przypadkiem nie zakupić niechcianej wersji najnowszego urządzenia od Sony.
 
 

PlayStation 5 z płytami czy bez napędu?

Sony chce kontynuować dotychczasowe doświadczenia i możliwości, zatem nowa generacja będzie wyposażona w napęd na fizyczne nośniki. Pełna cyfryzacja narazie w ogóle nie znajduje się w planach firmy, choć oczywiście także i w tym kierunku prowadzone będą badania oraz analizy.
 
Podczas The Future of Gaming Sony Interactive Entertainment zdecydowało się zaprezentować dwie wersje - PlayStation 5 (klasycznie z napędem Ultra HD Blu-Ray) oraz PlayStation 5 Digital Edition, który skupia się w pełni na cyfrowych doświadczenia. Urządzenia różnią się naturalnie wyglądem, a zgodnie ze wskazaniami różnica dotyczyć będzie także ceny.
 
2020-06-11_23h12_10
PS5_zestaw_1_
 
 

Rozmiar PlayStation 5 i PlayStation 5 Digital Edition

Decyzja o opracowaniu dwóch wersji konsol spowodowała, że obecnie mamy do czynienia z dwoma wersjami urządzenia, które także pod względem rozmiary się różnią, choć podczas użytkowania za bardzo tego nie odczujemy, poza wyjątkowymi sytuacjami.

Rozmiar PlayStation 5

Bazowa konsola PlayStation 5 jest dostępna w oficjalnym rozmiarze wersji podstawowej wynoszącej ok. 390 mm x 104 mm x 260 mm (szerokość x wysokość x głębokość),przy tych parametrach konsola waży aż 4,5 kg. Do tego pakietu należy dodać także dedykowaną podstawkę

Rozmiar PlayStation 5 Digital Edition

Wersja cyfrowa konsoli PS5 zapewnia nam nieco mniejszy rozmiar, który także lekko się zmieni z powodu pojawienia się podstawki. Digital Edition mierzy ok. 390 mm x 92 mm x 260 mm (szerokość x wysokość x głębokość) z wagą wynoszącą jedynie 3,9 kilograma.

Interfejs w PlayStation 5

Podczas The Future of Gaming, firma prezentację wyglądu konsoli rozpoczęła nietypowo, gdyż od zaprezentowania graczom ekranu startowego oraz animacji z nimi związanymi. Poza względami wizualnymi widać chęć rozwinięcia pomysłów wykorzystanych przy okazji PlayStation 4
 
 
Samo Sony zdecydowało się 15 października 2020 roku oficjalnie zaprezentował cały interfejs użytkownika, który stanowi wyraźną, mocną ewolucję, obejmującą możliwość dobrej ekspansji dysku SSD oraz rozszerzenia dotychczasowych doświadczeń i wprowadzenia nowych pomysłów na doświadczanie gier oraz podchodzenia do poszczególnych sesji.
 
 

Dysk twardy w PlayStation 5 będzie większy i szybszy. Większy udział i wpływ chmury?

Mark Cerny szczególnie w kwestii dysku powiedział sporo naprawdę interesujących rzeczy, otóż po po rozmowach z deweloperami firma uzyskała wiele informacji o problemach z dyskiem twardym, który miał za słabą wydajność. Efektem widocznym dla graczy były długie czasy wczytywania oraz problemy z doczytywaniem tekstur wysokiej jakości. Najnowsza maszynka będzie wyposażona już w dysk SSD, którego wydajność będzie znacząco większe niż obecny HDD. Podczas rozmowy zaprezentowano wyniki wewnętrznych testów, które najlepiej oddają wybitny postęp. Marvel's Spider-Man na PlayStation 4 Pro wyczytuje się obecnie 15 sekund, natomiast następca w formie devkitu osiąga ten sam efekt w 0,8 sekundy
 
PlayStation 5 ma być nawet 18-razy szybszy i zaoferować całkowicie nową jakość w oparciu o "surowe pasmo wyższe niż jakikolwiek dysk SSD dostępny dla komputerów osobistych".
 
