No średnio to wyglądało, ale 7 to nie tak źle. Chociaż myślę, że jak ktoś chce taką logiczną klikaninę, to lepiej klocki brać albo lara croft go.
Przygodówki to gatunek, w którym zatraciłam się już wiele, nawet nie chce myśleć jak wiele lat temu. Zatapiam się w intrygującą, czasami pełną zwrotów akcji fabułę, zbieram rzeczy i kombinuje z przedmiotami, ślęczę nad zagadkami logicznymi, czy zwyczajnie eksploruje podziwiając piękno lokacji. Czasami jednak, dla przełamania wkradającej się w moje hobbystyczne życie rutyny, próbuje zmierzyć się z gatunkiem, który fabularnym raczej nazwać nie można, z grami skupiającymi się jedynie na trenowaniu moich szarych komórek, zwanych logicznymi. I tak niedawno w moje łapki, a raczej na dysk mojego komputera trafił Hexologic, produkcja logiczna, stworzona przez rodzime studio MythicOwl, któremu w tym miejscu bardzo dziękuję za udostępnienie kopii gry do recenzji.
Jak zapewne doskonale wiecie gatunek skupiony na łamigłówkach posiada jedynie szczątkowy zarys fabularny albo takiego nie ma wcale. Tak też jest w przypadku Hexologic, która czerpie inspirację z bardzo popularnej łamigłówki polegającej na wypełnianiu diagramu cyframi od 1-9 tak, by w każdej linii, w pionie, poziomie i na ukos znalazła się tylko jedna, nie powtarzająca się cyferka. Opisywana przeze mnie gra pozwala nam jednak spojrzeć na Sudoku w nieco innych sposób i jest ciekawą wariacją na temat tej bardzo popularnej, choć nie przez wszystkich lubianej zabawy. Nie mamy tu cyfr, a kropki, nie ślęczymy nad kwadratami, a wpatrujemy się w heksy i nie przepalamy mózgowych obwodów próbując dopasować cyfry, a bawimy się w liczenie kropeczek tak, by ich ilość odpowiadała temu, co gra nam sugeruje.
Zasada jest bardzo prosta. Oto jesteśmy wrzuceni do rozgrywki, w której naszym oczom ukazuje się plansza z połączonymi ze sobą heksagonami, z których część oznaczona jest określoną cyfrą. Naszym zadaniem jest wypełnienie wspomnianego heksa kropką od 1-3 tak, by ilość ich w połączonych ze sobą elementach tworzyła sumę wskazaną nam przez grę. Bawimy się zatem podobnie jak w oryginalnym Sudoku w kombinowanie, z tym, że w Hexologic użyjemy umiejętności liczenia i choć na poziomie podstawowym opierającym się na niskich liczbowych sumach wydaje się to niezwykle proste, to twórcy umiejętnie podnieśli próg trudności, który od bardzo łatwego stopniowo zwiększa swoje wymagania, pozwalając nam pogłówkować nad kolejnym zadaniem dłużej niż przez krótką chwilę.
Hmm..… zaczynając zabawę z Hexologic przyszło mi na myśl, że jest to idealny tytuł dla mojego życiowego partnera, który uwielbia zagłębiać się w we wszelakich łamigłówkach, a Sudoku jest w nich pozycją obowiązkową. Ja natomiast do takich gier mam bardzo mieszane uczucia, bo z jednej strony są dla mnie odskocznią od codzienności oraz produkcji przygodowych, które zwykle ogrywam po kilka razy, próbując stworzyć pomocny graczom poradnik. Z drugiej zaś, gry pokroju Hexologic na dłuższą metę nieco mnie męczą, szczególnie, że fankom matematyki, nawet jeśli dotyczy jedynie algebry, niestety nie jestem. Muszę jednak stwierdzić, że Hexologic jest tytułem bardzo wciągającym, w którym autorzy w świadomy sposób wyważyli poziom trudności, bawiąc się czymś, w czym zdawałoby się nic już nie da się wymyślić. A jednak......
