Na Odyna! Toporem go! - czyli Wikingowie w grach wideo

lubiegrac publicystyka Na Odyna! Toporem go! - czyli Wikingowie w grach wideo
Na Odyna! Toporem go! - czyli Wikingowie w grach wideo



Falco | 25 sierpnia 2019, 21:30

Wikingowie są w ostatnich latach coraz bardziej popularni, zatem zdecydowaliśmy się bliżej przyjrzeć Wikingom w grach wideo. Jak sobie radzą w branży?
  
Pochodzący ze Skandynawii wojownicy, żeglarze i rozbójnicy morscy weszli szturmem do dzisiejszej kultury popularnej. Cóż, trudno się temu dziwić. Chyba każdy mężczyzna, z pewnością także wiele kobiet, chciałoby chwycić broń i wyruszyć na wyprawę łupieżczą w stronę wybrzeży Brytanii wraz z grupą towarzyszy, jak to zwykli czynić budzący strach angielskich mnichów Wikingowie. Co więcej, także mroczna nordycka mitologia z każdą dekadą zdobywa sobie rzesze miłośników. Dużą zasługę ma w tym także znane na całym świecie studio Marvel, które ożywiło postać Thora, boga piorunów - początkowo za pomocą komiksów, w ostatnich latach zaś dzięki kasowym filmom superbohaterskim. Dzisiejszą popularność morscy awanturnicy z Północy Europy zawdzięczają jednak w bardzo dużej mierze serialowi produkcji kanału “History”, który uważany jest za jedno z najlepszych osiągnięć tytułów stworzonych na potrzeby telewizji. Jak jednak wygląda wizerunek wojowników Północy w świecie gier wideo? Okazuje się, że na tym rynku Wikingowie mogą pochwalić się wcale nie mniejszymi sukcesami. Przybliżymy Wam dzisiaj niektóre, cieszące się bardzo dobrymi opiniami tytuły opierające się na historiach, sagach i przygodach dzikich żeglarzy i ich majestatycznych drakkarów. Wszyscy na pokład!
 

1. Viking: Battle of Asgard

Jest to tytuł stworzony początkowo jedynie na konsole, z czasem zaś przeniesiony na komputery osobiste. Viking to bardzo dynamiczna gra akcji, w której wcielamy się w Skarina, wybrańca bogini walczącego z mrocznymi stworami w obronie swoich braci Wikingów. Rozgrywka jest niesamowicie efektowna, obfituje w bitwy na ogromną skalę i starcia z takimi przeciwnikami jak giganci czy trolle. Głównym przeciwnikiem bohatera jest zaś sama zła bogini Hel. Gra charakteryzuje się ogromnym światem gry, w którym gracz nie jest w żaden sposób ograniczony. Jednym z ciekawszych elementów Battle of Asgard są także bardzo widowiskowe serie ciosów oraz animacje dobijania przeciwników, które bywają niezwykle brutalne. Warto wspomnieć, że za tą produkcję odpowiedzialne jest słynne studio Creative Assembly, twórcy kultowego cyklu Total War, który zresztą pojawi się jeszcze w tym zestawieniu! Taki twórca gwarantuje najwyższą jakość wykonania, którą widać po oprawie graficznej oraz niesamowicie ciekawej fabule Viking: Battle of Asgard.
 
 
 
AncBetaScreen29

2. Ancestors Legacy

Mamy teraz do czynienia z naszą rodzimą, polską produkcją! Ancestors Legacy to strategia czasu rzeczywistego osadzona we wczesnych średniowieczu. Gracz może wybrać pomiędzy kilkoma kampaniami, z których każda została oparta na historycznych wydarzeniach. W tym zestawieniu zaś najbardziej będzie nas interesować scenariusz opowiadający o najazdach Wikingów na Wyspy Brytyjskie. Warto jednak dodać, że jedna z serii zadań skupia się na tworzeniu państwowości Polski pod rządami Piastów. Twórcy przyłożyli ogromną wagę do wykreowaniu klimatu i odpowiednich realiów historycznych dla każdej dostępnej w grze frakcji. Podczas rozgrywki kierujemy niewielkimi oddziałami wojowników, zaś na wygraną mają wpływ takie czynniki jak ukształtowanie terenu czy warunki pogodowe. Bardzo istotna jest także gospodarka. Przeciwnika można pokonać przykładowo poprzez odcięcie go od dopływów strategicznych zasobów!
 
