Monkey Island - seria przygodówek, która stała się kultowa. Opisujemy znany przygodowy cykl

lubiegrac publicystyka Monkey Island - seria przygodówek, która stała się kultowa. Opisujemy znany przygodowy cykl
Monkey Island - seria przygodówek, która stała się kultowa. Opisujemy znany przygodowy cykl



Agata Dudek | 14 września 2022, 18:58

Seria Monkey Island, kultowy już cykl przygodówek, który będzie miał swoją kontynuację to kolejny zestaw gier jakie chcemy Wam przybliżyć w naszym cyklu.

Serie, które do tej pory opisywaliśmy sukcesywnie na łamach naszego serwisu rozrastają się i powiększają. Dziś mamy dla Was kolejny taki zestaw, który zapewne zainteresuje miłośników klasycznych, malowanych, ale nie tylko takich przygodowych tytułów o piratach. Dziś seria Monkey Island

Zapoznaj się również z: Terra Invicta z datą premiery, Lovecraft's Untold Stories 2 i Roadwarden zadebiutowały, Old World z aktualizacją - Krótkie Info

Monkey Island - kawałek przygodowej historii

Serię Monkey Island zapewne każdy z Was zna, albo przynajmniej o niej słyszał. Ten przygodowy cykl, który niebawem powiększy się o jeszcze jeden tytuł, dosłownie za kilka dni, miał swój czas i swoje chyba najlepsze chwile z początkiem lat 90-tych ubiegłego wieku. Wtedy bowiem historia pirata Guybrusha Threepwooda zadebiutowała, zachwycając wielu graczy nie tylko fabułą, ale i niesamowitą grafiką i pomysłowością. 

Seria zachwyciła i miała swoją kontynuację, zarówno ze strony wszystkim znanego LucasArts, mającego na swoim koncie także gry z serii Indiana Jones czy Star Wars, ale także od studia, z którym najbardziej kojarzy się seria The Walking Dead. Nowa odsłona serii, nowa gra z owego cyklu powstała już od zupełnie innego studia i zatoczyła koło, wracając do stylu, z jakim kojarzą się graczom pierwsze tytuły z tejże przygodowej listy.

Jak wiemy, albo nie wiemy, cykl tych przygodówek przechodził zmiany, rozpoczynając się od klasyki, zarówno rysunkowej, jak i i interfejsowej, po 3D z przedziwnym sterowaniem, które spowodowało, że wielu fanów opowieści straciło serce do gry i mnóstwo nerwów podczas ogrywania danych zręcznościowych tytułów. Wszystko wskazuje na to, że nowa opowieść będzie bardziej klasyczna niż przygodowa akcji. Ale czy dorówna pierwszym tytułom? Trudno na tę chwilę jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Zanim jednak najnowsza odsłona pojawi się na growym rynku, przyjrzymy się kolejności gier i fabule. 

Monkey Island - kolejność gier oraz fabuła

Seria miała swój początek w roku 1990, kiedy to na growym rynku pojawiła się przygodówka "wskaż i kliknij" o tytule The Secret of Monkey Island, od LucasArts. Była to barwna gra przygodowa w rysunkowym stylu, pełna zagadek, o pirackim klimacie. Opowieść skupiała się na Guybrusha Threepwoodzie, młodym mężczyźnie, którego marzeniem było zostać piratem. Pewnego dnia zaczyna realizować swoje plany, ale dalsze pirackie życie, w miarę spokojne, przerywa porwanie przez złego pirata LeChucka jego ukochanej Elaine, gubernatorki Melee Island. Pirat kompletuje zatem załogę i rusza na ratunek ukochanej udając się na Małpią wyspę. 

Przeczytaj również: Seria Runaway, klasycznych przygodówek od Pendulo Studios - opis, gry z serii, mechanika, najlepsza z cyklu

Rok później, bowiem w 1991 roku swój debiut miała kontynuacja przygód pirata, również gra od tego samego studia, której tytuł brzmiał Monkey Island 2: LeChuck's Revenge. Gra została stworzona w podobnym stylu graficznym, i stała się kontynuacją przygód Guybrusha Threepwooda, który został okradziony, więc by zdobyć jakieś środki do życia postanawia znaleźć skarb piratów. Kierując się mapą skarbów, zupełnie przypadkiem budzi do życia swego odwiecznego wroga, czyli pirata LeChucka, którego ponownie będzie musiał odesłać na tamten świat. Gra podobnie jak poprzedni tytuł stawia na fabułę, humor, zagadki i grafikę 2D.