I tak zatem spodziewajcie się po tytule, który na Steam w tej chwili kosztuje niewiele ponad siedem złotego, wyzwań coraz bardziej wymagających, w których oprócz podstawowych heksów, w których umieszczamy kropki od jednej do trzech tak, by ich suma zgadzała się z growym wskazaniem, zupełnie nowych mechanik dostępnych na coraz bardziej wymyślnych poziomach, jakich w grze mamy ponad siedemdziesiąt. Natrafimy więc na pola, w których kropki już zostały nam narzucone, one w nich są, a my nie możemy je w żaden sposób zmieniać. Mamy też heksogony, w których ilość kropek musi być taka sama jak w odpowiadających ich kolorystycznie heksach. Stopniowe utrudnianie rozgrywki sprawi, że nie będziemy już jedynie klikać na pola, co na początku jest możliwe, a zmuszeni zostaniemy pogłówkować, czując, że uczestniczymy w poważnej rozgrywce, a nie zabawie przeznaczonej dla dzieciaka. Pod koniec jest już wyjątkowo trudno.
Hexologic przeznaczona jest zarówno na komputery osobiste PC, jak i na urządzenie mobilne, komórki z systemem Android, iOS a niebawem pojawi się także na Nintendo Switch. Tytuł jest niewątpliwie doskonałą zabawową odskocznią w przerwach w zajęciach, szkole, czy też podczas jazdy komunikacją miejską, czy w wielu innych wypadkach. Nie musimy się w nim skupiać na innych odciągających naszą uwagę szczegółach, a sam projekt uroczy nas prostą, acz przeplataną nieco barwniejszymi wstawkami między poziomowymi, grafiką.
Kolejne poziomy właściwie nie mają nam graficznie wiele do pokazania, co w przypadku takiego rodzaju produkcji ma swoje uzasadnienie. W końcu mamy skupić się na matematyczno - logicznych zadaniach, a nie rozpraszać się rzucającą nas na kolana grafiką. Ot spoglądać będziemy na pastelowe tła, na których umieszczone zostały kolorowe sześciokąty, które wkrótce wypełnimy kropeczkami.
Jedynym wyraźnie zarysowanym nam przez twórców elementem graficznym wspomnianej produkcji jest wygląd krainy, do której przecież jakoś trafiliśmy. Ta w kolejnych dostępnych w grze lokacjach jest nieco inna i przenosi nas poprzez morze, teren górzysty aż po pałac. Wszystko utrzymane jest w jasnych, ale bardzo barwnych kolorach, w dość prostym, choć pasującej do całości, rysunkowym stylu.
Takim zdaniem skwitować możemy to co słyszymy podczas ogrywania Hexologic. Podczas zabawy towarzyszą nam nie tylko dźwięki klikanych przez nas sześcianów i zaliczonego nam kolejnego zadania, ale i prosta linia melodyczna, która w modyfikowanej formie przewija się poprzez całą grę. Wydawać mogłoby się to męczące, ale tak nie jest. Melodyjka może nie wpada w ucho i nie zapada w naszą muzyczną pamięć tkwiąc w głowie przez długi czas, ale umila męczenie szarych komórek, być może nawet troszeczkę uspokajając nerwy związane z niepowodzeniami w wykonaniu zadania. Razem z grafiką stanowi ona prosty, ale wpasowujący się w klimat rozgrywki element, który w dość krótkiej, zajmującej około dwóch godzin produkcji (czas zależy od naszej cierpliwości i umiejętności logicznych) sprawia, że gra się całkiem przyjemnie.
Hexologic to produkcja, która z pewnością zainteresować może graczy mających do czynienia ze światem gier na co dzień. Dla nich, jak choćby dla mnie będzie momentem wytchnienia od bardziej zaawansowanych growych produkcji. Tytuł może jednak sprawdzić się doskonale wśród tak zwanych "graczy niedzielnych", którzy sięgają po taki rodzaj rozgrywki jedynie czasami i nie wymagają od gry rozbudowanej warstwy fabularnej. Dobrze wyważony poziom trudności, przyjemna, prosta pastelowa grafika i ciekawy pomysł na zaprezentowanie innej formy Sudoku, mają dużą szansę przyciągnąć uwagę graczy, tym bardziej, że Hexologic studia MythicOwl jest produkcją niezwykle tanią, co niewątpliwie jest jej dużą zaletą. Polecam serdecznie!
Bardzo serdecznie dziękujemy twórcom, studiu MythicOwl za udostępnienie klucza gry do recenzji!
No średnio to wyglądało, ale 7 to nie tak źle. Chociaż myślę, że jak ktoś chce taką logiczną klikaninę, to lepiej klocki brać albo lara croft go.
Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu
Ja jednak od skomplikowanych sudoku i innych jolek wolę zwykłe krzyżówki, ale co kto lubi ;).