Battle Cry of Freedom
Battle Cry of Freedom to zręcznościowa gra bitewna koncentrująca się na trybie wieloosobowym. Jest to produkcja studia Flying Squirrel Entertainment, które wcześniej stworzyło udany dodatek DLC Mount & Blade: Warband - Napoleonic Wars.
Gra nakierowana jest głównie na tryb multiplayer i pozwala wziąć udział w starciach amerykańskiej wojny secesyjnej. Najbardziej charakterystycznym elementem tej produkcji jest olbrzymia skala. Na mapach o rozmiarach 25 kilometrów kwadratowych boje toczyć może ponad 500 graczy jednocześnie. Autorzy realistycznie odtworzyli cały konflikt, więc zarówno po stronie Konfederacji, jak i Unii znajdziemy jedynie historyczne oddziały, wliczając w to ich uzbrojenie oraz szczegóły mundurów. W trakcie starć możemy korzystać z artylerii, wznosić barykady i podkładać ładunki wybuchowe. Co więcej, pojawiają się nawet jednostki muzyków, zagrzewające żołnierzy do walki. Wszystkie obecne w grze utwory pochodzą z okresu wojny secesyjnej i do ich odtworzenia autorzy wykorzystali specjalizujących się w tej erze profesjonalnych wykonawców.
Zabawę urozmaica rozbudowany system walki w zwarciu. Natomiast autorski silnik graficzny pozwala na zniszczenie praktycznie każdego elementu otoczenia, od małych drzew aż po całe budynki. Przywiązanie do realizmu oznacza, że nie możemy swobodnie wybierać trybów do poszczególnych map. Zamiast tego, do każdego poziomu przypisano konkretne starcie znane z podręczników historii. Ten scenariusz decyduje o zadaniach stron, ich początkowych pozycjach oraz dostępnych jednostkach. Ponadto system respawnów został opracowany tak, aby symulować przybywające posiłki oraz skalę ówczesnych bitew.
Biorący udział w sieciowych starciach gracze przydzielani są do regimentów i każdy z nich otrzymuje własne zadania do wykonania. Większość z nich polega na zajęciu lub obronie konkretnej pozycji. Pojawiają sie jednak również bardziej szczegółowe rozkazy. Przykładowo, oddział strzelców wyborowych może otrzymać polecenie zabicia wrogiego oficera.
Battle Cry of Freedom - komentarze (2):
Trochę słaba 5,5/10.
7/10