Franko 2
Franko 2 to kontynuacja chodzonej bijatyki Franko: The Crazy Revenge, wydanej w 1994 roku na komputery Amiga. Za grę odpowiada polskie studio World Software, w skład którego wchodzą autorzy oryginału: Tomasz Tomaszek oraz Mariusz Pawluk.
Bohaterem gry jest tytułowy Franko, znany fanom jako protagonista „jedynki”. W wyniku wydarzeń z pierwszej części gry, musiał on uciekać z kraju. W końcu, po dwudziestu latach pracy na zmywaku w Wielkiej Brytanii, Franko postanawia wrócić do rodzinnego Szczecina. Los nie pozwala mu jednak zapomnieć o burzliwej przyszłości i już w samolocie nasz bohater daje się wciągnąć w bójkę z podchmielonymi pasażerami. Dalej robi się już tylko goręcej – Franko spotyka nowego, niebezpiecznego wroga, któremu musi stawić czoła. Gra osadzona jest we współczesnych polskich realiach. Stąd też pełno tu nawiązań do aktualnych wydarzeń, m.in. zalanej murawy na Stadionie Narodowym, bijatyki kibiców z meksykańskimi marynarzami czy afery zbożowej. Przewijają się również osoby znane z Internetu lub życia publicznego.
W trakcie gry odwiedzamy 10 dużych lokacji osadzonych w polskich miastach oraz kilka mniejszych (samolot, autobus, stadion). Z grubsza rozgrywka sprowadza się do przemierzania dwuwymiarowych plansz i walki wręcz z pojawiającymi się na nich przeciwnikami. Tych ostatnich jest w grze ponad 30 rodzajów, a różnią się oni od siebie nie tylko wyglądem, ale i posiadaną bronią (da się z niej skorzystać) oraz stylem walki. Za uśmiercanie wrogów gracz nagradzany jest punktami, których ilość przesądza o wyniku uzyskanym za ukończenie danego poziomu oraz o pozycji w globalnym rankingu. Prócz obijania facjat przypadkowych zawadiaków, Franko co jakiś czas musi zmierzyć się z bossami, których pokonanie jest o wiele bardziej wymagające.
Styl graficzny Franko 2 nawiązuje do oldskulowych bijatyk na automaty. Mamy więc do czynienia z dwuwymiarową perspektywą i akcją obserwowaną z boku. Pomimo zamierzonej prostoty, tła i postaci są starannie wykonane, dzięki czemu, oprawa łączy ducha produkcji sprzed dwóch dekad z nowoczesną grafiką. Tytuł od podstaw powstawał przede wszystkim z myślą o polskich odbiorcach, w związku z czym postaci przemawiają w naszym ojczystym języku, często rzucając popularnymi humorystycznymi tekstami.
Franko 2 - komentarze (0):