dodano: 2020-08-20 02:45:01

Top 10 gier bazujących na mitologiach - Jakie tytuły najlepiej poradziły sobie z taką tematyką? Jakie mitologie wykorzystano?

Autor: AnoX
Top 10 gier bazujących na mitologiach - Jakie tytuły najlepiej poradziły sobie z taką tematyką? Jakie mitologie wykorzystano?
53°
0

Assassin's Creed Valhalla ukaże się jesienią i póki co jest to największa nadchodząca tego typu tytuł. Które gry bazowały na mitologii? Oto moje subiektywne Top 10!
 
Ostatnie miesiące nie są dla nikogo z nas łatwe w wyniku czego w branży gier dochodzi do wielu jawnych i niejawnych opóźnień, przez które na część z tytułów musimy zaczekać dłużej niż było to oryginalnie planowane. Jest to jednak dobry czas, aby zająć się nadrabianiem zaległości oraz tytułów, na które wcześniej nie mieliśmy czasu. Wiele z nich w ostatnim czasie starało się poruszać w temacie mitologii.
 
Poniższe zestawienie tytułów skupi się w pełni na grach dostępnych już na rynku, wobec czego nie ujrzycie w nim wspomnianego Assassin's Creed ValhallaGods & Monster (obie od Ubisoftu) czy znajdującego się we Wczesnym Dostępie Hades od Supergiant Games.
 
Nim przejdziemy do zasadniczego zestawienia Top 10, chciałbym wpierw zaznaczyć, że kolejność jest przypadkowa i proszę nie traktować jej jako ostateczną oraz niezamienialną listę. 
 
Zapoznaj się także z tym tekstemTOP 10 najlepszych gier/cyklów gier w klimacie Cyberpunku. W co warto zagrać? Jakie gry są jeszcze przed nami?

Oto Top 10 gier bazujących na mitologii

1. God of War (2018)

Rozpoczynamy od ostatniej gry Sony Santa Monica, która w dość intrygujący sposób przeszła z mitologii grackiej do nordyckiej, którą mieliśmy okazję bliżej poznać z jej nieco innej strony. Wydarzenia w God of War z 2018 rokurozegrały się na mniejszą skalę z postaciami, o których wielu mogło nigdy nie usłyszeć. A najciekawsze kąski są jeszcze przed nami... ;)
 

2. Assassin's Creed Odyssey

O ile już samo Assassin's Creed Origins bazowało na mitologii egipskiej, o tyle jednak dopiero w tego typu tematyce poszalało Assassin's Creed Odyssey, ukazującą nam nietypowe spojrzenie na postacie z kart greckich mitów.
 

3. Wiedźmin 3 Dziki Gon

Jeżeli spojrzymy na dokonania CD Projekt RED oraz na ostatnie wypowiedzi Andrzeja Sapkowskiego to możemy dojść do wniosku, że wprowadzenie mitologii słowiańskiej miało zmienić charakter oryginału. Nikt chyba nie wziął tego na poważnie, w wyniku czego Wiedźmin 3 Dziki Gon został ciepło przyjęty wszędzie, a my możemy delektować się wyjątkowym światem przedstawionym bazującym na Sadze Wiedźmińskiej.
 

4. The Dark Pictures: Man of Medan

Początkowo nic nie wskazywało na to, że Supermassive Games z Bandai Namco zdecydowały się postawić na cokolwiek związanego z mitologią, niemniej warto zwrócić uwagę na to, że The Dark Pictures Man of Medan świetnie łączy tego typu tematykę wraz z horrorową koncepcją! Trzeba przyznać, że całość wypadła solidnie, a kolejne odsłony są jeszcze przed graczami.
 

5. Where the Water tastes like Wine

Niezależne studio Dim Bulb Games wraz z Serenity Forge początkowo zachwyciły branżę gier prezentując swoje Where the Water tastes like Wine, niestety przy okazji premiery okazało się, że kreatywnych pomysłów wystarczyło tylko i wyłącznie na świat oraz fabularne atrakcje. Pod względem rozgrywki niestety czeka na nas masa powtarzalności. Więcej o motywach w Where the Water Tastes Like Wine, przeczytacie w naszym artykule sprzed dwóch lat.
 

6. Mira

O ile wspomniany Dziki Gon mógł się pochwalić gigantycznym budżetem, który jest widoczny przy wielu, wielu aspektach gry, o tyle inna polska gra - przygodówka Mira również bazuje na słowiańskich mitach, ubierając ją w absolutnie prześliczną oprawę wizualną i zabawę typu point'n'click.
 

7. Hellblade: Senua’s Sacrifice

Po długim okresie przeciągania premiery, zmianie tytułu oraz długim czasie przygotowań ostatecznie na rynku pojawiło się Hellblade: Senua’s Sacrifice, które z miejsca okazało się hitem doskonale bawiącym się szaleństwem i mitologią celtycką w sposób dotychczas nieznany, o czym najlepiej mogliśmy się przekonać poprzez słuchawki oraz znakomitą zabawę udźwiękowieniem. Nie może dziwić, że Senua's Saga: Hellblade II zapowiada się równie wyśmienicie, stanowiąc potencjalnie jeden z najlepszych tytułów zmierzających na Xbox Series X.
 

8. Okami

Przed kilkoma laty Okami okazało się wielkim hitem, który mimo wszystko nie rozszedł się w należyty sposób. Okami HD nieco naprawiło ten błąd udowadniając, że wciąż można świetnie oraz wyjątkowo prezentować mitologie dalekowschodnie w dość przystępny sposób dla graczy z szerokorozumianego zachodu. Konsolowcy doskonale wiedzą jak trudne jest to zdanie i jak świetną pracę wykonał w tej kwestii Capcom.
 

9. Roki

Dość niedawno w ramach wydawniczej linii CD Games - United Label ukazała się wyjątkowa przygodówka studia Polygon Treehouse - Roki, ubierająca w nieco dziecięcy klimat skandynawskie mity oraz potwory. To ciekawa propozycja w dobrym staro-szkolnym stylu.
 

10. Ni-Oh

Pierwotnie ta gra miała się ukazać jeszcze na PlayStation 3, jednakże ambicja oraz wytrwałość jej oryginalnego twórcy spowodowała, że po czasie ostatecznie zagościła na PlayStation 4 i komputery osobiste stając się z miejsca hitem. Ni-Oh to świetna rozgrywka oraz nietypowa fabuła, której początek jest jedynie pierwszym z wielu pozytywnych zaskoczeń z pogranicza historii oraz mitologii Japońskiej z elementami innych azjatyckich motywów.
 
 
 
To oczywiście tylko i wyłącznie część wybrana przeze mnie, jeżeli uważacie, że jakiś tytuł pominąłem a na to nie zasługiwał to koniecznie podzielcie się nim z w komentarzach w sekcji poniżej!

źródło: fot. lqiuz z Pixabay

Komentarze (0):
Reklama
Reklama