Recenzja XPG Lancer Blade DDR5 RGB 2 x 16GB 6000MT/s - Bardzo dobrej pamięci do nowego PC-ta?

lubiegrac recenzje sprzetu Recenzja XPG Lancer Blade DDR5 RGB 2 x 16GB 6000MT/s - Bardzo dobrej pamięci do nowego PC-ta?
Recenzja XPG Lancer Blade DDR5 RGB 2 x 16GB 6000MT/s - Bardzo dobrej pamięci do nowego PC-ta?Tamer Adas | 15 grudnia 2023, 20:35

W ostatnich miesiącach 2023 roku mieliśmy okazję zapoznać się i zrecenzować pamięć RAM XPG Lancer Blade DDR5 RGB 16GBx2 6000MT/s. Zupełnie nowa generacja urządzeń dostarcza poprawki tego, co było w oczach niektórych użytkowników wadą poprzedniczek. Jeszcze bardziej elegancka oraz kolorowa obudowa radiatora dostarcza najważniejsze, czyli sprawniejsze radzenie sobie z odprowadzaniem ciepła. W ten sposób zapewniono lepszą stabilność przy najwyższych taktowaniach. Szereg zabiegów sprawił, że nowe modele radzą sobie skuteczniej.

Konspekt recenzji XPG Lancer Blade DDR5 RGB 2x16 GB

Pierwsze wrażenia z obcowania z pamięcią

W przypadku tego modelu producent zdecydował się na dość klasyczne, skromne opakowanie, z pomocą którego doskonale widzimy jak faktycznie prezentuje się XPG Lancer Blade DDR5 RGB 16GBx2 6000MT/s. To ważne szczególnie wobec tego, że producent słusznie chwali się kompaktowością tych pamięci. To rzeczywiście spora zaleta tego modelu, gdyż wobec coraz bardziej napakowanych podzespołów, tego typu rozmiar i możliwości od razu zdobywają uznanie.

XPG_Lancer_Blade_DDR5_RGB_16GBx2_6000MTs_1_ 

Design XPG Lancer Blade DDR5 RGB 16GBx2 6000MT/s

XPG Lancer Blade DDR5 RGB 16GBx2 6000MT/s pod względem designerskim bez podświetlenia już prezentują się bardzo dobrze. Z jednej strony radiator ma dość klasyczną, kwadratową konstrukcję, którą uzupełniono o delikatne detale. To za ich sprawą całość nabiera growego charakteru, jednocześnie nie tracąc na swojej elegancji. To miks, który może nie każdemu będzie odpowiadać, ale poprzez lekkie nacięcia przełamuje schemat, nadaje lekkiej dynamiki i efektownych odbić na połyskującej obudowie. Na szczęście nie jest to wciąż źle wspominane piano black, które rysowało się od samego patrzenia. Projektanci oparli swoją pracę o połysk, lecz ten uzyskiwany jest lekkim szczotkowaniem, dzięki czemu całość prezentuje się niezwykle godnie.

Inżynierzy przygotowali swoją konstrukcję w sposób ewidentnie przemyślany. Lekkie krawędzie, zaoblenia krawędzi oraz nagięcia tworzą spójną całość. Pojawiające się na boku logo marki XPG oraz dopisek DDR5 w kolorze srebrnym nieźle się uzupełniają. W ten sposób powstała baza, doskonale wykorzystująca niski profil. To wszechstronne piękno z pewnością wpadnie Wam w oko, zachwycając świetnym zamysłem i wykonaniem.