Na kolejna grę o tytule The Curse of Monkey Island czekaliśmy do roku 1997. Jest to kolejny tytuł od tegoż samego studia, w zdecydowanie mniej retro graficznym stylu, w pięknym rysunkowym, niezwykle urokliwym 2D, pełna zagadek, humoru, czyli klasyka. Klątwa Małpiej Wyspy to także opowieść o Guybrusha Threepwoodzie, sławnym piracie, który tym razem stanie przed nie lada wyzwaniem. Jego ukochana Elaine Marley może być zamieniona w zombie, dzięki przeklętemu pierścieniowi, który tkwi na jej palcu. Przyjdzie mu po raz trzeci zmierzyć się z piratem LeChuckiem, tym razem demoniczną istotą. Aby poślubić Elaine, nasz pirat będzie musiał pokrzyżować plany odwiecznego wroga. 

W roku 2000 swoją premierę miała czwarta odsłona serii, gra o tytule Escape From Monkey Island, w której twórcy, czyli to samo studio, postanowili sporo pozmieniać. Zmianie uległa nie tylko grafika, ale i samo sterowania gry, co skończyło się tym, że z dawnego point-and-click zostało niewiele, a elementy zręcznościowe i forma interfejsu nie była tym czego niektórzy gracze oczekiwali. Opowieść po raz kolejny skupiała się na Guybrushau, który pokonał swego odwiecznego wroga pirata LeChuck'a i właśnie rusza w poślubną podróż ze swoja żoną Elaine, czyli gubernator Elaine Marley-Threepwood. Powrót okazuje się znamienny w skutkach, gdyż Elaine, za sprawą wroga naszego pirata, LeChucka zostaje uznana za zmarłą. Ponownie więc startuje na gubernatora, zaś nasz protagonista rusza na misję, której celem jest odnalezienie Talizmanu Przekleństw.

Tales of Monkey Island to piąta odsłona serii, za którą tym razem zebrało się Talltale Games. Tym razem gra została podzielona na epizody, jak to w zwyczaju ma owe studio. W pięciu epizodach, których pierwszy zadebiutował w 2009 roku. Tym razem w grze, która była konsultowana z twórcami oryginalnej serii, śledzimy dalsze losy Guybrusha Threepwooda, który uwolnił złe moce i zaraził nimi Karaiby. Pirat jest ścigany przez Łowcę Piratów i Francuskiego Fizyka, który uważa, że Guybrush zna sekret wiecznego życia. Przyjdzie mu, by ratować siebie i innym przemierzyć siedem mórz, by odnaleźć legendarną gąbkę czyli artefakt zwany La Esponja Grande, o wielkiej magicznej mocy. Na drodze stanie mu oczywiście zły pirat LeChuck, nie zabraknie także żony Elaine. 

Przeczytaj również: Seria Broken Sword, klasyka przygodowa w każdym calu. Początki, kolejność serii, najlepsza gra z serii, fabuła, postaci i dodatki

The Secret of Monkey Island: Special Edition to remake uznawanej za najlepszą przygodówkę, gry od LucasArts. Tytuł miał swoją premierę w 2009 roku, Odnowiona wersja gry z roku 1990, czyli pierwszej części posiada nową, ręcznie rysowaną grafikę w wysokiej rozdzielczości, poprawioną ścieżkę dźwiękową, wbudowany system podpowiedzi oraz pełną wersję angielską. fabuła gry nie odbiega od swojego pierwowzoru. 

Monkey Island 2 Special Edition: LeChuck's Revenge to wydana w roku 2010 to tym razem remake Monkey Island 2, wydanej w 1991 roku. Zmianie, podobno jak w przypadku poprzedniego remake ulega grafika, udźwiękowienie i wersja aktorska. Jednocześnie tytuł posiada możliwość przestawiania opcji graficznych, co umożliwia wracanie do tych z pierwowzoru. Dodano także dwa tryby sterowania postacią - listę komend, albo klasyczny point-and-click. Opowieść po raz kolejny nie zmieniła się fabularnie względem pierwowzoru.

