Piękne OLED-y, spore zmiany, efektowne modele... co czeka AGON by AOC i Philips Evnia? - Relacja z pokazu - Majorka 2023

lubiegrac newsy hardware Piękne OLED-y, spore zmiany, efektowne modele... co czeka
Piękne OLED-y, spore zmiany, efektowne modele... co czeka AGON by AOC i Philips Evnia? - Relacja z pokazu - Majorka 2023



Tamer Adas | 16 maja 2023, 23:50

Dzięki uprzejmości firmy MMD producentowi monitorów AOC oraz Philips miałem okazję wybrać się na specjalny pokaz najnowszych urządzeń, które rozwijać będą serie AGON oraz Evnia w najbliższych tygodniach. Nie zabrakło podczas wydarzenia także wątków związanych z przyszłością, planami i pomysłami bazującymi na uwagach stale przybywających od graczy. Co zatem zapowiedziano na gorącej Majorce?

AOC i Evnia zaprosiły do pokaz na Majorce

Dzięki uprzejmości firmy MMD miałem przyjemność przybyć na specjalne wydarzenie zorganizowane dla prasy, podczas którego zaprezentowano najnowsze urządzenia z linii AGON by AOC oraz Philips Evnia oraz założenia, jakie mają stać za przyszłością obu marek mających wiele do zaoferowania graczom w Europie oraz na świecie. Trzeba oddać, że w ramach obu rodzin liczyć można na ciekawe nowości...

IMG_20230422_091345_con 

Jak prezentuje się rynek w 2023 roku oraz jak radzi sobie MMD?

Na wstępie Stefan Sommer (Head Of Global Marketing w TPV) zaprezentował wyniki całej grupy, która może się pochwalić uzyskaniem w ostatnim czasie aż 30% światowego rynku, za sprawą sprzedanych aż 182 milionów paneli. To sprawiło, że TPV stało się drugim największym graczem w Europie. W ten też sposób mogliśmy dowiedzieć się, że wciąż dominującym rozmiarem są klasyczne matryce 27-calowe, a ich przewaga nad mniejszymi przekątnymi wskazuje na to, że ich koniec jest już w zasadzie bliski. Coraz większe znaczenie zaczyna jednak odgrywać większy rozmiar w połączeniu z odpowiednim odświeżaniem przy standardzie rozdzielczości od QHD aż do UHD. Wzrost takich konstrukcji dostrzegalny jest w różnych segmentach rynkowych. 

Za sprawą Xeni Bairaktari (Global Marketing Lead | Senior Brand Manager EU) zaprezentowała ciekawe dane wskazujące na to, że panele z wyższymi wartościami odświeżania (na czele z 100-180 Hz i nieco mniej 240+ Hz) coraz mocniej przekonują do siebie użytkowników, poszukujących właśnie takich wyświetlaczy. Co prawda po wyjątkowym 2020 roku cały rynek zaliczył nieco zrozumiały kryzys, ale krok po kroku wraz z kolejnymi kwartałami sytuacja ponownie będzie się zmieniać, a najnowsze propozycje, takie jak te wymieniane poniżej, z pewnością się do tego dołożą. Na naszym, europejskim rynku coraz większe znaczenie odgrywa nie tylko wyższa szybkość, ale także niskie czasy opóźnienia, coraz więcej graczy rozważa szerokokątne konstrukcje, natomiast pozostali z sympatią spoglądają na idealne czernie oraz znaczenie i jakości kontrastu w wypuszczanych na rynek OLED-ach.

Cesar Acosta (Product Manager AOC / MMD Monitors & Displays) opowiedział nie tylko o tym, jak wielki jest rynek growy na świecie (obecnie 2,5 miliarda osób), ale jak istotną rolę w Europie odgrywa rynek PC (aż 38%), dzięki czemu jego wartość to aż 34 miliardy dolarów, a wymagania użytkowników należą do najwyższych. To wszystko powoduje, że to między innymi na Starym Kontynencie niebawem rozpocznie się spora fala zmian, związana z wejściem nowej generacji, jaką są modele OLED-owe. Co ciekawe, obecnie rynek dzieli się w kwestii zakrzywienia matrycy 50/50 (zakrzywione kontra płaskie ekrany), choć przy wyższych przekątnych więcej rozchodzi się modeli otaczających głowę użytkownika. 