Znajdująca się na grzbiecie przestrzeń z podświetleniem prezentuje się w moich oczach zaskakująco dobrze. Osobiście raczej nie zaglądam do wnętrza obudowy, więc wizualnych fajerwerków nie potrzebuję, ale… ten model może pochwalić się ciekawym designem. W zasadzie wszystko opiera się o minimalizm (tak wbrew pozorom). Na szczycie osadzono jasny pasek diod, które po podłączeniu błyskawicznie rozbłyskują feerią barw. System RGB oferuje naprawdę spore pole do personalizacji, zestaw typów iluminacji oraz kolorów, które można wybrać w zależności od tego, co akurat siedzi nam w głowie. Jeżeli zależy nam na spójności, XPG oferuje także oprogramowanie XPG Prime. Z jego pomocą DRAM-y możemy dostosować i dopasować do pozostałych produktów producenta. Nie zabrakło również opcji zgrania podzespołów do platform w postaci płyt głównych od ASRocka, Asusa, MSI czy Gigabyte.

XPG_Lancer_Blade_DDR5_RGB_16GBx2_6000MTs_7_ 

XPG_Lancer_Blade_DDR5_RGB_16GBx2_6000MTs_17_ 

Specyfikacja XPG Lancer Blade DDR5 RGB 16GBx2 6000MT/s

 • Typ pamięci: DDR5
 • Format: U-DIMM
 • Kolor: Czarny
 • Pojemność: 32 GB (2 x 16 GB)
 • Szybkości (MT/s)
  • 6000
  • 6400
 • Opóźnienia CAS
  • 30
  • 32
 • Napięcie robocze: 1,35-1,4 V
 • Temperatura robocza: Od 0 do 85°C
 • Wymiary (D x S x W): 133,35 x 40 x 7,86 mm
 • Waga: 41,11 g
 • Ograniczona dożywotnia gwarancja

Codzienne użytkowanie pamięci RAM

Pamięci XPG Lancer Blade DDR5 RGB 16GBx2 6000MT/s ze względu na swój niski profil może się pochwalić naturalną łatwością w obsłudze. W zasadzie błyskawicznie pamięci umieścimy w ich wnękach, dzięki czemu sprawnie i bezproblemowo będziemy mogli wykorzystać jednostkę do pracy. Przy podstawowym napięciu 1,35 V model doskonale radzi sobie ze wszystkimi zdaniami. Rozrywka, praca na wielu oknach przeglądarki czy innego typu wyzwania są realizowane sprawnie i bezproblemowo.

Recenzowana wersja 32 GB doskonale spisze się podczas codziennych aktywności, grania, konsumpcji materiałów graficznych oraz wideo. W przypadku pracy nad modyfikacją zdjęć z pewnością uzyskamy dobre rezultaty, natomiast osoby spędzające najwięcej czasu z edycją długich czy licznych materiałów wideo raczej kierować się będą ku modelom 64 GB. O ile tego typu obowiązki są rzadkie, połowa tej wartości będzie okej, natomiast przy stałych obowiązkach z wieloma ścieżkami przetwarzanymi na raz, podwojenie pojemności pozwoli znacząco podnieść komfort.

XPG_Lancer_Blade_DDR5_RGB_16GBx2_6000MTs_25_ 

XPG_Lancer_Blade_DDR5_RGB_16GBx2_6000MTs_20_ 

Test XPG Lancer Blade DDR5 RGB 16GBx2 6000MT/s w grach

W sieci w kontekście poprzedników pojawiały się negatywne komentarze związane z działaniem na najwyższych wartościach taktowania. Producent zdecydował się zatem poprawić tę sytuację w omawianym właśnie modelu XPG Lancer Blade DDR5 RGB 16GBx2 6000MT/s. Jednym z aspektów, które zdecydowano się wprowadzić, jest udoskonalony system zarządzania zasilaniem (PMIC). W ten sposób obniżono wartość roboczego napięcia, uzyskując lepszą energooszczędność względem rodziny przygotowanej pod DDR4, a także dostarczając lepszą stabilność przy podkręcaniu. Dodatkowo zaoferowany został kod korekcji błędów ECC, zapewniający aktywną korekcję problemów, które z różnych względów występują w trakcie pracy.

Wysokiej jakości materiałom towarzyszy także kompatybilność z AMD EXPO oraz intel XMP, dzięki czemu na licznych platformach możliwe jest znacznie szersze pole do wyciśnięcia jeszcze większej wydajności z obu modułów.