Return to Monkey Island swoją premierę dopiero mieć będzie, już za kilka dni, bowiem 19 września 2022 roku. Jest to gra stworzona przez nowe studio, ale przy udziale pierwotnego twórcy serii. Autorami gry jest studio Terrible Toybox. Sama gra została wykonana w rysunkowej grafice, jest klasycznym point-and-clickiem i pozwala po raz kolejny wcielić się w znajomego nam pirata Guybrusha Threepwooda. Opowieść przenosi nas wiele lat po ostatniej bitwie ze złym piratem LeChuckiem. Elaine już nie rządzi miastem, a nasz bohater czuje się nie spełniony. czeka go jednak nowa przygoda. 

Money Island - twórcy

Większość gier, które otrzymaliśmy w serii Monkey Island stworzyło studio LicasArts i zespół Rona Gilberta. Początkowe tytuły, czyli dwie pierwsze gry zostały stworzone i wydane przez wspomniane studio. Kolejne dwie powstały u tegoż dewelopera, ale zostały wydane dzięki innym studiom. Były to Licomp Empirical Multimedia, wydawca polski, który zajął się wydanie trzeciej odsłony oraz czwartej. 

Piąta odsłona serii, czyli Tales of Monkey Island została stworzona i wydane dzięki Talltale Games, które starało się wiernie odtworzyć opowieść i przy tworzeniu gry współpracowało z oryginalnymi twórcami opowieści, Ronem Gilbertem i przedstawicielami LucasArts. Przeróbkami dwóch pierwszych gier zajęło się LucasArts, zaś ostatni tytuł to już dzieło od Terrible Toybox, studia mającego na swoim koncie grę Thimbleweed Park. Wydaniem najnowszego tytułu z serii zajęło się zaś studio Devolver Digital, znane z wielu gier, w przeróżnych gatunkach. 

Przeczytaj również: Seria Deponia, flagowy cykl przygodówek od Deadalic Entertainment. Opis, kolejność, która najlepsza?

Monkey Island - która najlepsza/najgorsza?

Bezsprzecznie najlepszymi grami z serii są dwie pierwsze przygodówki, które nie tylko stawiają na retro i klasykę, ale stały się kultowymi przygodowymi tytułami uznawanymi za najlepsze przygodówki wszechczasów. To gry, które zapoczątkowały całą serię, do której wrócono i daną graczom możliwość w niej zagrania, dzięki dwóm odświeżonym wersjom. 

Na uwagę zasługuje także przygodowa gra epizodyczna od Telltale Games czyli Tales of Monkey Island, która została podzielona na pięć epizodów, o tytułach: Launch of the Screaming Narwhal, The Siege of Spinner Cay, Lair of the Leviathan, The Trial and Execution of Guybrush Threepwood oraz Rise of the Pirate God. Gra z racji na piękną graficzną oprawę, nawiązania do pierwszych odsłon, klimat i zagadki również zachwycała graczy.

Najgorszą odsłoną serii, dla wielu graczy, w tym także dla mnie stała się Escape from Monkey Island, w której twórcy postanowili postawić na zupełnie zmienione sterowania, elementy zręcznościowe i zupełnie nową jakość, która nie do końca przypadła graczom do gustu. Sytuację ratował jedynie sentyment do serii i humor, jakie znajdziemy w każdej grze w tej ciekawej przygodowej opowieści. 

Money Island - jakie gry wchodzą w skład serii

W skład serii Monkey Island wchodzą:

  • The Secret of Monkey Island - 1990 (PC);
  • Monkey Island 2: LeChuck's Revenge - 1991 (PC);
  • The Curse of Monkey Island - 1997 (PC), 2001 (pudełko PL na PC)
  • Escape from Monkey Island - 2000 (PC), 2001 (PS2);
  • Tales of Monkey Island - 2009 (PC, Wii), 2010 (PS3);
  • The Secret of Monkey Island: Special Edition - 2009 (PC, X360), 2010 (PS3);
  • Monkey Island 2 Special Edition: LeChuck's Revenge - 2010 (PC, PS3, X360)
  • Return to Monkey Island - 19 września 2022 (PC, Nintendo Switch)

Śledź nas na google news - Obserwuj to, co ważne w świecie gier!

Komentarze [0]:

Inne newsy

Polecane teksty

Powiązane teksty

Copyright © lubiegrac.pl.

Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu
Lubiegrac.pl

reklama

redakcja

regulamin

rss

SocialMedia

Partners