64°
0
dodano: 2019-04-21 22:45:02

PlayStation 5 (PS5) - kiedy, za ile, cena, wydajność, co z PSVR?

Autor: AnoX
PlayStation 5 ma się ukazać przed Świętami Bożego Narodzenia, tymczasem poznaliśmy spacyfikację, datę premiery, cenę oraz informacje o PSVR.
 
Postanowiliśmy się bliżej przyjrzeć ogłoszeniom i ogólnym informacjom na temat PlayStation 5. W tym momencie przypominamy, że nie poznaliśmy w pełni oficjalnych informacji, a niektóre wieści związane są jedynie z gestami pokroju "specyficznego uśmiechu". Należy mieć to na uwadze, ponieważ oficjalne ogłoszenie może zapewnić nam pewnego typu różnice. W końcu mało która gra na PlayStation 4 umożliwia nam rozpoczęcie zabawy w trakcie ściągania i instalacji. 

PlayStation 5 czy coś innego?

Rozpocząć w sposób naturalny należy od nazwy, która nie została potwierdzona. Na sformułowanie "PlayStation 5" Mark Cerny jedynie się szeroko uśmiechnął. Przez cały czas wykorzystywał sformułowanie "nowa generacja".
 
[Komentarz] Wcześniej Sony zapowiedziało, że pół generacje ich nie interesują, a PlayStation 4 Pro było jedynie wyjątkiem w dotychczasowych działaniach i przyszłych. Pytanie brzmi czy "Piątka" zostanie po prostu ogłoszona, czy jednak ujrzymy więcej niż jeden sprzęt. Odnoszę wrażenie, że nowoczesne usługi abonamentem przekonały ojców marki do tego, aby postawić na niższą cenę, zaryzykować więcej środków (bo te są dostępne), aby stworzyć mocno zaniżone cenową kwoty urządzenia, które mają się szeroko rozejść, tak aby stały dochód w ciągu kilku lat spłacić te inwestycję. Ponoć nowa generacja ma nam zapewnić więcej gier, zatem na to też potrzebne będą odpowiednie zasoby finansowe. 
 
 

PlayStation 5 z płytami czy bez napędu?

Sony chce kontynuować dotychczasowe doświadczenia i możliwości, zatem nowa generacja będzie wyposażona w napęd na fizyczne nośniki. Pełna cyfryzacja narazie w ogóle nie znajduje się w planach firmy.
 
[Komentarz] Dzięki czemu będzie można spokojnie dzielić się grami czy odsprzedawać je po niższej cenie w określonych punktach. Należy zauważyć także to, że w tym wariancie możemy się spodziewać także na przykład wydajniejszego wariantu płyt czy jakiegoś ich odpowiednika, dzięki któremu dane będą jeszcze szybciej lądować na naszym dysku. Konieczne będzie postawienie także na większą pojemność, ponieważ dotychczasowe płytki mają już dość :P
 
Przy okazji warto poruszyć także dwie inne kwestie....

Dysk twardy w PlayStation 5 będzie większy i szybszy. Większy udział i wpływ chmury?

Mark Cerny szczególnie w kwestii dysku powiedział sporo naprawdę interesujących rzeczy, otóż po po rozmowach z deweloperami firma uzyskała wiele informacji o problemach z dyskiem twardym, który miał za słabą wydajność. Efektem widocznym dla graczy były długie czasy wczytywania oraz problemy z doczytywaniem tekstur wysokiej jakości. Najnowsza maszynka będzie wyposażona już w dysk SSD, którego wydajność będzie znacząco większe niż obecny HDD. Podczas rozmowy zaprezentowano wyniki wewnętrznych testów, które najlepiej oddają wybitny postęp. Marvel's Spider-Man na PlayStation 4 Pro wyczytuje się obecnie 15 sekund, natomiast następca w formie devkitu osiąga ten sam efekt w 0,8 sekundy!  
 
PlayStation 5 ma być nawet 18-razy szybszy i zaoferować całkowicie nową jakość w oparciu o "surowe pasmo wyższe niż jakikolwiek dysk SSD dostępny dla komputerów osobistych".
 
[Komentarz] To właśnie w 2019 roku Sony zdecydowało się zapewnić posiadaczom abonamentu PlayStation Plus większą porcję przestrzeni na cyfrowym dysku, która powiększyła się do 100 GB. Być może PS5 doczeka się jeszcze większego wsparcia na start lub w ramach tejże usługi. Postawienie ewentualne na standard PCIe 4.0 mogłoby być nie tylko pokazem siły, ale także gestem głoszącym "konsole znów mogą wyznaczać standardy". Bez wątpienia będzie to konieczne w przyszłości, która cały czas dostarcza nam większej ilości danych do przeliczenia i wczytania lub zapisania.  

Sony myśli o przyszłości, czyli PS5 obsłuży także 8K!

