Seria Runaway, klasycznych przygodówek od Pendulo Studios - opis, gry z serii, mechanika, najlepsza z cyklu

lubiegrac publicystyka Seria Runaway, klasycznych przygodówek od Pendulo Studios
Seria Runaway, klasycznych przygodówek od Pendulo Studios - opis, gry z serii, mechanika, najlepsza z cyklu



Agata Dudek | 12 marca 2021, 18:15

Seria klasycznych przygodówek Pendulo Studios o wspólnym tytule Runaway - opis, gry z serii, mechanika, najlepsza z cyklu. Przyglądamy się serii bliżej!

Wracamy do przybliżania Wam serii przygodowych. Dziś kolejna znana i bardzo ceniona seria Runway, stworzona przez hiszpańskie Pendulo Studios, mające na swoim koncie kilka świetnych gier przygodowych. Pewnie kiedyś do kich wrócimy!

Seria Runaway – przyjrzyjmy się całej przygodowej odsłonie

Chyba nie ma fana przygodówek, który nie znałby gier z przygodowego cyklu Runaway. Po serii Syberia, Broken Sword, Black Mirror czy The Secret Files to jedna z najbardziej popularnych przygodowych odsłon. W jej skład wchodzą trzy tytuły klasyczne i jedna gra będąca spin-offem pierwszej, łącząca przygodowe elementy z hidden – object.

Czytaj również: Syberia: The World Before - Prologue - wrażenia z wersji demonstracyjnej czwartej odsłony cyklu. Międzyczasowa, klasyczna i zupełnie inna

A wszystko rozpoczęło się w roku 2001 czyli dwadzieścia lat temu, kiedy światło dzienne ujrzała klasyczna przygodówka w stylu „wskaż i kliknij” o tytule Runaway: A Road Adventure. Tytuł zachwycał nie tylko przepiękną, ręcznie rysowaną grafiką, w iście animacyjnym stylu, ale także narracyjną formą prowadzenia fabuły, wciągającą fabułą i charyzmatycznymi postaciami. Fani przygodówek od razu pokochali uroczą, acz mającą tajemnicę Ginę i zakochanego w niej absolwenta wydziału fizyki, Briana. 

Pięć lat gracze musieli czekać na kolejną odsłonę przygód sympatycznej pary. W roku 2006 światło dzienne ujrzała kolejna odsłona przygodowego cyklu stworzonego przez Hiszpanów. Jej tytuł brzmiał Runaway: The Dream of the Turtle w naszym kraju znane jako: Runaway 2: Sen Żółwia. Przygodówka choć w ogólnym zarysie przypominała jej poprzedniczkę, to mimo wszystko zmierzała bardziej w stronę interaktywnej animacji. Gra przesiąknięta była licznymi cut-scenkami w stylu znanych kreskówek w kinowym stylu. Zbierała zarówno dobre, jak i mnie pozytywne oceny, na co przekładało się głównie dziwne, urwane jej zakończenie. 

Twórcy jednak nie poprzestali na części drugiej i oto trzy lata później, w roku 2009 doczekaliśmy się trzeciej części serii. Ta nosiła tytuł Runaway: A Twist of Fate, w naszym kraju - Runaway: Przewrotny los . Pod względem wykonania produkcja była po raz kolejny klasyczną przygodówką, ponownie bohaterami była znajoma nam para i ponownie graficznie przypominała bardziej jej drugą odsłonę, niż pierwowzór. Choć fabuła zdawała się mniej pogmatwany i mniej przeciągana, jak to było w części drugiej, trzecia była zdecydowanie krótsza, jakby twórcy nie mieli pomysłu budowanie fabuły. Nie mniej jednak wciąż stanowiła klasykę, była kontynuacją, co cieszyło niejednego miłośnika przygodówek.

Runawaj przewrotny los 

Trochę bez większego rozgłosu, w dziesiątą rocznicę wydanie  Runaway: A Road Adventure, Pundulo Studios wraz BulkyPix wydali spin-off wspomnianej gry o tytule Hidden Runaway. Nie była to już klasyczna przygodówka w stylu point and click, a przygodówka hidden – object, w której gracze powracając do przygód z pierwszej odsłony serii, wspominając wyprawę Giny i Briana, zmagali się z zagadkami, mini grami i poszukiwali ukrytych przedmiotów. Gra stworzona dalej w graficznym rysunkowym stylu, jaki fani serii znali, przeszła bez większego echa i jest bardziej smaczkiem i dodatkiem do całości, niż popularnie ogrywanym tytułem.