IMG_20230422_143536_con 

Jakie trendy będą obowiązywać na rynku monitorów?

Wszystko wskazuje na to, że coraz większą rolę odgrywać będą tworzone treści, a wraz z ich produkcją coraz większe znaczenie odgrywać będą monitory ze świetnymi kolorami, balansem bieli i czerni oraz maksymalnymi poziomami jasności oraz wierności odwzorowania barw. Z tego też względy to właśnie modele OLED-owe stają do rywalizacji, mogąc okazać się prawdziwymi hitami sprzedażowymi. Na tę chwilę mowa będzie głównie o flagowych konstrukcjach, ale wobec między innymi małej ilości premier gier, być może i Wy zdecydujecie się postawić na nie, jako na inwestycję w nową generację. Wyższe wartości rozdzielczości, a następnie szybkości przy minimalnym opóźnieniu to zestaw, który będzie doskonały na kolejne lata grania.

Evnia przejmuje Philipsa

Marka Evnia dotychczas skupiała się na nowej jakości flagowych konstrukcji w ramach Philips Gaming, ale... to już nie obowiązuje. Od tej pory będzie to nowy szyld dla wszystkich urządzeń skierowanych graczom. Co więcej, na rynku w różnych segmentach gościć będą już nie tylko monitory pod tym szyldem, ale także peryferia, utrzymane w takiej samej stylistyce z równie wysoko postawioną poprzeczkom oczekiwań względem jakości. Najnowsze zestawy, które będą wchodzić na rynek mają dostarczyć graczom nowy poziom.

IMG_20230422_163600_con 

Co zatem z AOC?

W przypadku AOC sytuacja pozostaje nie zmienna, w dalszym ciągu flagowe urządzenia będą wychodzić z linii AGON PRO z ogólną fioletową barwą marketingową, AGON będzie dostarczał najlepsze, różnorodne konstrukcje dla graczy poszukujących jakości za niezłe pieniądze, natomiast AOC Gaming to modele, które najlepiej mają się spisywać jako pierwszy krok w segmencie grania.

Co zatem pokazano podczas AOC x Philips?

Podczas wydarzenia oficjalnie zdecydowano się zaprezentować cztery produkty wydawane pod szyldem rodziny AGON oraz 2 propozycje z linii Evnia, reprezentujące odmienną charakterystykę oraz określony próg. Producent zdecydował się zaoferować nowości skierowane do nieco innych grup graczy, poszukujących czegoś bardziej odpowiadającego ich oczekiwaniom.

IMG_20230422_164256_1_con 

AGON Pro AG6, czyli czas na flagowego OLED-a!

Na pierwszy ogień wychodzi AGON Pro AG6, czyli prawdziwa super zmiana w portfolio. Otóż do prestiżowego grona dołącza 27-calowy OLED-owy monitor 240 Hz z czasem reakcji wynoszącym 0,03 ms GtG, rozdzielczością QHD z 10-bitową matrycą z Wide Color Gamut i 98,5% pokryciem palety barw DCI i HDR-em 1000. Model doczekał się specjalnej powłoki Anti-Glore, która na dedykowanym stanowisku radziła sobie najlepiej z odbiciami oraz promieniami światła padającymi na sam ekran. Sporą zmianą okazuje się postawienie także na bardziej klasyczną stopkę, która podobnie jak sekcja tylna ekranu bazuje na koncepcji znanej jako Origami. Całość na żywo... prezentuje się znakomicie, jednocześnie mocno odświeżając dotychczasową ofertę linii AGON by AOC. Premiera AG276QZD ma się odbyć już w czerwcu, zatem posiadacze 1000 euro będą mogli pozyskać wyjątkowy i moim zdaniem zjawiskowo prezentujący się model!

AGON PRO AG276QZD 

AGON AG405UXC - Coś dla fanów płaskich 40-cali!