Sony bardzo dobrze, by nie powiedzieć, że znakomicie radzi sobie na rynku telewizorów, zatem chyba nikogo nie może dziwić fakt, że również "PS Piątka" będzie wspierać te rozdzielczość. Nie była ona jednak prezentowana wired, ponieważ pokaz odbywał się na 4K.
 
[Komentarz] Myślenie o przyszłości w przypadku tak dużej firmy nie może dziwić, ale bez wątpienia zgranie obu działów może spowodować, że telewizory 8K od 2019 lub 2020 roku mogą liczyć na prezentacje także z gier działających w tych rozdziałkach. 

PlayStation 5 z technologią ray-tracing!

Współpraca z AMD i ich najnowszymi rozwiązaniami na zmienić fundamenty, otwierając przed nami nowe możliwości. Jedną z nich będzie właśnie śledzenie promieni znane jako ray-tracing. Będzie to wykonalne, dzięki umieszczeniu wśród podzespołów procesor AMD Ryzen z ośmioma rdzeniami Zen 2 7nm oraz kartę Radeon Navi posiadającą "niestandardowy wariant".
 
[Komentarz] Szczególnie to ostatnie sformułowanie przykuło moją uwagę, ponieważ może być ono jednak potwierdzenie tego, że Sony i AMD ściśle współpracują tworząc całkowicie nowe formaty. Oczywiście mogą to być jednie zapowiedzi, także warto w tym roku śledzić ogłoszenia także Nvidii, która mieć także swojego AS-a w rękawie.
 
[AKTUALIZACJA 19.3.20] PlayStation ogłosiło, że zdecydowało się wokół śledzenia promieni zbudować podzespoły odpowiedzialne głównie za oświetlenie, odbicia, cienie oraz kolorystykę, w związku z czym wspomniana technologia ta nie tylko się pojawi, ale będzie integralnym elementem PS5.

Dźwięk w PS5 będzie rewolucją!

PlayStation 5 ma w przeciwieństwie do PlayStation 4 wnieść sporo nowego i dobrego do szeroko rozumianego udźwiękowienia. Nowy sprzęt ma wykorzystać nieźle wydajność także na tę kwestię, dzięki czemu efekty mamy słyszeć nawet z tyłu, góry czy z boku bez żadnego dodatkowego urządzenia. Jedynie telewizyjne głośniki i konsola będą oferować te doznania.
 
[Komentarz] Takiego ruchu nie można było się ot tak spodziewać, ponieważ dotychczas niewiele się zmieniło w kwestii dźwięku. Sony starało się uzyskać coś z użyciem głośniczka w DualShocku 4, jednakże rozwiązanie to w ogóle nie było wykorzystywane przez deweloperów. Także zrobiono coś ciekawego, z czego nie korzystano. Wielka szkoda, ponieważ wiele gier mogłoby zrobić z tego użytek.... W każdym bądź razie zapowiedź jest odważna także ze względu na to, że jakość ma wynikać z konsoli, a nie z dodatkowych przedmiotów. Pytanie czy soundbary będą mogły jeszcze lepiej wspierać te efekty.  
 
[AKTUALIZACJA 19.3.20] Z racji zastosowania świeżej, wciąż nie do końca opanowanej technologii, Sony zdecydowało się dostarczyć graczom 5 specjalnie opracowanych profili, dzięki którym będziemy mogli dopasować sobie propozycję oferującą nam najszerszy zakres docierającego dźwięku. Model ten oparto o 360 stopni, włączając w to także wydarzenia "nad i pod" naszą głową.

Specyfikacja sprzętowa PlayStation 5

Podczas specjalnej prezentacji opublikowane w okolicach pierwotnej daty przesuniętej konferencji GDC 2020, dzięki której... no może tak nie do końca. Powiedzieć sobie jasno, że najbardziej interesujące informacje pojawił się w sieci na stronach specjalistycznych. Niemniej wcześniejsze pogłoski okazało się prawdą i PlayStation 5 pod względem bazowej mocy jest słabsze od Xbox Series X, jednakże zastosowane rozwiązania systemowe mogą pozwolić twórcom gier na uzyskanie podobnego poziomu działania i stabilności ich gier.
 
Specyfikacja PlayStation 5:
 
  • Procesor - Ośmiordzeniowy procesor Zen 2 z taktowaniem 3.5GHz (zmieniającym się aktywnie)
  • Karta graficzna - 10.28 TFLOPs, 36 CUs at 2.23GHz (zmieniającym się aktywnie)
  • GPU Architektura - Niestandardowy RDNA 2
  • Pamięć - 16GB GDDR6/256-bit (szerokość pasma pamięci - 448GB/s)
  • Dysk - Niestandardowy 825GB SSD
  • IO Przepustowość - 5.5GB/s (Raw), Typical 8-9GB/s (Compressed)
  • Możliwość rozbudowy - NVMe SSD Slot
  • Wejście na zewnętrzne dyski  - USB HDD Support    
  • Napęd -  4K UHD Blu-ray
 
Więcej informacji o specyfikacji technicznej PlayStation 5.
 
