dodano: 2021-01-09 21:00:01

Seria Hitman - Marka, która zbudowała IO Interactive. Czym jest World of Assassination? Kolejność gier, historia, poboczne odsłony?

Autor: AnoX
Seria Hitman - Marka, która zbudowała IO Interactive. Czym jest World of Assassination? Kolejność gier, historia, poboczne odsłony?
18°
1

Seria Hitman to kluczowy produkt studia IO Interactive. Kolejność gier, dodatki, tytuły poboczne, bohaterowie, miejsca, filary i podstawy cyklu.

IO Interactive zdecydowanie zasłynęło z serii Hitman, której główny bohater, słynny Agent 47 zapisał się w pamięci wszystkich graczy. Co prawda nie jest to żadna specjalnie charakterystyczna postać, jednakże jego przygody były na tyle wyraziste, że zapadły w pamięci zdecydowanej większości graczy. Kiedy wszystko się rozpoczęło?

Wszystko rozpoczęło się w 2000 roku

Pierwsza odsłona zadebiutowała ekskluzywnie na komputerach osobistych, gdzie w 2000 roku mogliśmy się zapoznać z tytułowym Agentem 47, który był wtedy postacią zupełnie nieznaną, a jego łysina oraz kod kreskowy wzbudziły spore zainteresowanie. Sama gra utrzymała niezły poziom, wobec czego był to naprawdę udany debiut.

Silent Assassin wyznaczył kierunek?

Pełnoprawna, druga część wprowadziła praktycznie utrwalenie się formuły, pomysłu na rozrywkę oraz elementów charakterystycznych, które ostatecznie będą rozwijane oraz dopracowywane. Silent Assassin do grona najlepszych gier pretendował, mniej więcej na tym poziomie się utrzymał oraz wykonał ważny krok dla serii. 

Klasyczna Krwawa Forsa

Czwarta gra z serii Hitman, nosząca podtytuł Krwawa Forsa stała się absolutnym klasykiem, przez długi czas uznawana była za najlepszą, najbardziej rozbudowaną oraz najefektowniejszą propozycję z serii. IO Interactive swego czasu weszło na swoje wyżyny, oferując doskonałą jakość jak na swój czas.

Zadziwiające Rozgrzeszenie...

Po sześciu latach od Krwawej Forsy deweloperzy zdecydowali się wypuścić drastycznie odmienną odsłonę cyklu. Hitman Rozgrzeszenie to tytuł stawiający na praktycznie stale rozmawiającego Agenta 47, posiadającego co prawda swój charakter, a to dopiero szczyt wielkich zmian, które powiązały się z tę grą. To była jakościowa przygoda, jednakże gracze oczekiwali czegoś zupełnie innego.

World of Assassination, czyli początek czegoś nowego...

Sporym zaskoczeniem była zapowiedź w 2016 roku gry Hitman, która była otwarciem nowej trylogii znanej jako World of Assassination (nie mylić z Assassin's Creed!), stawiająca początkowo na odcinki, z czasem po prostu wiążąc się z koncepcją gry-usługi.

Zakończenie trylogii za rogiem...

Już dosłownie na dniach ukaże się Hitman 3, czyli najnowsza odsłona cyklu, która jako pierwsza zagości na konsolach nowej generacji - PlayStation 5, Xbox Series X oraz Xbox Series S.

Seria Hitman - Lista gier, daty wydania, platformy docelowe

 • Hitman: Codename 47 - 2000 [PC]
 • Hitman 2: Silent Assassin - 2002 [PC, Xbox, GC, X360, PS2]
 • Hitman: Kontrakty - 2004 [PC, Xbox, PS2]
 • Hitman: Krwawa forsa - 2006 [PC, Xbox, X360, PS2]
 • Hitman: Rozgrzeszenie - 2012 [PC, X360, PS3]
 • Hitman: HD Trilogy - 2013 [X360, PS3]
 • Hitman GO - 2014 [And, iOS, PC, XB1, PS4, PS Vita]
 • Hitman: Sniper - 2015 [And, iOS, PC, XB1, PS4, PS Vita]
 • Hitman - 2016 [PC, XB1, PS4]
 • Hitman 2 - 2018 [PC, XB1, PS4]
 • Hitman 3 - 2021 [PC, PS5, PS5, XB1, XSX, XSS]

Kolekcje Hitman - pakiety gier

Co czeka cykl Hitman po Hitman 3?

Studio już teraz zapowiedziało, że po trzeciej odsłonie rebootu zamierza zrobić sobie dłuższą serię od produkcji kolejnych tytułów z Agentem 47 w roli głównej. Ekipa deweloperska ma w planach zająć się zupełnie nowymi IP, wśród których obecnie wiemy o Project 007, czyli grze poświęconej w pełni Jamesowi Bondowi.

IO chce także zająć się kolejnymi, nieznanymi obecnie projektami, które mają dostarczyć fanom wiele świeżych wrażeń oraz doznań, jednocześnie umożliwiając ekipie rozwinięcie się i pokazanie z nieco innej strony.


Komentarze (1):
avatar PanDamian
dodano: 2021-01-10 13:01:04

Krwawa Forsa była super xD. Najlepsza część do czasu premiery HITMAN (2016).

Reklama
Reklama