[Komentarz] To właśnie w 2019 roku Sony zdecydowało się zapewnić posiadaczom abonamentu PlayStation Plus większą porcję przestrzeni na cyfrowym dysku, która powiększyła się do 100 GB. Być może PS5 doczeka się jeszcze większego wsparcia na start lub w ramach tejże usługi. Postawienie ewentualne na standard PCIe 4.0 mogłoby być nie tylko pokazem siły, ale także gestem głoszącym "konsole znów mogą wyznaczać standardy". Bez wątpienia będzie to konieczne w przyszłości, która cały czas dostarcza nam większej ilości danych do przeliczenia i wczytania lub zapisania.  
 
[Aktualizacja - czerwiec 2020] Niedawno Sony ogłosiło, że PlayStation 5 ostatecznie doczeka się jeszcze szybszego dysku SSD w wyniku czego powyższe rezultaty są jeszcze lepsze!

Unboxing PlayStation 5

Jeżeli macie ochotę na PS5, ale wpierw chcielibyście zobaczyć co prezentuje się w pudełku, to zapraszamy Was do poniższego materiału wideo ukazującego zawartość zestawu. Warto w tym miejscu także zauważyć, że w przypadku tradycyjnego PlayStation 5 otrzymamy biały karton, natomiast wersja bez napędu - PlayStation 5 Digital Edition, otrzymała kontrastowy, czarny karton.
 
 
PS5_DIGITAL_EDITION_LAUNCH_RNDR_UK_FL_02 _wynik
 
PS5_LAUNCH_RNDR_UK_FL_02 _wynik
 

Sony myśli o przyszłości, czyli PS5 obsłuży także 8K!

Sony bardzo dobrze, by nie powiedzieć, że znakomicie radzi sobie na rynku telewizorów, zatem chyba nikogo nie może dziwić fakt, że również "PS Piątka" będzie wspierać te rozdzielczość. Nie była ona jednak prezentowana Wired, ponieważ pokaz odbywał się na 4K.
 
[Komentarz] Myślenie o przyszłości w przypadku tak dużej firmy nie może dziwić, ale bez wątpienia zgranie obu działów może spowodować, że telewizory 8K od 2019 lub 2020 roku mogą liczyć na prezentacje także z gier działających w tych rozdziałkach. 
 
PS5_Media_Remote_2_

PlayStation 5 z technologią ray-tracing!

Współpraca z AMD i ich najnowszymi rozwiązaniami na zmienić fundamenty, otwierając przed nami nowe możliwości. Jedną z nich będzie właśnie śledzenie promieni znane jako ray tracing. Będzie to wykonalne, dzięki umieszczeniu wśród podzespołów procesor AMD Ryzen z ośmioma rdzeniami Zen 2 (7nm proces technologiczny) oraz kartę Radeon Navi posiadającą "niestandardowy wariant".
 
[Komentarz] Szczególnie to ostatnie sformułowanie przykuło moją uwagę, ponieważ może być ono jednak potwierdzenie tego, że Sony i AMD ściśle współpracują tworząc całkowicie nowe formaty. Oczywiście mogą to być jednie zapowiedzi, także warto w tym roku śledzić ogłoszenia także Nvidii, która mieć także swojego AS-a w rękawie.
 
[AKTUALIZACJA 19.3.20] PlayStation ogłosiło, że zdecydowało się wokół śledzenia promieni zbudować podzespoły odpowiedzialne głównie za oświetlenie, odbicia, cienie oraz kolorystykę, w związku z czym wspomniana technologia ta nie tylko się pojawi, ale będzie integralnym elementem PS5.
 
[Aktualizacja - lipiec 2020] Infrastruktura oraz architektura oparte zostały wokół tego rozwiązania, które ma być zwyczajnie standardem, do którego z czasem podążą wszystkie propozycje oraz komputery osobiste, gdzie wciąż ilość posiadanych kart wspierających tę technologię jest zbyt mało.
 