Tradycyjną sekcję AGON otworzył AG405UXC, czyli zupełnie nowy, aż 40-calowy model ultrapanoramiczny (21:9) na matrycy IPS z odświeżaniem 144 Hz z niemalże 94% pokryciem palety DCI-P3, wsparciem HDR 400, odświeżaniu 144 Hz i 1 ms czasu reakcji MPRT przy rozdzielczości 3440 x 1440p. Wraz z Adaptive-Synciem, przełącznikiem KVM, hubem USB czy kilkoma innymi rozwiązaniami, mamy do czynienia z modelem dla graczy, którzy pragną przed czy po rozgrywce spędzić czas podczas pracy czy innych aktywności związanych na przykład z montowaniem filmów czy zarządzaniem kilkoma oknami programów. Debiut tego modelu odbędzie się również w przyszłym miesiącu, a oczekiwana kwota sugerowana wynosi niecałe 700 euro.

AOC AGON AG405UXC 

Coś mniejszego? AOC Gaming Q24G2A/BK oto rozwiązanie!

Jeszcze w tym miesiącu dojdzie do premiery AOC Gaming Q24G2A/BK, nowego modelu reprezentującego segment 24-calowy, stawiający na matrycę IPS z odświeżaniem 165 Hz, rozdzielczością 2560 x 1440 z PPI na poziomie 123 i 350 nitami. To wraz z niskim czasem reakcji (4ms GtG, 1ms MPRT) może sprawić, że osoby poszukujące modele pod e-sportowe treningi odnajdą wszystko, czego potrzebują właśnie w tej konstrukcji! Q24G2A/BK będzie można zakupić już od tego miesiąca w cenie wynoszącej mniej niż 250 euro.

AOC Gaming Q24G2A BK 

AOC Gaming GH 501, czyli czas na zaskakujące wielowymiarowe słuchawki

Jeżeli macie już dosyć monitorów, to czas na małą przerwę i odskocznię. Otóż w lipcu oficjalnie dojdzie do premiery bezprzewodowych słuchawek AOC Gaming GH 501, modelu pracującego z Bluetoothem oraz z połączeniem 2,4 G wspierającym system dts-X pracujący przez 670 godzin na pojedynczym ładowaniu. Prosta, elegancka i lekka obudowa doczekała się jeszcze jednej, spore zalety. Otóż producent zdecydował się postawić na wymienne nauszniki (z ekoskóry oraz materiału) zapewnią spory komfort delektowania się 50-mm przetwornikiem. GH 501 wspiera wieloplatformowość obejmującą PC-ty, Mac-i, PS5 oraz Switcha, dysponująca klasycznym gniazdem USB-C - USB-A oraz przewodem jack w zestawie.

AOC Gaming GH 501 

Philips Evnia 25M2N5200P z 280 Hz na pokładzie!

Fani małych, super szybkich konstrukcji już w tym miesiącu będą mieli okazję zapoznać się z monitorem Philips Evnia 25M2N5200P, 24,5-calową konstrukcją Fast IPS z rozdzielczością Full HD, odświeżaniem aż 280 Hz z czasem reakcji wynoszącym 1ms GTG i 0,5 ms MPRT, wspierającym Adaptive Synca oraz 100% pokrycie palety barw sRGB. Reprezentant linii 5000 może pochwalić się także wsparciem technologii Dynamic Dial Point, stawiającej na inteligentną zmianę kolorów podświetlenia w zależności od tego, co aktualnie dzieje się w grze. Za tę e-sportową propozycję przyjdzie graczom zapłacić niecałe 300 euro.

Philips Evnia 25M2N5200P 

25M2N3200W, czyli nieco skromniejsza siostra Evnia modelu 25M2N5200P

W przypadku drugiego zaprezentowanego modelu: Philips Evnia 25M2N3200W mamy do czynienia z bliźniaczą konstrukcją z linii 3000, dysponującą niższą szybkością (240 zamiast 280 Hz) na bazie matrycy Fast VA. Niemniej bez huba USB, ale z Adaptive Synciem można liczyć na bardzo dobrą szybkość dostępną od maja za 219 euro.