 

3. Total War Saga: Thrones of Britannia

Jest to jeden ze spin-offów serii Total War. Twórcy ze studia Creative Assembly postanowili poruszyć w tych produkcjach ciekawe okresy historyczne, które jednak są zbyt mało rozbudowane na stworzenie pełnoprawnych odsłon cyklu. Mechanika jest więc identyczna jak w grach spod szyldu Total War - manewry na ogromnej mapie kampanii w trybie turowym oraz widowiskowe bitwy w czasie rzeczywistym. Skala jest wyraźnie mniejsza i nie ze wszystkiego będziemy mogli skorzystać. Fabuła produkcji przenosi zaś graczy na Wyspy Brytyjskie w IX wieku. Wikingowie nie pełnią tu tak ważnej roli - początek gry stanowi bowiem bitwa, w której duńscy najeźdźcy zostali odparci z Brytanii. Jednak wraz z rozwojem rozgrywki do rywalizacji dołączają nordyccy awanturnicy, w których może wcielić się gracz. Chyba to wystarczy, aby zaliczyć Thrones of Britannia do naszego zestawienia? Z pewnością jest to jedna z tych gier, która oprócz dobrej zabawy zapewni graczom także solidną dawkę wiedzy historycznej.
 
 

4. Northgard

Książę Wikingów o imieniu Rig udaje się w pościg za zabójcą swojego ojca, który ukradł królewski róg. Podczas podróży wojownik zdobywa sobie kolejnych sojuszników i przemierza krainę zwaną Northgardem w poszukiwaniu złodzieja i mordercy. Sama rozgrywka może czasami przywodzić na myśl rozwiązania znane chociażby z serii The Settlers. Pod wieloma względami Northgard jest bardzo klasycznym RTS-em, wzbogaconym jednak o elementy survivalu oraz wymuszeniu na graczu ekspansji terytorialnej. Do uniwersum gry zostały także dodane mityczne stworzenia, dzięki czemu oprócz innych Wikingów, gracz ma okazję skrzyżować miecze z takimi przeciwnikami jak nieumarli, trolle czy giganty.
 

5. Vikings. Wolves of Midgard

W tej produkcji wcielamy się w przywódcę klanu Wikingów, który został w brutalny sposób pozbawiony swej wioski przez okrutnych lodowych olbrzymów. Jarl stanął więc na czele ocalałych, aby obronić Midgard, świat ludzi, przed zagładą. Ta mocno osadzona w mitologii nordyckiej fabuła dzieje się tuż przed nastaniem Ragnaroku, czyli wojny pomiędzy bogami a gigantami, która ma stanowić kres świata ludzi. Sama rozgrywka może niektórym bardzo przypominać mechaniki znane z serii Diablo. Rzut izometryczny, rozległe lokacje oraz walka zręcznościowa z kolejnymi przeciwnikami to cechy charakterystyczne tej produkcji. Ciekawym urozmaiceniem zabawy jest fakt, iż gracz musi szukać źródeł ciepła, aby zapewnić przetrwanie swojej postaci. Dodatkowo, wraz z postępem kampanii jesteśmy w stanie powoli odbudować zniszczoną wioskę. Warto dodać, że fabułę Vikings można ukończyć zarówno samemu, jak i w trybie sieciowej współpracy ze znajomymi.
 
 

6. Saga: Gniew Wikingów

A oto jedna z tych gier, które dla wielu były częścią składową dzieciństwa! Saga Gniew Wikingów to strategia osadzona w realiach tytułowych wojowników, które zostały wzbogacone o motywy znane z mitologii nordyckiej. Gracz staje na czele jednego z klanu Wikingów, zaś jego zadaniem jest po prostu zwycięstwo nad otaczającymi go przeciwnikami. Rozsądne zarządzanie i spryt podczas bitwy zapewnią szybkie zwycięstwo. W tej starszej produkcji do rąk graczy oddane zostały między innymi oddzielne rasy, takie jak trolle, elfy i centaury, a nawet Ludzie Południa! Gra posiada też dość rozbudowane opcje handlu i dyplomacji oraz drzewko rozwoju gospodarczego i technologii. Mimo upływu lat, grafika wciąż prezentuje się dobrze, a rozgrywka jest naprawdę płynna i sprawia dużo przyjemności.
 
ss_01a81f3bd0e4e9586cdd5289449417614a1c8e5c.1920x1080

7. Hellblade: Senua’s Sacrifice

W tej niezależnej produkcji gracze wcielają się w tytułową Senuę. Bohaterka jest celtycką wojowniczką, która musi udać się do pełnego niebezpieczeństw piekła rodem z nordyckiej mitologii, aby ocalić duszę swojego ukochanego. Chyba skądś już znamy podobne historie? Rozgrywka skupia się na eksploracji fantastycznych, mrożących krew w żyłach poziomów, zaś duża część fabuły skupia się na psychice głównej postaci, którą nawiedzają jej własne wytwory wyobraźni. Co ciekawe, studio deweloperskie podczas pracy nad tą grą zrobiło bardzo rzetelny research wśród osób chorujących na schizofrenię i specjalistów w tej dziedzinie. Rozgrywka w Hellblade wymaga od gracza sporych umiejętności, gdyż w starciu ze skandynawskimi potworami do dyspozycji mieć będzie jedynie miecz w rękach bohaterki. Kluczem do sukcesu są szybkie uniki i rozbudowane kombinacje ciosów. Warto dodać, że przez wielu Hellblade: Senua’s Sacrifice jest opisywane jako ewenement w swojej dziedzinie. Jest to tytuł niezależny, który pod względem graficznym i fabularnym osiągnął poziom znany graczom z najbardziej wysokobudżetowych produkcji!
 