Dźwięk w PS5 będzie rewolucją!

PlayStation 5 ma w przeciwieństwie do PlayStation 4 wnieść sporo nowego i dobrego do szeroko rozumianego udźwiękowienia. Nowy sprzęt ma wykorzystać nieźle wydajność także na tę kwestię, dzięki czemu efekty mamy słyszeć nawet z tyłu, góry czy z boku bez żadnego dodatkowego urządzenia. Jedynie telewizyjne głośniki i konsola będą oferować te doznania.
 
[Komentarz] Takiego ruchu nie można było się ot tak spodziewać, ponieważ dotychczas niewiele się zmieniło w kwestii dźwięku. Sony starało się uzyskać coś z użyciem głośniczka w DualShocku 4, jednakże rozwiązanie to w ogóle nie było wykorzystywane przez deweloperów. Także zrobiono coś ciekawego, z czego nie korzystano. Wielka szkoda, ponieważ wiele gier mogłoby zrobić z tego użytek.... W każdym bądź razie zapowiedź jest odważna także ze względu na to, że jakość ma wynikać z konsoli, a nie z dodatkowych przedmiotów. Pytanie czy soundbary będą mogły jeszcze lepiej wspierać te efekty.  
 
[AKTUALIZACJA 19.3.20] Z racji zastosowania świeżej, wciąż nie do końca opanowanej technologii, Sony zdecydowało się dostarczyć graczom 5 specjalnie opracowanych profili, dzięki którym będziemy mogli dopasować sobie propozycję oferującą nam najszerszy zakres docierającego dźwięku. Model ten oparto o 360 stopni, włączając w to także wydarzenia "nad i pod" naszą głową.
 
[Aktualizacja - lipiec 2020] Wykorzystanie silnika Tempest ma zagwarantować graczom nie tylko wyższą jakość oraz precyzję, ale także zoptymalizuje proces wprowadzania dźwięku 3D, wobec czego Sony udało się zachować dodatkowe moce obliczeniowe, dzięki czemu różnica wydajności względem Xboxa X będzie wyraźnie mniejsza.
 
PS5_s_uchawki_Pulse3D_1_

Specyfikacja sprzętowa PlayStation 5

Podczas specjalnej prezentacji opublikowane w okolicach pierwotnej daty przesuniętej konferencji GDC 2020, dzięki której... no może tak nie do końca. Powiedzieć sobie jasno, że najbardziej interesujące informacje pojawił się w sieci na stronach specjalistycznych. Niemniej wcześniejsze pogłoski okazało się prawdą i PlayStation 5 pod względem bazowej mocy jest słabsze od Xbox Series X, jednakże zastosowane rozwiązania systemowe mogą pozwolić twórcom gier na uzyskanie podobnego poziomu działania i stabilności ich gier.
 
Specyfikacja PlayStation 5:
 
 • Procesor - Ośmiordzeniowy procesor Zen 2 z taktowaniem 3.5GHz (zmieniającym się aktywnie)
 • Karta graficzna - 10.28 TFLOPs, 36 CUs at 2.23GHz (zmieniającym się aktywnie)
 • GPU Architektura - Niestandardowy RDNA 2
 • Pamięć - 16GB GDDR6/256-bit (szerokość pasma pamięci - 448GB/s)
 • Dysk - Niestandardowy 825GB SSD (autorski)
 • IO Przepustowość - 5.5GB/s (Raw), Typical 8-9GB/s (Compressed)
 • Możliwość rozbudowy - NVMe SSD Slot
 • Wejście na zewnętrzne dyski  - USB HDD Support    
 • Napęd -  4K UHD Blu-ray
 • Zasilanie - 350 W (Digital Edition - 340)
 • Połączenia:
  • Ethernet (10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T)
  • IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax
  • Bluetooth® 5.1
 

Jak otworzyć PlayStation 5? - Pokaz konsoli od środka

7 października 2020 roku Sony zdecydowało się opublikować niezwykle ciekawy materiał wideo, w trakcie którego Yasuhiro Ootori zaprezentował światu konsolę w bezpośrednim kontakcie, jednocześnie dokonując pełnego otwarcia oraz rozłożenia konsoli dosłownie na czynniki pierwsze. W trackie siedmiu minut ujrzeć możemy jak zaawansowane jest to urządzenie oraz jak wiele części składa się na ostateczną, potężną konsolę PlayStation 5.
 

