60°
0
dodano: 2020-08-22 21:45:01
PCPS4PS4 PROPS5STR

Kim jest Mike Pondsmith? Sylwetka twórcy Cyberpunk 2020, całego gatunku Cyberpunk oraz ojca podstawy do nadchodzącego Cyberpunk 2077

Autor: AnoX
Mike Pondsmith to twórca systemu Cyberpunk 2020, który zmienił świat oraz stał się podstawą pod pełnoprawny gatunek Cyberpunk. Co osiągnął na przestrzeni wielu lat?
 

Kim jest Mike Pondsmith?

Urodzony w 1954 roku Mike Pondsmith to znany amerykański projektant gier fabularnych i planszowych, a od niedawna pełnoprawnie także komputerowych, którego wizja przyszłości, jej sytuacji oraz podstaw przekształcił się w papierowej wersji do całego gatunku znanego obecnie jako Cyberpunk. Już jako młodzieniec miał okazję zwiedzić wiele miejsc na świecie ze względu na wojskowe powiązania rodziny.
 
W trakcie studiów miał okazję do zapoznania się z wyjątkowością papierowych gier RPG, mogąc obcować z pierwszym wydaniem Dungeons & Dragons. To właśnie w tej chwili jego kreatywność otworzyła się na nowy sposób, krok po kroku kierując go ku stworzeniu swoich własnych produkcji. Na przestrzeni lat udało mu się zaangażować także w branżę gier wideo, gdzie realizował się jako grafik reklamowy w studiu California Pacific Computer.
 
Zapoznaj się również z tym tekstemCyberpunk Edgerunners - Co wiemy o nadchodzącej animacji dostępnej na Netflixie bazującej na świecie Cyberpunka 2077?

Pierwszą grą NIE był Cyberpunk!

Pierwszą zrealizowaną przez Pondsmitha grą RPG tradycyjnego modelu był Mekton, produkcja co prawda dziejąca się w futurystycznej rzeczywistości, przy czym ta koncentrowała się na potężnych robotach. To właśnie w 1984 roku rozpoczęła się jego poważna kariera...

Cyberpunk i Cyberpunk 2022 punktami kluczowymi!

Wydany przez Talsorian Games w 1988 Cyberpunk oraz jego druga edycja z 1990 roku, czyli Cyberpunk 2020 okazały się światowymi fenomenami, które po dziś dzień zapisały się w głowach i pamięci wielu osób. 
 
W tym okresie Cyberpunk jako słowo był obecny w światach fantastyki, jednakże to właśnie Pondsmithowi udało się rozpropagować ten podgatunek z jego obszernymi akcentami.

Czym jest Cyberpunk?

Cyberpunk to odmiana naukowej fantastyki (sci-fi) skupiona wokół dystopijnej wizji przyszłości, rozkładu moralnego społeczeństwa, kontrkultury zachowań i przywiązania do technologii, dominacji informatycznej, panuje stechnicyzowanie języka. Wiele osób posługuje się cyberulepszeniami i modyfikacjami ciała, nie wspominając o mrocznej wizji świata, dominacji rządów i korporacji oraz pesymistycznego klimatu.

Mike Pondsmith a Cyberpunk 2077

Polski CD Projekt RED od razu nawiązał ścisłą współpracę z Pondsmithem, który z wielkim zaangażowaniem dzielił się swoją wiedzą, informacjami oraz zamysłami stojącymi za Cyberpunkiem 2020 oraz Cyberpunkiem jako takim, stanowiąc istotny krok ku promocji tego typu wizji świata przedstawionego oraz alternatywnej przyszłości.
 
Jeżeli masz jeszcze ochotę zakosztować Cyberpunku to zajrzyj czym są chociażby:
 
Cyberpunk 2077 być może trafi na rynek dopiero 19 listopada 2020 roku na komputerach osobistych, PlayStation 4, Xbox One, PlayStation 5, (w dniu premiery sprzętu) Xbox Series X (w dniu premiery sprzętu) oraz w późniejszym terminie na Google Stadia.
 
Studio CD Projekt RED (w ramach grupy CD Projekt) to jest największą spółką na Giełdzie Papierów Wartościowych w najwyższym segmencie WIG20. Spółka notowana jest także w ramach indexu WIG.GAMES.
 

Komentarze (0):
Reklama
Reklama