Seria Runaway – przyjrzyjmy się fabule 

Skoro przybliżyliśmy Wam ogólny zarys serii, pora zatem przyjrzeć się grom nieco bliżej, szczególnie ze strony fabularnej, w której dzieje się naprawdę sporo.

Czytaj również: PRIM, wrażenia z wczesnej wersji demonstracyjnej ciekawej przygodówki. W Krainie Umarłych życie nastolatki, także bywa trudne

Zaczynamy oczywiście od Runaway: A Road Adventure, która to przyniosła początek opowieści, którą w narracyjnej formie snuł Brian, absolwent wydziału fizyki, przypadkiem wplątujący się w niezłą kabałę, której istotą była przepiękna kobieta o imieniu Gina, zamieszana w dziwne konszachty z mafią, która pragnie ją dorwać. Uciekając wraz z nią, młody mężczyzna zauroczony jej kobiecym wdziękiem, wpada w wir wydarzeń, które jego i Ginę wiodą prze spory kawałek świata. Po drodze spotykają bardzo barwne postaci i mierzą się w wieloma wyzwaniami. 

Runway 2: Sen żółwia to dalsze przygody Giny i Briana, z tą różnicą, że dzieję się nieco później, para jest już razem, a Brian jakby zmężniał i stał się bardziej pewny siebie. Historia zaczyna się gdy oboje lecą wycieczkowym samolotem a wskutek nagłych wydarzeń, Giny zostaje wypchnięta z samolotu. Brian ląduje zaś w dżungli, próbując zlokalizować gdzie znajduje się jego ukochana. W międzyczasie mierzy się z wieloma wyzwaniami, także logicznymi. Pomocni są także bohaterowie części poprzedniej, których spotka na swej drodze.

Trzecia odsłona serii, nosząca tytuł Runaway: Przewrotny Los to zakończenie opowieści, finalna kontynuacja przygód Briana i Giny, zamykająca wszystkie wątki, jakie rozpoczęły a nie dokończyły dwie poprzednie gry z serii. Gra stworzona tak, by gracze nie znający poprzedniczek, nie poczuli się w niej zagubieni, stawiająca na fabułę, w której Brian stracił pamięć, a my musimy mu, poprzez poznawanie kolejnych wątków i rozwiązywanie zadań, spróbować ją przywrócić. Zadanie nie będzie wcale takie łatwe, bowiem Brian tkwi w zakładzie psychiatrycznym, jest posądzony o morderstwo, a na dodatek sam początek gry sugeruje, że nie żyje. 

Hidden Runaway to zaś gra nie będąca pełnoprawną kontynuacją przygodowego cyklu, a jednie, jak już wspominaliśmy spin-offem, powstałym w dziesiątą rocznicę wydania  Runaway: A Road Adventure. Tym razem w przygodowej grze typu hidden-object wracamy do Giny i Briana, którzy nie są już parą, ba...nawet się nienawidzą. Pewnego dnia zgłasza się do nich hollywoodzki producent filmowy, oferujący im nakręcenie filmu o ich przygodach. Oboje muszą się zatem ponownie spotkać i każdy z osobna, jako narrator, opowiedzieć swoją historię. 

Seria Runaway – mechaniki, grafika, czyli „z czym to się je”

Trochę już wspomnieliśmy na temat grafiki gry, więc jedynie przypomnę, że wszystkie części serii Runaway to przygodówki wykonane w ręcznie malowanym stylu graficznym. Część pierwsza to malowane postaci i malowane tła, gra w starym klasycznym graficznym stylu. Kolejne odsłony to klasyka od Pendulo Studios, czyli przygodówki z kolorową grafiką, w animacyjnym stylu, przytykane mnóstwem przerywników filmowych, zwanych w świecie gier cut-scenkami. Chyba najwięcej ich znajdziemy w  Runaway 2: Sen żółwia, w której deweloperzy nieco widać eksperymentowali z serią, bawiąc się w twórców kinowych animacji. Ma to swojej plusy i minusy, ale o tym niebawem.