Mark Cerny i jego "pamiętne" wystąpienie o architekturze PlayStation 5.

W tym miejscu znajdziecie materiał wideo poświęcony prezentacji wykładu mającego się rozegrać na odwołanej konferencji GDC 2020, która niestety została źle zareklamowana i spowodowała, że wielu graczy mocno się wynudziło i zraziło do dotychczasowych działań marki. 
 
Podczas tego wydarzenia doczekaliśmy się informacji dotyczących najważniejszych zagadnień technicznych, rozwiązań optymalizacyjnych, architektury nowego urządzenia oraz rozwiązań mających zapewnić graczom lepsze doznania połączone z łatwością ich implementacji w grach.
 
 
 

PlayStation 5 wykorzysta także PlayStation VR

Cerny potwierdził, że firma poświęca sporo czasu na wirtualną rzeczywistość i widzi dla niej przyszłość, jednakże najnowsza konsola pomimo to będzie wspierać obecne PlayStation VR wraz z dodatkami.
 
[Komentarz] To dobry krok, który może zapewnić trochę przewagi. Pytanie brzmi czy możemy w tym wypadku spodziewać się także nowej wersji. W końcu obecna rozdzielczość wobec wspomnianych 4K i 8K to zdecydowanie za mało. 
 
[Aktualizacja - lipiec 2020] Firma chce rozwijać gogle nowej generacji, eksperymentując ze śledzeniem ruchu poszczególnych palców, co ma być jednym z najważniejszych zagadnień dotyczących wrażeń oferowanych przez nową generację wirtualnej rzeczywistości.
 
PS5_HDCamera_1_

Wsteczna Kompatybilność? Tak, PS5 wesprze gry z PS4!

Oficjalnie potwierdzono, że najnowsza konsola będzie posiadać wspólne architektoniczne elementy z "Czwórką", dzięki którym będziemy mogli odpalić gry z PS4 także na następcy. Jedną z propozycji dostępnych na obu platformach może być Death Standing, co zostało "potwierdzone" charakterystycznym uśmiechem.
 
[Komentarz] W tej dziedzinie narosło wiele wątpliwości oraz pogłosek, lecz jak się okazuje połączenie ogłoszono jedynie z PlayStation 4. Pytanie brzmi czy poczyniono kroki mocniej w przeszłość czy jednak odstąpiono od tej kwestii. Wielu graczy i tak nie korzysta z tej funkcjonalności. 
 
[AKTUALIZACJA 22.3.20] Podczas niedawnego wykładu, który miał się odbyć na przesuniętym GDC 2020, dowiedzieliśmy się że dotychczas przetestowano 100 gier, jednakże system ma współpracować z przeszło 4000 tytułów na PlayStation 4. Niestety wskazania dotyczące PlayStation 3, PlayStation 2 oraz PlayStation nie były jasne i w dalszym ciągu, konieczne jest oczekiwanie przez nas na szczegóły dotyczące poprzednich konsol Sony. Więcej informacji o Wstecznej Kompatybilności w PlayStation 5 znajdziecie w tym, osobnym wpisie.
 
Sony oficjalnie potwierdziło, że Wsteczna Kompatybilność w PlayStation 5 nie poradzi sobie z grami na PSX, PS2, PS3, natomiast będzie obsługiwać aż 99% gier z PS4.
 
 

Jakie gry będą dostępne na PlayStation 5? 