Wrażenia z krótkich testów podczas wydarzenia AGON i Evnia

Bez dwóch zdań największe wrażenie zrobiły na mnie modele OLED, które faktycznie stanowią nową generację. Inżynierzy odpowiedzialni za modele AGON oraz Philips Evnia postarali się, aby zachować charakterystyczną stylistykę obu rodzin, przeniesioną na nowe platformy. Te ze swoimi jeszcze większymi (w stosunku do całego frontu) wyświetlaczami oraz super wąskością oraz kilkoma zmianami stanowią spory powiew świeżości, którego nieco brakowało. AOC AGON AG276QZD i Philips Evnia 42M2N8900 zdecydowanie się wyróżniają i mają największy potencjał, by zachwycić graczy. Pierwszy z modeli wprowadził do flagowców kilka zmian w postaci klasycznej podstawy, jeszcze węższych ramek oraz zewnętrznego zasilacza, który ma rozwiązać problem z nagrzewaniem się konstrukcji. Czy tak się ostatecznie stanie? Odpowiedzi poznamy w chwili premiery oraz publikacji ostatecznych recenzji monitora...

Spory AGON AG405UXC początkowo zrobił na mnie spore wrażenie, ale w trakcie grania odniosłem wrażenie, że płaski ekran z 40-calami przy bliskim siedzisku spowodował, że podczas zaglądania na boku uciekał mi jednak środek, w związku z czym... nieco się zawiodłem. Być może w domowych warunkach model ten wypadłby atrakcyjniej, nieco bardziej zastępując telewizor, aniżeli klasycznie ustawiany monitor.

Słuchawki AOC Gaming GH 501 od razu dostarczają sporo przyjemności z użytkowania, a w trakcie krótkich sesji zmęczenie nie było obecne, zatem testowanie pojemnego akumulatora pozostanie na okres recenzji. Niemniej przyjemne nauszniki w obu wersjach oraz nieźle rozstawione przyciski robią robotę i zapewniają sporo satysfakcji. Ujawnione Evnie nastawiły się głównie na szybkość, która najlepiej wypada podczas indywidualnych sesji, ale ich design sprawia, że wiele osób może zechcieć postawić właśnie na taką, nieco bardziej stonowaną stylistykę. Najlepiej obrazuje to Philips Evnia 42M2N8900, model imponujący rozmiarem, szybkością oraz jakością matrycy OLED, przy czym tę jednostkę spokojnie już możecie zakupić.

IMG_20230422_170832_con  

Podsumowanie relacji z wydarzenia

W pełnej słońca Majorce MMD oficjalnie zdecydowało się zademonstrować kilka ciekawych nowości oraz całą swoją ofertę, obejmującą już szeroki pakiet monitorów oraz peryferiów, które razem tworzą naprawdę niezłą całość. Szczególnie spore wrażenie może robić zbliżający się, flagowy monitor AOC AGON AG276QZD, który może okazać się kolejnym super hitem producenta. Efektowna OLED-owa matryca, bardzo dobre parametry czy efektowna forma, mogą zaskoczyć jeżeli tylko... nowe rozwiązania spiszą się jak należy. Pozostałe konstrukcje są dość standardowe, ale... w swoich kategoriach będą liczącymi się graczami. Bliskość marek AGON by AOC oraz Philips Evnia jest moim zdaniem naprawdę spora i... nie przekonały mnie do siebie słowa o dostrzegalnie samodzielnym funkcjonowaniu obu marek. Oczywiście obie mogą funkcjonować obok siebie, ale nie widać tutaj żadnego wyrazistego pomysłu poza ogólnym designem, co faktycznie wypada naprawdę atrakcyjnie. Pod względem pozostałych doznań nie jest już tak wyraziście oraz dobrze, a nawet brakuje jakiś większych, sensowniejszych rozwiązań, aby całość usystematyzować, ba samo AOC ma w zasadzie cztery skrzydła (AGON Pro, AGON, AOC Gaming i AOC). Szkoda, że nie zdecydowano się wykorzystać mocniejszego wejścia Evnii, aby wprowadzić jasne nazewnictwo, pomagające w podjęciu wyboru, co może trafić najlepiej w nasze indywidualne gusta...

Przy okazji chciałbym gorąco podziękować za zaproszenie na to wyjątkowe wydarzenie w pięknym miejscu, gdzie w krótkim, ale intensywnym i niezapomnianym czasie nie zabrakło atrakcji oraz ciekawych rozmów!

 

Śledź nas na google news - Obserwuj to, co ważne w świecie gier!

123456789101112131415161718192021222324252627282930313233343536373839404142434445464748495051525354555657585960
Komentarze [0]:
Copyright © lubiegrac.pl.

Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu
Lubiegrac.pl

reklama

redakcja

regulamin

rss

SocialMedia

Partners