W przypadku tego modelu szereg graczy może dokonać przeskoku pomiędzy DDR4, a DDR5. Pytanie brzmi zatem czy mówimy tutaj o dużym przeskoku. Jeżeli spojrzymy na rezultaty pomiędzy DDR4 w wariancie 3000 MHz, a DDR5 6000 MHz bez taktowania, niekiedy różnica będzie naprawdę spora. Na przykładzie szczególnie jednego typu gier dostrzec możemy, jak liczby na papierze zmieniają się w konkrety…

XPG_Lancer_Blade_DDR5_RGB_16GBx2_6000MTs_24_ 

Tytuły zaprojektowane z myślą o poprzedniej generacji, takie jak Starfield w zasadzie nie zmęczą tego podzespołu. Liniowa struktura czy też propozycja z małymi, ale otwartymi obszarami nie jest wyzwaniem dla odchodzącej generacji, zatem różnice bywają w wartościach dosłownie procentowych. Zupełnie inaczej jest w przypadku nowszych technologicznie projektów. Polski Cyberpunka 2077 ze swoim Night City w przypadku przejścia potrafi zyskać do 20 klatek na sekundę. Podobnego typu rezultaty dostrzec można również w Dziedzictwie Hogwartu, które także w rozdzielczości Quad HD potrafią znieść zabawę na wyraźnie bardziej komfortową sferę doznań.

Różnice uwidaczniają się mocniej także podczas aktywacji trybów oświetlenia z użyciem ray tracingu. Szczególnie właśnie w wyższych rozdzielczościach pojawiają się rezultaty o kilkanaście klatek wyższe, szczególnie mocno eksponujące się w momentach najbardziej intensywnych w efekty cząsteczkowe oraz fizyczne.

XPG_Lancer_Blade_DDR5_RGB_16GBx2_6000MTs_22_ 

Recenzja XPG Lancer Blade DDR5 RGB 16GBx2 6000MT/s – Świetna propozycja do nowego PC-ta?

Na rynku, na którym w średnim oraz niższym segmencie cenowym płyty główne radzą sobie z pamięciami do 5400 czy 5600 MHz w wydaniu bazowym XPG Lancer Blade DDR5 RGB 16GBx2 6000MT/s jawi się jako dobry gracz. Pamięć w testach radzi sobie naprawdę nieźle, potrafi dostarczyć oczekiwaną szybkość z niezłą stabilnością działania oraz uniwersalnością. Jako gotowy produkt liczyć możemy na kompaktową, efektownie prezentującą się propozycję, która radzi sobie bardzo dobrze z wieloma zadaniami, jednocześnie nie mając problemów z temperaturami. Za sprawą dobrego chłodzenia optymalizacji i wysokiej jakości części oraz materiałów zastosowanych, uzyskujemy potencjał.

Ten w pełni mogą wykorzystać użytkownicy stawiający na OC, gdzie spokojnie wyciągnąć można nawet 6400 czy 6600 MHz, w zależności od tego, jaką platformą dysponujemy. Korzystając ze swojego doświadczenia, producent zadbał o szansę na zapewnienie sobie dobrego miejsca w kategorii “warto wziąć pod uwagę”. W przypadku podkręcania nowa generacja stanowi postęp, wynikający z zapewnienia lepszej stabilności. W wersji z i bez podświetlenia XPG Lancer Blade DDR5 radzi sobie bardzo dobrze, szczególnie gdy weźmiemy pod uwagę także atrakcyjną cenę.

Dziękujemy XPG za dostarczenie pamięci Lancer Blade DDR5 RGB 2 x do testów i recenzji!

Strona producenta

 

Śledź nas na google news - Obserwuj to, co ważne w świecie gier!

123456789101112131415161718192021
Tagi: recenzja, RAM, adata, testy, xpg,
Komentarze [0]:
Copyright © lubiegrac.pl.

Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu
Lubiegrac.pl

reklama

redakcja

regulamin

rss

SocialMedia

Partners