W chwili obecnej (końcówka kwietnia 2020 roku) PlayStation nie zdecydowało się na zapowiedź czy prezentację zbyt wielu gier, które będzie można ograć właśnie na nowym urządzeniu. Niemniej na naszych łamach możecie znaleźć już listę gier na PS5, w której zawarliśmy oficjalnie potwierdzone produkcję dostępne na początku żywota "Piątki". 
dualsense_2

DualSense to kontroler do PlayStation 5!

DualShock 4 okazał się ostatnim kontrolerem z tej serii, ponieważ zastąpił go oficjalnie DualSense, czyli zupełnie inny kontroler, stawiający na rewolucyjny projekt wizualny oraz nowe rozwiązania i nową generację chociażby triggerów czy wibracji,wprowadzając haptyczną technologię oraz adaptacyjne triggery mającymi aktywnie reagować na wydarzenia w poszczególnych grach.
 
Wszystkie informacje o DualSense znajdziecie w naszym dedykowanym wpisie.
 
 
PS5_adowarka_1_

Czy PS5 posiada wsparcie dla ultraszerokich monitorów?

Niestety do tej pory nikt z japońskiej korporacji nie ogłosił czy kolejna generacja konsol będzie wspierać pełnoprawnie ultraszerokie monitory czy telewizory. W chwili obecnej musimy wyczekiwać na doprecyzowanie czy na oficjalne ogłoszenie. Po dziś dzień niestety takowe nie miało miejsca.

Data premiery PlayStation 5?

PlayStation 5 zaliczy w Polsce premierę 19 listopada 2020 roku odbywając premierę na całym świecie. Sony zapowiedziało, że może mieć problemy z dostępnością, przez co pierwszy debiut odbędzie się w wybranych państwach już 12 listopada.

Cena PlayStation 5

Mark Cerny ogłosił, że nie może ujawnić nawet zakresu cenowego najnowszego urządzenia, jednakże zarzeka się, że będzie to atrakcyjna kwota "dla graczy w świetle jej zaawansowanego zestawu funkcji". W skrócie nie wiemy nic, ale być może będzie to podobny poziom.
 
16 września 2020 roku dowiedzieliśmy się, że Cena PlayStation 5 wyniesie 499 dolarów 2299 złotych, natomiast PlayStation 5 Digital Edition to 399 dolarów, czyli 1849 złotych.
 
PS5 prices_wynik 
 
PS5_digital_edition_3_

PlayStation 5 na targach CES 2020

Sony i ich dział PlayStation pojawiły się na tagach CES 2020, gdzie otrzymaliśmy konkretne informacje dotyczące elementów i technologii, które z pewnością pojawią się w urządzeniu. PS5 udostępni nam wysokiej klasy dźwięk 3D Audio, będący cyfrowo generowany, dzięki czemu bez względu na nasze urządzenie możemy liczyć na wyraźny postęp. Zastosowany dysk SSD ma być super szybki i to właśnie on będzie odgrywał istotną rolę także w kwestii marketingu. Zapomnieć nie możemy także o odtwarzaczy płyt Ultra HD Blu-Ray sprawiających, że będziemy mogli delektować się grami zamkniętymi na pojedynczych dyskach bez konieczności dociągania plików z internetu.
 
W tym miejscu znajdziecie informacje o Xbox Series X, bezpośrednim konkurencji PlayStation 5.
 
 

Śledź nas na google news - Obserwuj to, co ważne w świecie gier!

1234567891011121314
Komentarze [1]:
avatar TOM3K
dodano: 2020-07-08 15:51:11

JA nigdy nie bede wspieral monopolisty to tak jak z procesorami i Intel dla mnie jest przegranym. Juz tak mam ze lubie sprawiedliwosc.

Inne newsy

Polecane teksty

Copyright © lubiegrac.pl.

Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu
Lubiegrac.pl

reklama

redakcja

regulamin

rss

SocialMedia

Partners