Runaway sen zółwia 

Seria Runaway to oczywiście klasyczne przygodówki, pomijając część ostatnią, wspomniany spin-off, która jest grą z ukrytymi obiektami. Wszystkie pozostałe to obsługa za pomocą myszy, prosty interfejs, klasyczny ekwipunek, mnóstwo rozmów i oczywiście wiele zagadek we wszelakiej formie. W wielu przypadkach to czy fabuła potoczy się dalej do przodu, zależy właśnie od poprawnie przeprowadzonych dialogów. Niestety wersje gier dostępne cyfrowo, nie oferują języka polskiego. Można jednak zdobyć gry w pudełkach i one są już w wersji polskiej. 

Seria Runaway – która najlepsza? (ocena subiektywna)

Cykl przygodówek w stylu klasycznym, jaką jest Runaway to niewątpliwie przygodowe hity, które znają prawie wszyscy, nawet jeśli w nie jeszcze nie grali. Nie mniej jednak większość z Was zapewne przyzna mi rację, że pierwsza odsłona serii, Runaway: A Road Adventure, jest jednocześnie grą z tym wszystkich, najlepszą. I nie chodzi tu o sam jej wygląd, choć jest przepiękna, ale i sposób poprowadzenia opowieści. To, że jest ona nam serwowana po kawałku, to że narratorem jest Brian i to, że gra ma wyraźny podział na rozdziały odsłaniające dalsze puzzle opowieści, nadaje jej cudowności. Do tego świetne postaci, wartka akcja i mnóstwo zagadek. Zdecydowanie, według mnie, oczywiście najlepsza gra z serii. 

Jak zatem wypadają kolejne gry? Różnie z tym bywa. Runaway: Sen żółwia strasznie przeciąga sam jej początek, jest zbyt filmowa, przez co miałam wrażenie, że uczestniczę w filmie interaktywnym, a nie w grze. Zafascynowana jedynką, w dwójkę przez te właśnie elementy, grałam troszkę na siłę.

Czytaj również: Saint Kotar: The Yellow Mask, wrażenie z wersji demonstracyjnej klasycznej przygodówki w klimacie horroru. Kampania trwa!

Lepiej wygląda sprawa przy trzeciej części. Zapewne twórcy wyciągając wnioski z poprzedniej odsłony, która zbierała bardzo mieszane oceny, postanowili nieco w grze naprawić. Wprawdzie nie wrócono do grafiki z Runaway: A Road Adventure, ale gra jest spójna, ma wiele nawiązań do części poprzednich, zamyka wszystkie wątki a sama fabuła wydaje się być sensowniejsza. 

Seria Runaway – podsumowanie

Cóż mogę napisać w podsumowaniu tego artykułu? Pewnie tylko to, że seria Runaway, stworzona przez hiszpańskie Pendulo Studios to kolejny przygodowy klasyk, z którym warto się zmierzyć, szczególnie jeśli uważa się za fana tegoż właśnie gatunku. Szczególnie polecana, szczególnie piękna i intrygująca pierwsza część. Fabularne, pokręcone i bardzo animacyjne części kolejne, także są godne polecenia. Wisienką na torcie, dodatkiem, który sprawdzić rzecz jasne, można, jest natomiast przygoda w stylu ukryte obiekty, czyli Hidden Runaway, której, muszę się przyznać, jak na razie nie udało się ograć. Pozostaje mi polecić serię tychże przygodówek. Jeśli nie graliście, to zagrajcie. Warto! 

Jakie gry wchodząc w skład serii Runaway?

  • Runaway: A Road Adventure - rok 2001 (PC); 2013 (iOS)
  • Runaway: The Dream of the Turtle - Runway 2: Sen żółwia - rok 2006 (PC); 2008 (NDS); 2009 (Wii), 2013 (iOS);
  • Runaway: A Twist of Fate - Runaway: Przewrotny Los - rok 2009 (PC); 2010 (NDS); 2013 (iOS);
  • Hidden Runaway - rok 2012 (iOS); 2013 (PC)

 

Śledź nas na google news - Obserwuj to, co ważne w świecie gier!

Komentarze [0]:

Inne newsy

Polecane teksty

Copyright © lubiegrac.pl.

Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu
Lubiegrac.pl

reklama

redakcja

regulamin

rss

SocialMedia

Partners