Studio Arkane Studios powstało w 1999 roku, serwując nam na przestrzeni lat wiele hitów. Niemalże dwa lata temu francuska ekipa, znajdująca się obecnie pod własnością ZeniMax Media, przejętego niedawno w 100% przez Microsoft i ich dział gamingowy Xbox, świętowała swoje dwudziestolecie. W tym czasie wiele się działo, ekipa deweloperska znacząco się zmieniała oraz produkowała gry dla różnych wydawców.
Początki Arkane Studios
Znane nam obecnie jako Arkane studio zostało zapoczątkowane przez byłych pracowników Electronic Arts oraz Atari, który zdecydowali się samodzielnie zająć produkcją gier wideo, pod własnym szyldem. Deweloperzy próbowali samodzielnie sobie radzić początkowo produkując niezły Arx Fatalis dla nieistniejącego obecnie JoWood, a także wypuszczając cztery lata później Dark Messiah of Might and Magic dla Ubisoftu.
Świetny czas Arkane oraz Bethesdy i ZeniMax
W sierpniu 2010 roku dotychczas niezależna ekipa została oficjalnie przejęta przez ZeniMax Media, po czym rozpoczęła się na dobre naprawdę udana współpraca. W 2012 roku ukazał się hit w postaci intrygującego odważnego Dishonored, a już cztery lata później mogliśmy się zapoznać z kontynuacją, co do której recenzenci i gracze mieli sporo uwag. Nie brakowało jednak pochwał.
Następnie sporo radości fanom zagwarantował Dishonored Death of the Outsider, a także zadziwiający na wiele sposobów Prey. To za jego sprawą marka powróciła, choć w znacząco odmiennej i przypominającej bardziej System Shocka formie.
2021 pod znakiem zmian i Microsoftu (Xboxa)
W marcu 2021 roku ogłoszono, że oficjalnie Microsoft przejął ZeniMax, a co za tym idzie także Arkane Studios dołącza do struktur Xbox Game Studios. Od tego okresu nadejdzie nowa, z pewnością bardziej stabilna finansowo era, gdy gracze będą wyczekiwać na kolejne hity, mogące zaoferować im sporo świeżych pomysłów oraz nietypowych i mocno stylizowanych światów przedstawionych.
Wyprodukowane gry przez Arkane Studios:
- Arx Fatalis – 12 sierpnia 2002 [PC, XB]
- Dark Messiah of Might and Magic – 24 października 2006 [PC, X360]
- KarmaStar - 2009 [iOS]
- Dishonored – 9 października 2012 [PC, X360, XB1, PS3, PS4]
- Dishonored 2 – 11 listopada 2016 [PC, XB1, PS4]
- Prey – 5 maja 2017 [PC, XB1, PS4]
- Dishonored: Death of the Outsider – 15 września 2017 [PC, XB1, PS4]
- Wolfenstein Youndblood - 26 lipca 2019 roku [PC, XB1, PS4]
- Wolfenstein: Cyberpilot - 26 lipca 2019 roku [PC, PS4]
- DEATHLOOP – 21 maja 2021 [PC, XSX, XSS, XB1, PS4, PS5]
- Redfall – 2023 [PC, XSX, XSS, XB1]
Anulowane gry Arkane Studios:
- Return to Ravenholm – 2007 [PC]
- The Crossing – 2009 [PC, X360]
- LMNO – 2010 [PC]
Na przestrzeni lat studio podejmowało próby opracowania trzech tytułów Return to Revenhold było projektem opracowywanemu dla Valve, osadzonego w świecie serii Half Life. Następnie zaprzestano prace nad wieloosobowym The Crossing w 2009 oraz rok później zrezygnowano z LMNO, tytule o kosmitce z zaawansowaną sztuczną inteligencją. Przy tym ostatnim projekcie współpracowano z Electronic Arts oraz Stephen Spielbergiem.
Obecny stan Arkane Studios
W chwili obecnej francuskie studio zdecydowało się podzielić na dwa zespoły funkcjonujące w ramach jednego szyldu, które zajmują się odmiennymi markami i tytułami.
Zespół Arkane Lyon kojarzyć możemy z produkcji odważnego, choć mieszanie przyjętego Wolfenstein Youndblood (powstałego wraz z MachineGames), a już niebawem przekonamy się jak samodzielnie sobie poradzą z autorskim DEATHLOOP.
Druga ze struktur, amerykańskie Arkane Austin to ekipa znana nam lepiej, gdyż to właśnie ona odpowiadała za hitowego Dishonored, Dishonored 2 oraz ostatniego Prey-a. W przypadku tego zespołu nie wiemy, nad czym pracuje oraz czego się możemy spodziewać po kolejnej odsłonie.