AirMech
AirMech to mieszanka zręcznościowej strzelanki i strategii czasu rzeczywistego będąca duchowym spadkobiercom 16-bitowego konsolowego klasyka zatytułowanego Herzog Zwei. Jest to debiutancka produkcja niezależnego studia Carbon Games. Pracujący w nim ludzie nie są jednak amatorami – firmę założył trzon zespołu odpowiedzialnego za ciepło przyjętą grę Fat Princess.
Podstawowe zasady rozgrywki są proste – na jednej mapie ścierają się dwie grupy graczy (maksymalnie trzy osoby w każdej). Podobnie jak w typowym RTS-ie naszym zadaniem jest przejmowanie baz i ich rozbudowa, a następnie doprowadzenie do zniszczenia centrum dowodzenia przeciwnika. W przeciwieństwie jednak do większości strategii czasu rzeczywistego kontrolujemy tu w pełni jedynie jedną jednostkę – tytułowego AirMecha. Jest to nowoczesna maszyna bojowa, która potrafi w każdej chwili przeobrazić się z myśliwca w mecha, czyli potężnego robota kroczącego. W trybie samolotu możemy przenosić inne jednostki, takie jak czołgi, wieżyczki strażnicze czy piechotę. Wszystkim im wydajemy jedynie podstawowe rozkazy, takie jak „atakuj” czy „broń”, a następnie to sztuczna inteligencja sama realizuje nasze polecenia. Nie możemy ręcznie wskazać punktu docelowego ani wymusić szarży na konkretnego wroga.
Ciągłe zmiany bojowego AirMecha są konieczne ponieważ jako myśliwiec możemy atakować tylko jednostki powietrzne, podczas gdy jako mech ograniczeni jesteśmy do niszczenia oddziałów i pojazdów naziemnych. Osiągnięcie sukcesu w grze wymaga przejmowania baz. Im więcej ich posiadamy tym szybciej gromadzimy surowce, które umożliwiają rozbudowę armii. Sam AirMech nie potrafi opanować bazy - do tego potrzebna jest piechota. Ci zwykli żołnierze nie są zbyt odporni na obrażenia, dlatego musimy ich chronić jeśli chcemy mieć szansę na zwycięstwo. Rozgrywka kończy się wraz ze zniszczeniem lub przejęciem wszystkich baz wroga.
AirMech oferuje system rozwoju, który zapewnia wrażenie ciągłości pomiędzy meczami. Za zgromadzone punkty doświadczenia możemy kupować silniejsze jednostki, by potem wykorzystać je w kolejnej rozgrywce. Poza trybem rywalizacji dostępne są również mapy kooperacyjne, na których gracze łączą siły aby odpierać kolejne fale sterowanych przez sztuczną inteligencję wrogów.
AirMech - komentarze (5):
Bardzo miła gra strategiczna.
Polecam.
7/10.
Ciekawa gra 7/10.
Przyjemna gierka do odprężenia się.