dodano: 2020-08-17 00:15:01

TOP 10 najlepszych gier/cyklów gier w klimacie Cyberpunku. W co warto zagrać? Jakie gry są jeszcze przed nami?

Autor: AnoX
TOP 10 najlepszych gier/cyklów gier w klimacie Cyberpunku. W co warto zagrać? Jakie gry są jeszcze przed nami?
48°
0

Zapraszamy do subiektywnego zestawienie top 10 gier/cyklów gier osadzonych w Cyberpunkowych światach. Jakie produkcje w tym klimacie niebawem zadebiutują? 

Top 10 najlepszych gier z klimacie Cyberpunk

1. Deus Ex (cykl)

Nie sposób byłoby wybrać najbardziej cyberpunkową z odsłon tego wyjątkowego cyklu, który świetnie powrócił po latach za sprawą Deus Ex Human Revolution, niemniej kontynuacja nie była już tak dobra, nie wspominając o wyśmienitych odsłona sprzed lat. W związku z czym warto docenić cały cykl, który wiele wniósł do gatunku RPG na przestrzeni wielu, wielu lat. Zdecydowanie zasłużona pozycja!

2. System Shock (1 i 2)

Nim doczekamy się odświeżenia pierwszej odsłony, nie wspominając już nawet o System Shocku 3, warto i tak cofnąć się nieco w czasie, aby ujrzeć oryginalnego System Shocka 1 oraz System Shocka 2, które okazały się fenomenem, tak bardzo kochanym aż po dziś dzień. Przyszłość marki nie zapowiada się spektakularnie, niemniej być może przed nami renesans cyklu.

3. Blade Runner

To jeden z niewielu przykładów, w którym zarówno gra jak i film okazały się świetnymi propozycjami zapadającymi w panięciu wielu, zapisując się złotymi zgłoskami w całej branży. Klasyczna przygodówka niedawno powróciła za sprawą GOG-a wraz z odświeżeniem Blade Runner Remastered oferującym lepsze doznania oraz jakość techniczną.

4. Shadowrun (cykl)

W ostatnich latach cykl powrócił z odległych zakamarków za sprawą świetnego, choć nie idealnego Shadowrun Returns oraz jego dodatku Dragonfall, niemniej nie był to poziom pierwszych części do dziś wspominanych z wielkim uznaniem oraz sentymentem. Nie może to dziwić, świetny klimat oraz rozwiązania do dziś mogą zagwarantować wiele przyjemności z zabawy.

5. Syndicate (seria)

Seria niegdyś była uznawana za jeden z najlepszych przykładów jak kreować tego typu światy, niestety ostatnia gra wydawana przez Electronic Arts okazała się sporym zawodem stojącym na co najwyżej solidnym poziomie. Zmiana koncepcji i przejście do gatunku strzelanek nie przysłużyło się marce na dobre, a jej przyszłość póki co w zasadzie nie istnieje. Być może kiedyś doczekamy się gry stojącej na tak wyśmienitym poziomie jak pamiętne Syndicate Wars....

6. Beneath a Steel Sky

O tej przygodówce pamiętają praktycznie wszyscy którzy w nią zagrali, gdyż była to wielka porcja jakości oraz znakomita fabularna przygoda po dziś dzień wspominana z wielkim sentymentem. Z resztą widać to także po Beyond a Steel Sky, czyli niedawno wydanej kontynuacji!

7. Gemini Rue

Skoro jesteśmy już przy przygodówkach to po prostu trzeba wspomnieć absolutny klasyk w klimacie cyberpunkowym, czyli Gemini Rue. Klasyczna formuła, kilka nowszych pomysłów, pixel-artowa oprawa graficzna oraz emocjonująca opowieść złożyły się w wielki sukces po dziś dzień ceniony wśród wielu graczy.

8. Dex

Segment klasycznych przygodówek w moim top 10 zakończy Dex, wydana dość niedawno przygodówka, która z resztą dzięki QubicGames zagościła na Nintendo Switch. Odważna bohaterka, spora ilość umiejętności, ciekawe wyzwania oraz niezła fabuła zapewniła twórcom zadowalające wyniki oraz świetne opinie.