8. The Banner Saga (trylogia)

Jest to seria gier, która mimo pojawienia się na rynku kolejnych części, wciąż cieszy się ogromną popularnością i uznaniem graczy oraz recenzentów. Fabuła cyklu oparta została na klasycznej opowieści drogi - drużyna ludzi oraz olbrzymów ucieka przed zagładą w świecie nordyckich mitów. Zadaniem gracza jest sprawne pokierowanie karawaną oraz nieustanne podejmowanie trudnych decyzji w taki sposób, aby ocalić jak najwięcej swoich podopiecznych. The Banner Saga jest produkcją strategiczną z elementami przygodówki, zaś jednym z najlepszych elementów jest turowy system walki. Graczy urzekła także piękna oprawa graficzna, która nadaje klimat całej opowieści.
 

9. Mount & Blade: Warband - Viking Conquest

Viking Conquest to w zasadzie dodatek do znanego każdemu Mount & Blade: Warband. Warto jednak o nim wspomnieć chociażby dlatego, że wprowadza on kilka przełomowych mechanik dla całej, ikonicznej już serii. Gracze zostają przeniesieni na mapę obejmującą Wyspy Brytyjskie oraz część Skandynawii w czasach najazdów Wikingów. Kampania pozwala wcielić się w synów jarla Ragnara Lothbroka (znanego z serialu “Vikings”!), którzy przez wiele lat skutecznie łupili królestwa Anglów i Sasów. Jeśli chodzi o rozgrywkę, bardzo przypomina ona rozwiązania znane z podstawowej wersji gry. Warto jednak wspomnieć o oddaniu do rąk graczy możliwości podróży i walk na morzu! Można nawet atakować przybrzeżne osady prosto z pokładów swoich drakkarów! System religii, zgodność z realiami historycznymi i oblężenia sprawiły, że ten dodatek dla wielu graczy stał się produkcją lepszą, niż podstawowa wersja Warbanda.
 
tlv

10. The Lost Vikings

Na koniec zostawiliśmy sobie prawdziwą perełkę w zestawieniu. Ta gra powstała w 1993 roku! Historia wygląda mniej więcej tak: trzech odważnych Wikingów: Eryk Chyży, Baleog Srogi i Olaf Tęgi - wybrali się na polowanie. Wszystko przebiegało w normalny sposób, gdy nagle pochodzący z kosmosu dyktator porwał bohaterów, aby zrobić z nich eksponaty w swoim lokalnym muzeum ciekawostek! Na gracza sterującego tytułowymi wojownikami czeka niesamowita przygoda, której celem będzie bezpieczny powrót do domu. Gra jest niezwykle trudna, kluczem do zwycięstwa jest efektywne połączenie umiejętności każdej z dostępnych postaci. Eryk potrafi skakać i rozbijać głową mur, Baleog wprawnie posługuje się łukiem oraz mieczem, zaś Olaf to tarczownik, który potrafi świetnie blokować ataki przeciwników. Produkcja jest już dość wiekowa, jednak grafika i ciekawa rozgrywka z pewnością pozwolą graczom poczuć wspaniały klimat dawnych platformówek. Postacie te znaleźć możemy obecnie w Heroes of the Storm.
 

Wikingowie w grach wideo – Krótkie podsumowanie

Gier bazujących na wątkach związanych z Wikingami jest oczywiście o wiele więcej. Postanowiliśmy jednak wybrać dla naszych czytelników tylko dziesięć, cieszących się najlepszymi opiniami tytułów. Trzeba przyznać, wojownicy z Północnych fiordów byli prawdziwymi twardzielami, którzy żyli w trudnych, lecz zarazem pięknych czasach. Gracze mogą jednak nawet dziś dołączyć do tych nieustraszonych watażków dzięki opisanym powyżej tytułom! Wiosła w dłoń, tarcza na ramię, miecz do pasa i, jak to ująłem w tytule, - “Na Odyna! Toporem go!”.
 
[AKTUALIZACJA] 29 kwietnia 2020 roku firma Ubisoft oficjalnie ujawniła, że ich kolejnym tytułem będzie... Assassin's Creed Valhalla, w którym przyjdzie nam wcielić się właśnie w wikinga!
 
[AKTUALIZACJA - 2] Zapomnieć nie sposób także o BOSSGARD, które w bardzo oryginalny sposób podchodzi do tej tematyki, ubierając ją w nieco humorystyczny sposób.

Śledź nas na google news - Obserwuj to, co ważne w świecie gier!

źródło: Photo by Victor B. on Unsplash

Komentarze [0]:
Copyright © lubiegrac.pl.

Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu
Lubiegrac.pl

reklama

redakcja

regulamin

rss

SocialMedia

Partners