"Sherlock Holmes: The Silver Earring" - polski tytuł "Sherlock Holmes i tajemnica srebrnego kolczyka", to dzieło studia Frogwares. Jest to klasyczna przygodówka, w której wcielamy się w sławnego detektywa Sherlocka Holmesa i jego przyjaciela doktora Watsona. Gra nie należy do najnowszych pozycji, bo ma już swoje lata, ale muszę przyznać, że fabuła potrafi zaciekawić i gdyby nie elementy zręcznościowe i czasówki moja ocena tej pozycji byłaby dość wysoka. Ale po kolei....
Pewnego dnia Sherlock Holmes i jego wierny towarzysz i pomocnik doktor Watson dostają zaproszenie na przyjęcie w Sherringford Hal. Organizatorem owego rautu jest magnat budowlany Sir Melvy Bromsby. Mężczyzna zamierza świętować powrót córki do domu. Gdy tylko staje na mównicy, by rozpocząć przemowę, zostaje zastrzelony. Tak zaczyna się śledztwo, którym od tej pory zajmuje się sławny detektyw, Sherlock Holmes, a w jego imieniu oczywiście gracz. Grać będziemy również doktorem, bowiem twórcy gry, studio Frogwares dało fanem serii taką możliwość. Kolejny raz przyjdzie grającemu badać ślady, zbierać dowody, a przede wszystkim rozmawiać ze świadkami morderstwa, doprowadzając do ujawnienia zabójcy.
Gra dostępna w polskiej wersji - polskie napisy. Polska lokalizacja owej przygodówki wypadła całkiem nieźle. Nie zauważyłam poważniejszych błędów językowych, poza kilkoma literówkami.
Graficznie gra odstaje od kolejnych części dość znacznie, ale trzeba pamiętać, że lat temu wiele możliwości graficzne były poważnie ograniczone. Nie mniej jednak całość prezentuje się całkiem przyjemnie dla oka. Rozgrywkę przeplatają wstawki filmowe, które czasami są bardzo rozbudowane.
"Sherlock Holmes i Tajemnica Srebrnego Kolczyka", to klasyczna przygodówka, więc sterowanie odbywa się za pomocą myszy. Detektyw, czyli w grze gracz, wyposażony jest w atrybuty Holmesa, czyli lupę, próbówkę oraz miarkę. Wszystkich tych przedmiotów będziemy używali wielokrotnie, gdy tylko będziemy działali Sherlockiem. Inaczej sprawa wygląda, gdy wcielamy się w Watsona. Ten za zadanie ma prowadzenie notatek, szukanie informacji i sprawdzanie istotnych lub też mniej istotniejszych szczegółów.
Podczas gry zmierzymy się z licznymi zagadkami, o wszelakiej maści i trudności. Oprócz typowych zadań przedmiotowych, czyli zebrania przedmiotu i użycie go w odpowiednim miejscu, staniemy oko w oko z zadaniami logicznymi. Twórcy zadbali także o sprawność naszego umysłu w inny sposób. Otóż każdy rozdział gry kończy się quizem, polegającym na odpowiedzi na kolejne pytania i potwierdzeniu ich odpowiednimi dowodami. To zadanie uatrakcyjnia grę i sprawia, że rozgrywka jest trudniejsza, a oto właśnie chodzi w tej właśnie serii.
Niestety gra została według mnie zepsuta zręczościówkami i licznymi czasówkami, które ja uważam za zbędne w przygodówkach. Zadanie czasowe w lesie daje nieźle w kość. Nie dość, że czasu jest niewiele, to wykonanie go utrudnia zmiana ustawienia kamer. Ścieżka, która przed chwilą była na prawo staje się ścieżką na lewo i na odwrót. Efekt jest taki, że czasówkę powtarza się wielokrotnie. Na szczęście gra posiada nieograniczoną ilość miejsc na zapisy i praktycznie w każdym momencie można ją "zasejwować".
Ważnym elementem rozgrywki, oprócz wspomnianym czasówek i zadań logicznych są dokumenty, które podczas gry przyjdzie nam zbierać. Trafiają one do ekwipunku, który znajdziemy na dole ekranu. Zebrany dokument należy przeczytać w ekwipunku, czyli kliknąć na takową informację nad nim. Wtedy trafia on do księgi znajdującej się w lewym dolnym rogu. Każdy papier, list, czy też dokument i książkę możemy tam przeczytać. Podczas gry dostępne są także wszystkie dialogi, wnioski, a także mapa, dzięki której przenosimy się do danej lokacji.
Podsumowując, grając w tę odsłonę Sherlocka, nie byłam zawiedziona, bo dostałam niezłą fabułę, dobre zagadki, ładną grafikę i całkiem sporej długości przerywniki filmowe. Niestety przyjemność z gry zepsuły mi okropne zadania czasowe, na które pomstowałam wielokrotnie. Dlatego też końcowa ocena gry musi zostać przeze mnie obniżona.
Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu
Jedyny problem, jaki miałem z tą grą to fakt, że była raczej krótka. Co prawda nie tak krótka, jak ta o mumii, ale późniejsze, szczególnie Awakened albo Nemesis, były o niebo lepsze.