dodano: 2020-01-12 00:35:02

Xbox X - Data premiery, wygląd, podzespoły, cena, wydajność, co z VR?

Autor: AnoX
Xbox X - Data premiery, wygląd, podzespoły, cena, wydajność, co z VR?
43°
1

Xbox X (znany także jako Xbox i Xbox Series X) to nowa konsola Microsoftu oferująca świeży wygląd, mocne podzespoły oraz wielką wydajność. Co zaoferuje?
 
Jeszcze nie tak dawno urządzenie to znaliśmy pod nazwą roboczą Project Scarlett, niemniej podczas The Game Awards 2019 otrzymaliśmy oficjalne ujawnienie nazwy oraz wyglądu urządzenia wraz z ujawnieniem kolejnej gry zmierzającej na tę konsolę - Senua's Saga: Hellblade II.
 

Nazwa nowego Xboxa to... Xbox, Xbox Series X czy Xbox X?

Niestety w chwili obecnej nie możemy potwierdzić czy na 100% najnowsze urządzenie działu Xbox tak właśnie będzie się zwać. Ze skomplikowanych i zawiłych tłumaczeń można odnieść wrażenie, że tak, co z resztą współgrałoby z dotychczasowym schematem (z poprzedniej generacji). Zgodnie ze wskazaniami Xbox to pełnoprawna nazwa linii konsoli, a pokazany Xbox Series X to model w ramach rodziny X.  

Czy zobaczymy niebawem nową konsole Xboxa?

Bazując na poszatkowanych informacjach, wskazówkach oraz pogłoskach należałoby wywnioskować, że tak się powinno zdarzyć. Sporo pogłosek wskazywało na chęć udostępnienia tańszego modelu, który w dużej mierze bazowałby na chmurze przesyłającej i udostępniającej gry znanej obecnie jako Project xCloud. Propozycja miałby być niekiedy słabsza nawet od Xbox One X, lecz dostosowana i zoptymalizowana miałaby być nie tylko pod streaming, ale także pod wykorzystanie takich technologii jak chociażby ray tracing.

Jak duży jest Xbox X? 

W chwili obecnej nikt nie otrzymał do rąk pełnoprawnego modelu, który zagości na półkach sklepowych, niemniej jeden z serwisów przeprowadził małą symulację. Dzięki niej określono, że wysokość Xbox X to około 195 centymetrów, a szerokość i długość to około 96 centymetrów. Pamiętajcie jednak, że nie są to ostateczne i oficjalne wymiary. Więcej informacji dotyczących rozmiaru nowego Xboxa.

Co znajdziemy wewnątrz? - Podzespoły Xbox Series X

Xbox ogłosił, że skorzysta ze specjalnie stworzonego procesora bazującego na ostatniej serii procesorów Zen 2, korzystającego z architektury RDNA opracowanej przez AMD. Z poziomu podzespołów możemy liczyć na wsparcie dla ray tracingu oraz optymalizację pod gry. Producent zaimplementował także Zmienny algorytm cieniowania, który zapewni nam jeszcze lepszy poziom optymalizacji oraz wygląd gry światłem oraz w szczególności cieniem. Ponadto niezwykle ważną rolę odgrywać ma nowiusieńki dysk SSD nowej generacji, dzięki któremu praktycznie całkowicie zostaną wyeliminowane czasy ładowania, także w przypadku wysokiej klasy tekstur czy nieziemsko szczegółowych obiektów.

Co wspomniane podzespoły mają nam zagwarantować?

Zgodnie z przewidywaniami obecnym standardem grania ma być rozdzielczość 4K oraz częstotliwość 60 klatek na sekundę, jednakże sprzęt ma mieć możliwość zaoferowania nam rozgrywki w 8K lub w 120 klatkach na sekundę. W tym drugim przypadku mowa jest raczej o tytułach niezależnych lub specjalnie pod te parametry dostosowanych. Eksperci oceniają, że raczej nie możliwe będzie uczynienie, z któregoś z tych dwóch "wymiarów" czegoś więcej niż okazyjnego dodatku. 
 

Xbox X, a gry ekskluzywne... 

Xbox Series X może liczyć na szerokie wsparcie nie tylko studiów zewnętrznych, ale także i wewnętrznych, które mają zagwarantować graczom szereg tytułów wysokiej jakości. Plan zakłada dojście do strategii Sony, które wypuszcza na rynek 3 lub 4 gry ze swojej własnej stajni, za sprawą czego każda z nich może liczyć na odpowiednio duży budżet i wsparcie.
 
W tej chwili wiemy na pewno, że będziemy mogli sprawdzić na pewno wspomniane Senua's Saga: Hellblade II, wcześniej potwierdzono także obecność Halo Infinity na tym sprzęcie.

Czy Xbox Series X posiadać będzie wsteczną kompatybilność?

Gigant z Redmond kontynuuje swoją strategię rozwijania tej usługi, dzięki czemu sprawdzić będziemy mogli na najnowszej maszynce gry z aż czterech generacji. Rozwiązanie to będzie bazować na odpowiedniku z Xbox One.

Czy konsola nowa konsola Xbox obsługuje VR?

Szef działu Xbox, Phil Spencer w jednym z wywiadów oficjalnie ogłosił, że Microsoft nie jest zainteresowany rozwijaniem technologii wirtualnej rzeczywistości w kontekście grania na konsolach.

Cena Xbox X

Niestety w chwili obecnej nie znamy dokładnej ceny najnowszej konsoli Microsoftu, niemniej wydany niedawno Xbox One X dostępny był za lekko ponad 2000 złotych. Wielce prawdopodobne jest to, że będzie to minimalna kwota za którą będziemy w stanie zakupić 

Data premiery Xbox X

Xbox Series X w okresie Świąt Bożego Narodzenia pod koniec 2020 roku.
 
Tekst o PlayStation 5 znajdziecie w tym miejscu.

Komentarze (1):
avatar TOM3K
dodano: 2020-01-13 16:49:26

Ja czekam co bedzie dalej z doniesieniami o obsludze WIndows i Steam ;)

Reklama
Reklama