9. Sairento VR

Nie często tytuły na gogle wirtualną rzeczywistość mogą rywalizować z tymi z tradycyjnych platform i modeli gry, niemniej warto docenić Sairento VR, które okazało się świetną, satysfakcjonującą propozycją właśnie na VR, stanowiąc dla niezależne studia bardzo istotny moment, po którym kolejne tytuły mogą seryjnie okazywać się prawdziwymi hitami.

10. Observer

Na koniec pozostawił sobie polski akcent w postaci rodzimego Observera, który sporo wniósł do gatunku w kwestii przeniesienia tego typu klimatów do Europy. Zazwyczaj opowieści tego typu dzieją się w Stanach Zjednoczonych, jednakże Bloober Team postanowił zadbać o Kraków oraz polską atmosferę, świetnie spajającą się z Cyberpunkiem zamkniętym w horrorową atmosferę, którą ponownie będziemy w końcówce roku wspomnieć sobie za sprawą Observer System Redux.
 
 
alex-knight-Ys-DBJeX0nE-unsplash-1
Photo by Alex Knight on Unsplash

Najlepsze 6. nadchodzących Cyberpunkowych gier

Cyberpunk 2077

Ależ oczywiście, że tę część zestawienia musieli wręcz rozpocząć właśnie od Cyberpunka 2077, który niezmiennie zmierza na rynek, będąc obecnie bezwzględnie najmocniej wyczekiwaną produkcją w tym klimacie, wręcz w ogóle jest to tytuł najmocniej wyczekiwany w najbliższym czasie w całej branży gier. CD Projekt RED wciąż nie pokazał wielu rzeczy, niemniej wszyscy trzymają kciuki za to, aby listopadowa data premiery okazała się tę ostatnią, najważniejszą.

Ghostrunner

Już od momentu zapowiedzi najnowszego projektu One More Level można było oczekiwać, że szykuje nam się kolejny hit, którym może się okazać właśnie Ghostrunner. Cyberninja, gęsta atmosfera, rozgrywka one shot, one kill oraz wiele niespodzianek to podstawa do wyśmienitej oraz niezwykle efektownej zabawy.

Gamedec

Tak, to właśnie polski hattrick w postaci nowego projektu rodzimego Anshar Studios bazującej na uniwersum wykreowanym przez Marcina Przybyłka. Gamedec ukaże nam niezwykły świat przedstawiony, wraz z kilkoma niespodziankami w postaci chociażby zajrzenia do rzeczywistości znanej z Seven The Days Long Gone. To może być niezwykła fabularna historia z autorskim, rozbudowanym systemem dialogowym.

The Ascent

Cyberpunkowa wizja zaprezentowana w The Ascent to coś czego nie widujemy zbyt często, choć oczywiście nie jest to jedyny powód dla którego warto sprawdzić tę propozycję, mocno przypominającą polskiego RUINERA. Niemniej tutaj mamy do czynienia z chyba jeszcze bardziej szalonym światem przedstawionym!@

Stray

Tytuł ten ze swoim niezwykłym kotem oraz rzeczywistością pozbawionych ludzi, zastąpionych przez roboty ich udające to podstawa, mogąca przerodzić się w świetną grę, stanowiącą spory sukces na początku nowej generacji konsol. O Stray może być jeszcze głośno!

The Last Night

Na The Last Night oczekuje wielu, choć spore problemy produkcyjne niestety nie przywiodły póki co dużych nadziei na sukces, tak upragniony przez twórców. Przygodówka w pixelartowym stylu z elementami realistycznej oprawy zapowiadała się na materiałach znakomicie. Co jednak z niej wyjdzie najpewniej zbyt szybko się nie dowiemy...
 
Jeżeli jeszcze jest Wam mało cyberpunkowego klimatu, to zapraszamy Was do zapoznania się z naszą recenzją Liberated oraz z Cyberpunk. Odrodzenie, najnowszą książką Andrzeja Ziemiańskiego.

źródło: fot. Francois Hoang on Unsplash (Zdjęcie główne - Szanghaj)

Komentarze (0):
Reklama
Reklama