 

PlayStation 5 wykorzysta także PlayStation VR

Cerny potwierdził, że firma poświęca sporo czasu na wirtualną rzeczywistość i widzi dla niej przyszłość, jednakże najnowsza konsola pomimo to będzie wspierać obecne PlayStation VR.
 
[Komentarz] To dobry krok, który może zapewnić trochę przewagi. Pytanie brzmi czy możemy w tym wypadku spodziewać się także nowej wersji. W końcu obecna rozdzielczość wobec wspomnianych 4K i 8K to zdecydowanie za mało. 

Wsteczna Kompatybilność? Tak, PS5 wesprze gry z PS4!

Oficjalnie potwierdzono, że najnowsza konsola będzie posiadać wspólne architektoniczne elementy z "Czwórką", dzięki którym będziemy mogli odpalić gry z PS4 także na następcy. Jedną z propozycji dostępnych na obu platformach może być Death Standing, co zostało "potwierdzone" charakterystycznym uśmiechem.
 
[Komentarz] W tej dziedzinie narosło wiele wątpliwości oraz pogłosek, lecz jak się okazuje połączenie ogłoszono jedynie z PlayStation 4. Pytanie brzmi czy poczyniono kroki mocniej w przeszłość czy jednak odstąpiono od tej kwestii. Wielu graczy i tak nie korzysta z tej funkcjonalności. 
 
[AKTUALIZACJA 22.3.20] Podczas niedawnego wykładu, który miał się odbyć na przesuniętym GDC 2020, dowiedzieliśmy się że dotychczas przetestowano 100 gier, jednakże system ma współpracować z przeszło 4000 tytułów na PlayStation 4. Niestety wskazania dotyczące PlayStation 3, PlayStation 2 oraz PlayStation nie były jasne i w dalszym ciągu, konieczne jest oczekiwanie przez nas na szczegóły dotyczące poprzednich konsol Sony. Więcej informacji o Wstecznej Kompatybilności w PlayStation 5 znajdziecie w tym, osobnym wpisie.

Data premiery PlayStation 5?

Cerny zapowiedział, że PlayStation 5 NIE zadebiutuje w 2019 roku, a po chwili w sieci pojawiły się pogłoski Juliana Ho z DigiTimes, który twierdzi, że data premiery sprzętu ma być osadzona w trzecim kwartale 2020 roku. Zakładać możemy, że podobnie do obecnej generacji (PlayStation 4 i Xbox One) odbędzie się to jeszcze przed okresem świątecznym.
 
[Komentarz] Zakładam, że ponownie będzie to końcówka listopada 2020 roku, tak aby móc zebrać pozytywne opinie i pierwsze wrażenia, które mogą okazać się przydatne podczas promocji tuż przed Świętami Bożego Narodzenia. Tym razem raczej nie można liczyć na żadne pakiety promocyjne, choć być może sklepy zdecydują się na dedykowane pakiety, aby przyciągnąć klientów.
 
Co wiemy o dotychczasowej strategii Sony i Microsoftu? - Krótka analiza

Cena PlayStation 5

Mark Cerny ogłosił, że nie może ujawnić nawet zakresu cenowego najnowszego urządzenia, jednakże zarzeka się, że będzie to atrakcyjna kwota "dla graczy w świetle jej zaawansowanego zestawu funkcji". W skrócie nie wiemy nic, ale być może będzie to podobny poziom.
 
[Komentarz] Sporo mówi się w tym wypadku o podobnych pieniądzach do PlayStation 4, jednakże być może konkurencja z ich Xbox One X określiła nowy, potencjalny segment minimalny. Okolice 2000 złotych to wartość, która może się okazać wpasowywać do wspomnianych wypowiedzi. To jednak tylko cyferki, a pod uwagą trzeba będzie mieć także wrażenie związane z dodatkowymi przedmiotami w zestawie oraz kwestią ceny za gry, która być może nawet wzrośnie lub zostanie zneutralizowana przez innego typu opłaty i abonamenty. 
 

PlayStation 5 na targach CES 2020

Sony i ich dział PlayStation pojawły się na tagach CES 2020, gdzie otrzymaliśmy konkretne informacje dotyczące elementów i technologii, które z pewnością pojawią się w urządzeniu. PS5 udostępni nam wysokiej klasy dźwięk 3D Audio, będący cyfrowo generowany, dzięki czemu bez względu na nasze urządzenie możemy liczyć na wyraźny postęp. DualShock 5 doczeka się haptycznych wibracji oraz dostosowujących się do sytuacji w grze triggerów. Zastosowany dysk SSD ma być super szybki i to właśnie on będzie odgrywał istotną rolę także w kwestii marketingu. Zapomnieć nie możemy także o odtwarzaczy płyt Ultra HD Blu-Ray sprawiających, że będziemy mogli delektować się grami zamkniętymi na pojedynczych dyskach bez konieczności dociągania plików z internetu.
 
W tym miejscu znajdziecie informacje o Xbox Series X, bezpośrednim konkurencji PlayStation 5.

Komentarze (0):
Reklama
Reklama